PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

#WYOSTRZSŁUCH RAZEM Z ANAKLASIS – 3. URODZINY MARKI

2022-11-22

Najciekawsze zjawiska w muzyce współczesnej, szerokie spektrum gatunków, wybitne dzieła, znakomici kompozytorzy i wykonawcy – to istota powołanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne marki fonograficznej ANAKLASIS. Świętuje ona już trzecie urodziny, utrzymując zawrotne tempo i wysoki poziom artystyczny publikacji!

 

Niemal 30 wydań kompaktowych i analogowych oraz 3 publikacje audio-wizualne. Zapomniane nagrania, monograficzne ujęcia dzieł kompozytorów XX i XXI wieku, a także eksperymenty i przekraczanie granic muzycznych światów. Po trzech latach marka może pochwalić się zarówno obszernym katalogiem zaplanowanym w sześciu seriach tematycznych, jak i prestiżowymi wyróżnieniami. A to wciąż dopiero początek odkrywania najciekawszych zjawisk polskiej muzyki współczesnej!

 

NAGÓD NIGDY NIE JEST ZA WIELE!

Entuzjastycznie przyjęta przez branżę i melomanów wytwórnia w ostatnim roku zdobyła aż pięć nominacji do nagrody Fryderyk, odbierając zwycięską statuetkę w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa dla płyty SYRENA. MELODRAMA AETERNA. To efekt współpracy pisarza Szczepana Twardocha i związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytora Aleksandra Nowaka.

 

 

„Jesteśmy szczęśliwi, że nasza młoda marka fonograficzna triumfuje kolejny rok z rzędu, zyskuje coraz szersze uznanie melomanów, a nasze albumy doceniane są przez środowisko muzyczne nie tylko w Polsce, ale również zagranicą” – mówił podczas gali rozdania statuetek dr Daniel Cichy – dyrektor – redaktor naczelny PWM.

 

To nie jedyny w tym roku laur dla marki ANAKLASIS. Francuska Académie Charles Cros przyznała Coup de coeur 2021 w kategorii „Antologia” krążkowi POLISH HEROINES OF MUSIC, podbijając rangę docenionego już wcześniej w Polsce wydawnictwa na arenie międzynarodowej.

 

 

ZWIEŃCZENIE TRYPTYKU

Uhonorowany Fryderykiem, podbijający serca słuchaczy i jurorów operowy duet Nowak-Twardoch w tym roku tytułem POKORA. DRAMMA GIOCOSO ukończył tworzony rok po roku „tryptyk śląski”. Kompozytor Aleksander Nowak i pisarz Szczepan Twardoch w 2020 roku zapoczątkowali serię OPERA ANAKLASIS kompozycją DRACH. DRAMMA PER MUSICA, a dokładnie rok temu do zestawu dołączyła SYRENA. MELODRAMA AETERNA.

 

Związani ze Śląskiem twórcy zapraszają w nich do podróży w głąb kolektywnej podświadomości. Przenikają tęsknoty, wielką historię i małą codzienność. Dziś trzy dzieła wokalno-instrumentalne duetu kompozytorsko-pisarskiego dostępne są nie tylko na płytach kompaktowych, ale też – co ważne – na winylach!

 

 

 

LEGENDA

Końcówka 2022 roku obfitowała w jubileusze i wyjątkowe wydarzenia! W październiku świat wiolinistyki żył XVI Międzynarodowym Konkursem Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, obchodziliśmy 140. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego oraz 30. rocznicę premiery Draculi w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Marka ANAKLASIS nie mogła pozostać na nie obojętna! W ścisłym związku z rocznicami pozostają publikacje powstałe w pomarańczowej serii REVISIONS, która podobnie jak w ubiegłym roku przodowała w nowościach.

 

Polska muzyka tradycyjna, pasja do poszukiwania głębokiego, wiolinistycznego wyrazu i dążenie do odkrywania nowych dróg. W czerwcu do rąk słuchaczy trafił album LEGEND z „wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego” w wykonaniu Adama Bałdycha i Agaty Szymczewskiej.

 

 

„Wierzę, że ten projekt dobrze ukazuje niezwykle ważną dla mnie ideę: przekraczania i zacierania muzycznych granic. LEGEND to zaproszenie całego świata muzyki poważnej do odkrywania wiolinistyki na nowo, do odkrywania na nowo muzyki mistrzów.” – mówił o projekcie Adam Bałdych.

 

 

EKSPERYMENTY I ZACIERANIE GRANIC

To nie koniec nowości w pomarańczowych barwach! Marka ANAKLASIS, podążając tropem muzycznych poszukiwań na pograniczu stylistycznym, łączy jazz z muzyką filmową! THEMES OF DRACULA to doskonała propozycja dla miłośników obu gatunków. Reinterpretacja muzyki Wojciecha Kilara do kultowego filmu Coppoli i dwa elektryzujące nazwiska młodego pokolenia polskiego jazzu: pianista Piotr „Pianohooligan” Orzechowski i saksofonista Kuba Więcek. To przekrój 5. lat współpracy obu artystów, którzy z poszanowaniem dla oryginału z lat 90. na krążku kreują swą autonomiczną przestrzeń.

 

 

„Muzyka Wojciecha Kilara przyjęła nasz dźwiękowy język bardzo serdecznie, jednocześnie dając nam niekończące się pokłady nowej inspiracji za każdym razem, kiedy gramy ten materiał” – mówi Kuba Więcek.

 

W październiku minęło także 140 lat od narodzin Karola Szymanowskiego. Twórczość autora „Mitów” również zagościła w pomarańczowej serii ANAKLASIS. Jedna z najważniejszych postaci w polskim jazzie – saksofonista Adam Pierończyk – w projekcie SZYMANOWSKI / X-RAY „prześwietla” Etiudy op. 33. Nowe barwy i intrygujący nastrój siedmiu poematów na saksofon, fortepian i gitarę elektroklasyczną to efekt współpracy brawurowych osobistości sceny jazzowej. Pierończykowi towarzyszą pianista Dominik Wania oraz brazylijski gitarzysta Nelson Veras.

 

 

Wybór cyklu Etiud op. 33 jako podstawy do „prześwietlenia” Szymanowskiego saksofonista tłumaczy jego złożonością. „Uwielbiam wyzwania, ponieważ pozwalają mi na moment opuścić strefę komfortu i znów poczuć się jak uczeń” – mówi Adam Pierończyk, a my wierzymy nie tylko na słowo, ale też na słuch!

 

 

RAZ, DWA, TRZY RAZY CHOPIN!

Okrzyknięcie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Wydarzeniem Roku na gali wręczenia Koryfeuszy Muzyki Polskiej przypomniało zeszłoroczne emocje, które rozpalają błyskawicznie nawet tych melomanów, którzy w innych okolicznościach rzadko sięgają po twórczość Chopina. Marka ANAKLASIS nie potrzebuje konkursu, by przypomnieć o wybitnych nagraniach jego dzieł!

 

W marcu – w rocznicę urodzin „poety fortepianu” – w serii HERITAGE opublikowany został trzypłytowy boks FRYDERYK CHOPIN – PIANO CONCERTOS / ÉTUDES / CHAMBER WORKS. Mistrzowskie interpretacje największych dzieł ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego podzielone na trzy kategorie: koncerty fortepianowe, etiudy i utwory kameralne. Wśród wykonawców znalazły się legendy polskiej pianistyki: Halina Czerny-Stefańska, Regina Smendzianka, Władysław Szpilman i Bolesław Woytowicz. Wykonaniom koncertów towarzyszy Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego.

 

 

 

PORTRETY

Monograficzne ujęcia marki ANAKLASIS to nie tylko dziedzictwo. Błękitna seria PORTRAITS przynosi kolejne publikacje dorobku współczesnych kompozytorów i kompozytorek polskich XX i XXI wieku!

 

Wizjoner, współtwórca Pokolenia ’51, czerpiący ze zdobyczy awangardy romantyk, który szczególnie upodobał sobie akordeon. Andrzej Krzanowski – bo o nim mowa – przeniósł ten instrument z obszaru muzyki rozrywkowej i ludowej w świat kultury wysokiej. Na kolejnym krążku ANAKLASIS znalazły się Reliefy – napisany w latach 80. cykl „utworów-rzeźb”, w których najważniejsze miejsce zajmuje akordeon, stojący w centrum czterech z dziewięciu miniatur – tutaj w interpretacji Macieja Frąckiewicza.

 

W nagraniach płyty uczestniczyła śmietanka polskiej sceny klasycznej: Lutosławski Quartet, Arkadiusz Bialic, Joanna Freszel, Leszek Lorent i Marcin Zdunik, wspólnie przygotowując materiał ukazujący przekrój twórczości Krzanowskiego w latach 1984–1988.

 

 

CO DALEJ?

W tym roku marka poszerzyła swoją ofertę o 6 płyt kompaktowych i 2 czarne krążki. A to jeszcze nie koniec!

 

2 grudnia do dystrybucji trafi album CONCERTOS z monograficznym ujęciem twórczości Elżbiety Sikory. Na płycie portretującej jej kompozytorskie emploi znajdą się trzy wyjątkowe utwory. Koncert skrzypcowy nr 1 (Linus Roth na skrzypcach, NOSPR dyryguje José Maria Florêncio), Koncert organowy (Mari Fukumoto na organach, NFM Filharmonią Wrocławską dyryguje Pascal Rophé) oraz Koncert fortepianowy (gra Adam Kośmieja, towarzyszy mu Sinfonia Varsovia pod batutą Bassema Akiki).

 
 
 
 
ANAKLASIS zapowiada utrzymanie swego zawrotnego tempa wydawniczego. Wszystkie publikacje dostępne są w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych, w serwisach cyfrowych oraz na wirtualnych półkach sieci empik. Polecamy!
 
#WYOSTRZSŁUCH na ANAKLASIS
 
ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION
 
 

Najczęściej czytane:

Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej

Wybitna kompozytorka, pedagog, dyrygentka i polityk, dyrektorka instytucji kulturalnych, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki w tym roku obchodzi jubileusz 75-lat. Z tej okazji, wraz z Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego zapraszamy na galę urodzinową z udziałem solenizantki, która odbędzie się 28 maja w Katowicach.

Konkurs Recenzencki Filharmonii Śląskiej i PWM

Filharmonia Śląska we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza studentów studiów I i II stopnia kierunków Muzykologia oraz Kompozycja i Teoria Muzyki do udziału w Konkursie Recenzenckim.

Tae-Yon Kim zwyciężczynią 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Jedenaście dni konkursowych zmagań zakończyło się triumfem Koreanki Tae-Yon Kim. Decyzją jury w gronie laureatów znaleźli się także Polacy: Maria Leszczyńska, Antoni Wrona i Gustaw Bafeltowski. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” byli partnerami wydarzenia.

Książka pełna muzyki. Muzyczny hit na Dzień Dziecka

Słynny „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa uchwycony w zabawne wierszyki to najświeższa propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla małych melomanów. Do tego specjalnie przygotowana aplikacja mobilna oraz audiobook mistrzowsko czytany przez Piotra Fronczewskiego. Innymi słowy pakiet pełen wrażeń, którego nie można przegapić! Premiera już 23 maja br.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Już 10 i 11 maja 2024 roku odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. XI edycja DOFE jest wyjątkowa – wpisuje się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej!

IL TEMPO PASSA. Pierwsza monograficzna płyta Joanny Wnuk-Nazarowej

Czas płynie nieustannie, zmieniając wokół świat i jego pejzaż dźwiękowy. Tytuł IL TEMPO PASSA może być zarówno refleksją nad nietrwałością życia, świata i rzeczy, jak i wskazówką, by cieszyć się trwającą chwilą. Najnowszy album wydawnictwa ANAKLASIS przedstawia plon twórczości kameralnej i symfonicznej Joanny Wnuk-Nazarowej z ostatnich lat. Premiera 28 maja 2024 roku, w dniu 75. urodzin kompozytorki.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.