PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Henio i cztery struny - premiera nowej książeczki dla dzieci

2022-04-06

Rok 2022 stoi pod znakiem muzyki skrzypcowej i Henryka Wieniawskiego. A to za sprawą zbliżającego się wielkimi krokami prestiżowego konkursu nazwanego imieniem tego wybitnego kompozytora i wirtuoza. Październik rozbrzmi dźwiękami, ale zanim to się wydarzy, warto dowiedzieć się czegoś o postaci Wieniawskiego. Dlaczego jest tak ważny i uznawany przez środowisko smyczkowców?

 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz z Kasią Huzar-Czub i Pauliną Wyrt przygotowało wyjątkową publikację „Henio i cztery struny”. To opowieść, która może zainspirować i zaciekawić każde dziecko – od przedszkolaka po trzecioklasistę. Książka napisana jest przyjaznym, prostym językiem, kartki zdobią kolorowe ilustracje. To wszystko sprawia, że „Henio i cztery struny” to idealna lektura zarówno do wspólnego czytania, jak i do ćwiczenia czytania samodzielnego.

 

 

Książka w lekki sposób pozwala poznać życiorys słynnego skrzypka i kompozytora.
Okazuje się bowiem, że z Henia był nie lada gagatek. Czy ktoś uwierzy, że studia w Paryżu rozpoczął kiedy miał zaledwie 8 lat! Uzdolniony, muzykalny, odważny, ze swoim bratem – Józefem – koncertował w najwspanialszych salach świata. Henryk wpadał również w tarapaty – sława ma swoje blaski i cienie, ale o tym dzieci dowiedzą się z książki.

 

 

Książka dostępna jest już w sprzedaży w naszym sklepie stacjonarnym, e-sklepie oraz w dobrych księgarniach muzycznych.


Patronat medialny:

Najczęściej czytane:

„Poszukiwanie”, czyli wywiad-rzeka z Jerzym Artyszem, zasila serię Opera!

W Poszukiwaniu, kolejnej publikacji z serii Opera, baryton Jerzy Artysz opisuje Aleksandrowi Laskowskiemu i Sylwii Wachowskiej koleje swojej kariery śpiewaka i pedagoga.
 

composer.pl: znamy zwycięzców kolejnej edycji programu rezydencji artystycznych na Islandii dla młodych polskich kompozytorów

Agata Zubel i Michał Moc, mecenasi programu stypendialnego composer.pl, ogłosili wyniki czwartej odsłony prestiżowego stypendium dla młodych polskich kompozytorów. Tym razem dwa tygodnie na Islandii spędzą Estera Wityńska i Oktawia Pączkowska. Jako partner przedsięwzięcia – serdecznie gratulujemy! 
 

MAJ: od wiosny do wiosny

Kto nie lubi Czterech pór roku Vivaldiego? Pewnie ktoś się znajdzie, ale zwykle wiąże się to z przesytem – za często, za kiepsko… Już Czajkowski w Porach roku skupił się na pojedynczych miesiącach, potem zaś czysto malarski efekt zmienił się w banał.
 

Prawykonanie „II Koncertu organowego” Elżbiety Sikory w Filharmonii Łódzkiej

Choć organy nie należą być może do najpopularniejszych instrumentów i kojarzone są z muzyką dawną, z powodzeniem funkcjonują także współcześnie jako instrument solowy. Będzie się można o tym przekonać 3 czerwca w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina podczas premiery najnowszego utworu Elżbiety Sikory – II Koncertu organowego.
 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne na 15. Festiwalu Muzyki Filmowej

23 maja rusza 15. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej. Podczas sztandarowego cyklu wydarzeń na mapie Krakowa nie zabraknie akcentów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
 

29 Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni

Niezwykłość muzyki Fryderyka Chopina i jej popularność na całym świecie stały się inspiracją do zorganizowania przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Konkurs odbywa się od 29 lat w Szafarni – miejscu, w którym nastoletni Fryderyk Chopin dwukrotnie spędził wakacje, a które do dziś przyciąga nowe pokolenia pianistów kochających muzykę Chopina.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zostało partnerem tegorocznej edycji wydarzenia. 

IV Wirtualna Akademia Smyczkowa

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów już po raz czwarty organizuje Wirtualną Akademię Smyczkową. Konferencja dedykowana dla nauczycieli, wykonawców, studentów i uczniów odbędzie się w formule online, w dniach 16-22 maja 2022 na platformie Crowdcast.

Polskie Wydawnictwo Muzycznej jest partnerem wydarzenia.

VII Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego

W niedzielę, 15 maja, koncertem inauguracyjnym rozpocznie się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego. Podczas 2 etapów konkursu swoje umiejętności zaprezentuje 24 młodych adeptów sztuki dyrygenckiej. Oprócz wysokich nagród finansowych na zwycięzcę czeka gwarancja kolejnej szansy konkursowej: możliwość udziału w przyszłorocznym XI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia oraz fundatorem nagród rzeczowych.
 

Kompozytor miesiąca: muzyczny świat Ryszarda Kuska

Sztuka i zarządzanie tylko na pozór stanowią dwie zupełnie odrębne dziedziny. Ryszard Kusek swoją działalnością i muzyką dowodzi, jak wiele mają wspólnego. Kim jest majowy Kompozytor miesiąca?
 

Znamy zwycięzcę konkursu na napisanie Małej Monografii o Ignacym Janie Paderewskim!

Praca nadesłana przez Magdalenę Majewską to zwycięski projekt konkursu na napisanie Małej Monografii o Ignacym Janie Paderewskim. Tekst jej autorstwa został wyłoniony spośród 33 nadesłanych zgłoszeń.