PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Listopadowe prawykonania: Górecki, Zieliński i Wnuk-Nazarowa

2021-11-03

Początek sezonu 2021/2022 obfitował w wydarzenia artystyczne, podczas których nie zabrakło utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Nie zwalniamy tempa – w listopadzie zapraszamy na kolejne premiery: do Katowic, Olsztyna i Krakowa. 
 

Tegoroczne, 9. już Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego, organizowane przez Filharmonię Śląską, startują 12 listopada. Podczas koncertu inauguracyjnego po raz pierwszy zabrzmi Raj utracony. Koncert na dwa flety i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego w wykonaniu jednych z najaktywniejszych polskich flecistów, Agaty Kielar-Długosz i Łukasza Długosza – nominowanego do tegorocznej nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej „za inspirowanie kompozytorów, promocję nowej muzyki polskiej oraz liczne prawykonania w sezonie artystycznym 2020/2021”. Jak podkreślają wykonawcy, „utwór jest interesujący zarówno konstrukcyjnie, dzięki zestawieniom efektownych, wirtuozowskich fraz z lirycznymi motywami, jak i brzmieniowo, przez wykorzystanie czterech fletów: altowego, basowego, grande i piccolo, które są ze sobą łączone w różnych konfiguracjach”. Bilety na wydarzenie są dostępne na stronie WWW Filharmonii Śląskiej.


 

Tego samego dnia Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie zaprasza na koncert z okazji 75 lat swojej działalności. W programie wydarzenia znalazło się prawykonanie – Uwertura koncertowa Macieja Zielińskiego napisana została specjalnie z okazji jubileuszu Filharmonii. Utwór wykorzystuje „współczesne brzmienie orkiestry symfonicznej i współczesne techniki orkiestrowe w unikatowy sposób”, co jest wizytówką kompozytora, który z dużą inwencją czerpie z możliwości, jakie daje muzyczny postmodernizm, zderzając ze sobą nieoczywiste pomysły. 
 

Podczas tegorocznej odsłony Festiwalu Prawykonań miał zabrzmieć najnowszy kwartet smyczkowy Joanny Wnuk-Nazarowej, jednak z przyczyn niezależnych od organizatorów koncert został odwołany. Kompozytorka opracowała jednak utwór na orkiestrę smyczkową, który krakowska publiczność będzie mogła usłyszeć w wykonaniu Sinfonietty Cracovii. Na prawykonanie Quintetto per archi w kościele św. Floriana zapraszamy 25 listopada. 
 

Najczęściej czytane:

Fantastyczne (i nie tylko) grudniowe prawykonania

To był rok ważnych postaci: oprócz Stanisława Lema, którego twórczość była inspiracją dla wielu współczesnych kompozytorów, jubileusz 60-lecia pracy artystycznej obchodził Zygmunt Krauze. W grudniu powrócimy jeszcze do obu tych wybitnych osobistości podczas koncertów. Przed nami prawykonanie Trenu Zygmunta Krauzego oraz inspirowanego twórczością Lema Koncertu fortepianowego Pawła Hendricha, ale też utworów Pawła Łukaszewskiego i Krzysztofa Wołka.
 

Cracow Duo: koncert na 20. urodziny zespołu

Muzyka potrafi połączyć na lata. Wiedzą o tym Jan Kalinowski i Marek Szlezer, którzy od 20 lat współtworzą Cracow Duo – jeden z najaktywniejszych zespołów promujących na świecie polską muzykę. Artyści zapraszają do wspólnego świętowania jubileuszu podczas koncertu 4 grudnia w Auli Florianka w Krakowie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.
 

Wyostrz słuch – ANAKLASIS świętuje drugie urodziny

„Łatwo doceniać muzykę współczesną, kiedy już staje się klasyką, ale po co zwlekać?” Wytwórnia ANAKLASIS kolejny rok zadaje to pytanie
i zachęca do zagłębienia się w zbiory polskiej muzyki współczesnej
z najwyższej półki.

PWM z Brązowym Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Małopolskiego

Samorząd województwa małopolskiego jak co roku docenił tych, którzy swoją pracą i pasją zmieniają Małopolskę na lepsze. Uroczyste wręczenie nagród i medali zasłużonym dla lokalnej społeczności odbyło się w Filharmonii Krakowskiej 19 listopada. Z dumą informujemy o uhonorowaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Brązowym Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Małopolskiego!
 

91. urodziny Jerzego Artysza

18 listopada obchodzimy 91. urodziny wybitnego pedagoga i śpiewaka - Jerzego Artysza. Naszemu wspaniałemu Barytonowi składamy najlepsze życzenia!

9. Festiwal Prawykonań: odsłona listopadowa

Tegoroczny Festiwal Prawykonań dostarcza wrażeń przez niemal cały rok. Po kwietniowej odsłonie kolejne koncerty odbyły się w październiku, zaś listopadowymi wydarzeniami zamykamy spotkania z premierowymi wykonaniami utworów polskich twórców podczas 9. edycji festiwalu. W programie nie zabraknie prawykonań utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
 

Jesienne nowości w serii Małe Monografie

Małe Monografie to wielobarwna seria o znanych i lubianych kompozytorach polskich i zagranicznych różnych epok. Książki pióra wybitnych muzykologów to lektura obowiązkowa nie tylko dla melomanów, miłośników kultury, uczniów i studentów, to seria dla wszystkich! Dzięki swojemu kieszonkowemu rozmiarowi publikacje mogą stać się nieodłącznymi towarzyszami każdej chwili w: podróży, podczas drogi do pracy lub szkoły. Opowieści okraszone anegdotami i ciekawostkami z życia wielkich ludzi muzyki nie pozwolą na nudę!
 

Koryfeusz Muzyki Polskiej dla Aleksandra Nowaka i Danuty Gwizdalanki!

14 listopada br. poznaliśmy laureatów jedenastej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej, której organizatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Statuetkę w kategorii Wydarzenie Roku otrzymała Danuta Gwizdalanka, a Osobowością Roku okrzyknięto Aleksandra Nowaka. Gratulujemy!

Napisz monografię Paderewskiego i zostań autorem PWM!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne ogłasza konkurs na napisanie monografii o Ignacym Janie Paderewskim. To wyjątkowa szansa dla debiutantów, jak i doświadczonych autorów. Nie trzeba być muzykologiem, warunkiem koniecznym jest jednak lekkie pióro i ciekawy pomysł na wciągający tekst popularnonaukowy. Na zwycięzcę czekają atrakcyjne nagrody: 10 000 zł i podpisanie umowy wydawniczej. Zgłoszenia można wysyłać do 28 lutego 2022 roku.

TUTTI.pl - wyniki

Z przyjemnością przedstawiamy wyniki ostatniego posiedzenia panelu ekspertów programu dofinansowania wypożyczeń materiałów orkiestrowych TUTTI.plDo ostatniego naboru wpłynęło 31 wniosków, z których 29 zostało ocenionych pozytywnie i otrzyma dofinansowanie na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w ramach programu TUTTI.pl.