Aktualności
Nowa seria nutowa „Kompozytorzy Młodym”
2025-12-08
Polska muzyka współczesna to żywe świadectwo budowania kulturalnego dziedzictwa, twórczość różnorodna, ciekawa, innowacyjna, niezwykle potrzebna w rozwoju estetycznym najmłodszych i wartościowa w poszerzaniu muzycznych horyzontów. Dlatego Polskie Wydawnictwo Muzyczne w roku 80-lecia istnienia postanowiło zainicjować nową serię nutową – „Kompozytorzy Młodym”.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne szczyci się tradycjami upowszechniania znakomitego repertuaru dla najmłodszych wykonawców. Począwszy od założenia Oficyny w 1945 roku, jest to jeden z filarów misji, a na zamówienie kolejnych dyrektorów – redaktorów naczelnych Wydawnictwa, literaturę łączącą walory dydaktyczne z wartościami artystycznymi, tworzyli najwięksi: Grażyna Bacewicz, Witold Lutosławski, Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki czy wręcz specjalizujący się w tego typu dziełach Janina Garścia i Feliks Rybicki.
Seria „Kompozytorzy Młodym” będzie zawierała utwory współczesnych polskich kompozytorów, dostosowane do umiejętności technicznych dzieci i młodzieży, ale także do ich percepcji słuchowych. Treść muzyczna została opracowana graficznie. Ilustracje mają intrygować i podsuwać dodatkowe pola inspiracji potrzebne wykonawcom do tworzenia artystycznych interpretacji. Dodatkowo większość utworów opatrzone jest tytułami, by również za pomocą słowa pobudzać wyobraźnię młodych instrumentalistów.

Pomysł został przyjęty z dużym entuzjazmem przez środowisko kompozytorskie współpracujące na co dzień z PWM. W efekcie tego przedsięwzięcia powstało pięć zbiorów: Inne planety na gitarę i wiolonczelę Alka Nowaka, Sekwaną przez Paryż na saksofon Elżbiety Sikory, Dla dzieci. Dziewięć małych utworów op. 69 na flet i fortepian Mikołaja Piotra Góreckiego, 12 smyczkowych przygód op. 145 na dwoje skrzypiec Krzysztofa Meyera oraz Moje tematy na trąbkę i fortepian Hanny Kulenty.
Te pięć zbiorów stanowi punkt wyjścia do rozwijania serii w następnych latach. Wierzymy, że młodzi wykonawcy zyskają kolejną fascynującą okazję do budowania muzycznej wrażliwości i pokonywania następnych stopni artystycznego wtajemniczenia. Publikacje z serii „Kompozytorzy Młodym” można znaleźć są w dobrych księgarniach muzycznych i na www.pwm.com.pl, a wybrane utwory dostępne są na kanale Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w serwie YouTube.
Najczęściej czytane:
Podczas 66. Krakowskiego Festiwalu Filmowego Jakub Piątek otrzymał Złotego Lajkonika dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego za film „Bacewicz x Bomsori”. Nagrodę przyznało jury Konkursu Polskiego w składzie: Olga Bobrowska, Łukasz M. Maciejewski i Maria Zbąska.
Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego, które dekady temu pokochała publiczność w nowym opracowaniu Cezarego Duchnowskiego ukażą się w formacie LP. Cieszący się ogromną popularnością album wydany nakładem ANAKLASIS z udziałem Agaty Zubel, Andrzeja Bauera, Bartka Wąsika, Cezarego Duchnowskiego oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali dostępny w sprzedaży na winylu od 19 czerwca.
Już 12 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy do Kluboksięgarni UNA w Krakowie na wyjątkowy wieczór muzyczny. Podczas koncertu usłyszymy najnowsze utwory Grzegorza Frankowskiego na kontrabas i fortepian – zarówno w ich oryginalnym brzmieniu, jak i w niepowtarzalnych aranżacjach jazzowych, wzbogaconych o improwizacje.
W czerwcu kompozytorzy współpracujący z Polskim Wydawnictwem Muzycznym prezentują swoje najnowsze dzieła podczas znaczących festiwali oraz ważnych wydarzeń w Polsce i za granicą. Prawykonania utworów Jacka Domagały, Tadeusza Wieleckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Mikołaja Piotra Góreckiego zabrzmią w: Poczdamie (Niemcy), Arnhem (Holandia), Katowicach, Warszawie i Gdańsku.
12 miniatur fortepianowych to zbiór utworów Stefana Feliksa Gąsieńca, które estetyką i wyrazem przenoszą do stylów muzycznych minionych epok. Cykl inspirowany jest historią Warszawy przełomu XIX i XX wieku, a każda miniatura to muzyczny obraz miejsc, postaci i atmosfery stolicy.
W ramach Funduszowego Maja, organizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, zaprosiliśmy Was do udziału w grze „Escape room z Polską Biblioteką Muzyczną: Karol Szymanowski i zaginiona partytura". Muzyczna zabawa rozegrała się 27 maja w przestrzeni krakowskiej Kluboksięgarni UNA.
Kompozytorem miesiąca, którego dorobek i życiorys pragniemy naświetlić w czerwcu, jest Ludomir Różycki (1883–1953). Za sprawą sukcesów na polu muzyki scenicznej uznawany jest za najważniejszego polskiego autora oper po Moniuszce oraz za twórcę polskiego baletu narodowego. Ponadto walnie przyczynił się do rozwoju polskiej muzyki symfonicznej poprzez swe dzieła orkiestrowe. Muzykę Różyckiego chwalono przede wszystkim za bogatą inwencję melodyczną oraz bardzo kunsztowne operowanie brzmieniem aparatu orkiestrowego.
31 maja rozpoczęła się 66. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego – jednego z najstarszych i najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych i krótkometrażowych w Europie. Tegoroczna odsłona wydarzenia ponownie łączy świat filmu, muzyki i sztuki, a Polskie Wydawnictwo Muzyczne uczestniczy w festiwalu zarówno jako partner wydarzenia, jak i producent filmu zakwalifikowanego do prestiżowego Konkursu Polskiego.
W konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Polskie Książki 2025, w którym Jury docenia m.in. koncepcję edytorską, nowatorskie opracowania graficzne, typograficzne i poziom artystyczny ilustracji, wyróżnienie w kategorii INNE (bibliofilskie, mapy, nuty itp.) zdobyła publikacja opracowana przez Agnieszkę Budzińską-Bennett i Marca Lewona – Kodeks Krasińskich. Edycja wykonawcza z esejami i komentarzem krytycznym.
Jeden z najważniejszych polskich kompozytorów, którego muzyka grana jest w najsłynniejszych salach koncertowych i scenach operowych. Rozpoznawalny na całym świecie – w kręgach melomanów, ale również wśród fanów popkultury – jego dzieła pojawiają się w filmach, np. słynnym „Lśnieniu” Stanleya Kubricka. Mowa o Krzysztofie Pendereckim, którego barwne życie i twórczość opisała Dorota Szwarcman w najnowszej książce z serii „Małe Monografie”. Już dziś premiera publikacji wydanej nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.