PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Rok Szymanowskiego uroczyście zainaugurowany

2007-01-16
PWM włącza się w organizację obchodów jubileuszowych. Światowa prapremiera operetki "Loteria na mężów" i wznowienie uaktualnionego i rozszerzonego I tomu "Korespondencji" to tylko niektóre z planów naszej oficyny w Roku Szymanowskiego.

Uroczystym koncertem 15 stycznia w Studio S-1 Polskiego Radia Sinfonia Varsovia, Iwona Sobotka oraz Jerzy Maksymiuk zainaugurowali Rok Karola Szymanowskiego, uchwalony przez Sejm RP z okazji 125. rocznicy urodzin i 70. rocznicy śmierci. Dwa dni wcześniej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się inauguracyjne posiedzenie Komitetu Organizacyjnego obchodów jubileuszowych. PWM w tym gronie reprezentować będzie Andrzej Kosowski.

Plany naszej oficyny w Roku Szymanowskiego obejmują między innymi:

- zorganizowanie światowej prapremiery operetki "Loteria na mężów" w ramach III Festiwalu Muzyki Polskiej 5 listopada 2007 roku w Krakowie;

- wydanie faksymilowe II części II Symfonii (w 1927, 1930-32 Szymanowski przeinstrumentował część I, zaś na życzenie kompozytora tego samego dokonał Grzegorz Fitelberg z częścią II; ponieważ Szymanowski ostatecznie nie poznał instrumentacji Fitelberga, dla celów dokumentacyjnych i porównawczych wersja pierwotna autografu II części II Symfonii Szymanowskiego zostanie wydana w postaci faksymilowej);

- wydanie partytury "Loterii na mężów" w serii Dzieł Szymanowskiego oraz przygotowanie kompletu materiałów orkiestrowych;

- wznowienie uaktualnionego i rozszerzonego I tomu "Korespondencji" w opracowaniu Teresy Chylińskiej (uzupełnienia wynikają z faktu, iż w ciągu przeszło dwudziestu kilku lat, dzielących rozpoczęcie pracy nad tomem 1. od chwili obecnej, udało się dotrzeć do nowych listów i nowych dopełniających je dokumentów źródłowych; dodane zostaną także ustępy pominięte w listach na polecenie działającej ówcześnie cenzury; dostosowanie do koncepcji tomów 2, 3 i 4 polegać ma na zamieszczeniu, niepublikowanego uprzednio, dodatku zawierającego oryginały listów Szymanowskiego pisanych w obcych językach - 37 listów w języku niemieckim, francuskim i rosyjskim);

- wydanie opracowania "Pieśni kurpiowskich" autorstwa Romana Padlewskiego na skrzypce i fortepian;

- wznowienie wydań utworów fortepianowych i kameralnych;

- prace redakcyjne nad przygotowanie do wydania ostatnich tomów w serii Dzieł (I i II Symfonia, "Hagith");

- prezentacja wystawy "Szymanowski - klasyk XXI wieku" autorstwa Andrzeja Głowaczewskiego podczas festiwali i koncertów w kraju i za granicą;

- włączenie utworów Szymanowskiego do programu III Festiwalu Muzyki Polskiej.

Najczęściej czytane:

Pięć biografii nominowanych do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”, wśród nich „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki!

Do siódmej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” zgłoszono aż 51 książek biograficznych. Jedną z nich była bestsellerowa publikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki. Książka zyskała uznanie jury i nominację do finału Konkursu. 

Wojciech Kilar lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

17 lipca Wojciech Kilar obchodziłby 90. rocznicę urodzin. To okazja do świętowania także w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Wspominamy tę wybitną postać nie tylko nowością w katalogu książkowym, ale też w ramach akcji Kompozytor miesiąca. 
 

Historia jak z filmu. „Kilar” zasila serię Małe Monografie!

Świetny kompozytor, fenomen kultury, wspaniały człowiek – Wojciech Kilar – to kolejny bohater książki z serii Małe Monografie. W roku dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin Artysty Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje debiutancką publikację Magdy Miśki-Jackowskiej.

Najlepsze życzenia dla czerwcowego KOMPOZYTORA MIESIĄCA

Dziś Romuald Twardowski obchodzi 92. urodziny! Czerwcowemu Kompozytorowi miesiąca składamy najlepsze życzenia, prezentując ciekawostki na temat jego życia oraz twórczości pedagogicznej i utworów o charakterze edukacyjnym. 
 

XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki startuje 4 lipca

Jak rozwijała się polska muzyka w okresie międzywojnia? Którzy polscy kompozytorzy zaznaczyli się w historii muzyki filmowej? Jak opowiadać uczniom o muzyce XX i XXI wieku, zwłaszcza tuż po długim okresie nauki zdalnej? 4 lipca w Gdańsku rusza XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki, podczas którego specjaliści z zakresu muzyki ostatnich 120. lat odpowiedzą na te i inne pytania związane z pedagogiką muzyczną. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
 

Noc kruków Zygmunta Krauzego zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej

Czy śmierć musi być przeszkodą dla miłości? 200 lat temu Adam Mickiewicz wydał Ballady i romanse, przedstawiając fantastyczne i mrożące krew w żyłach historie, w których próbował odpowiedzieć na to pytanie. W 2022 roku Zygmunt Krauze na zaproszenie Polskiej Opery Królewskiej kieruje się ku temu ponadczasowemu zbiorowi w swojej najnowszej operze Noc kruków do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Premierowa inscenizacja zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej.
 

Współczesna odsłona wirtuozerii. Premiera albumu LEGEND już 24 czerwca!

„Stawiam na kameralistykę, chcąc wydobyć jak najwięcej koloru samych skrzypiec i ich zmieniającego się brzmienia” – mówi o swojej wizji Wieniawskiego wirtuoz Adam Bałdych, którego recenzent „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazwał „najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”. Biegłość techniczna i staranne wykształcenie, w tym dyplom katowickiej Akademii Muzycznej ukończonej z wyróżnieniem oraz stypendium w Berklee College of Music, nie przeszkadzają Bałdychowi w nieortodoksyjnym podejściu nawet do uświęconej tradycją muzyki mistrzów. Już 24 czerwca do dystrybucji trafi album LEGEND z „wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego”. Płyta dołączy do katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego dzieł Fryderyka Chopina

Informujemy, że przygotowaliśmy nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego utworów Fryderyka Chopina. Nowe ceny będą obowiązywać od 20.06.2022. Nasza decyzja spowodowana jest zwiększonymi kosztami produkcji.

Prezent na Dzień Dziecka od PWM – animacje o Henryku Wieniawskim

Z okazji Dnia Dziecka Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalny, czerwcowy prezent dla najmłodszych. Od dziś na kanale YouTube PWM można oglądać kolejne filmy z cyklu animacji o wielkich polskich kompozytorach. Bohaterem najnowszej produkcji dla dzieci jest Henryk Wieniawski – co o nim wiecie?