PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Rok Szymanowskiego uroczyście zainaugurowany

2007-01-16
PWM włącza się w organizację obchodów jubileuszowych. Światowa prapremiera operetki "Loteria na mężów" i wznowienie uaktualnionego i rozszerzonego I tomu "Korespondencji" to tylko niektóre z planów naszej oficyny w Roku Szymanowskiego.

Uroczystym koncertem 15 stycznia w Studio S-1 Polskiego Radia Sinfonia Varsovia, Iwona Sobotka oraz Jerzy Maksymiuk zainaugurowali Rok Karola Szymanowskiego, uchwalony przez Sejm RP z okazji 125. rocznicy urodzin i 70. rocznicy śmierci. Dwa dni wcześniej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się inauguracyjne posiedzenie Komitetu Organizacyjnego obchodów jubileuszowych. PWM w tym gronie reprezentować będzie Andrzej Kosowski.

Plany naszej oficyny w Roku Szymanowskiego obejmują między innymi:

- zorganizowanie światowej prapremiery operetki "Loteria na mężów" w ramach III Festiwalu Muzyki Polskiej 5 listopada 2007 roku w Krakowie;

- wydanie faksymilowe II części II Symfonii (w 1927, 1930-32 Szymanowski przeinstrumentował część I, zaś na życzenie kompozytora tego samego dokonał Grzegorz Fitelberg z częścią II; ponieważ Szymanowski ostatecznie nie poznał instrumentacji Fitelberga, dla celów dokumentacyjnych i porównawczych wersja pierwotna autografu II części II Symfonii Szymanowskiego zostanie wydana w postaci faksymilowej);

- wydanie partytury "Loterii na mężów" w serii Dzieł Szymanowskiego oraz przygotowanie kompletu materiałów orkiestrowych;

- wznowienie uaktualnionego i rozszerzonego I tomu "Korespondencji" w opracowaniu Teresy Chylińskiej (uzupełnienia wynikają z faktu, iż w ciągu przeszło dwudziestu kilku lat, dzielących rozpoczęcie pracy nad tomem 1. od chwili obecnej, udało się dotrzeć do nowych listów i nowych dopełniających je dokumentów źródłowych; dodane zostaną także ustępy pominięte w listach na polecenie działającej ówcześnie cenzury; dostosowanie do koncepcji tomów 2, 3 i 4 polegać ma na zamieszczeniu, niepublikowanego uprzednio, dodatku zawierającego oryginały listów Szymanowskiego pisanych w obcych językach - 37 listów w języku niemieckim, francuskim i rosyjskim);

- wydanie opracowania "Pieśni kurpiowskich" autorstwa Romana Padlewskiego na skrzypce i fortepian;

- wznowienie wydań utworów fortepianowych i kameralnych;

- prace redakcyjne nad przygotowanie do wydania ostatnich tomów w serii Dzieł (I i II Symfonia, "Hagith");

- prezentacja wystawy "Szymanowski - klasyk XXI wieku" autorstwa Andrzeja Głowaczewskiego podczas festiwali i koncertów w kraju i za granicą;

- włączenie utworów Szymanowskiego do programu III Festiwalu Muzyki Polskiej.

Najczęściej czytane:

Znamy laureata 17. Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego

27 listopada 2020 roku odbyło się posiedzenie jury 17. Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego. Tematem tegorocznego Konkursu było skomponowanie utworu na kwartet smyczkowy. Temat ten nie był przypadkowy: w roku jubileuszu 75-lecia PWM postanowiliśmy nawiązać do kompozycji wydanej przez Oficynę z numerem 1 – był to II Kwartet smyczkowy Romana Palestra.

Tanga z biblioteki niepamięci – nowa płyta z serii REVISIONS od ANAKLASIS

Panorama kompozytorskiego dorobku, zbudowana z polskich i jidyszowych międzywojennych szlagierów oraz pełnych rozpaczy i smutku gettowych tang. Płyta Bajgelman. Get to Tango to próba odczytania twórczości wybitnego łodzianina – Dawida Bajgelmana – współczesnym językiem muzyki XXI wieku. Opracowania i aranżacji wybranych utworów jednego z największych twórców żydowskiej muzyki teatralnej podjął się wybitny muzyk i kompozytor, Jarosław Bester. Premiera albumu 11 grudnia.
 

Pierwsze rozpatrzone wnioski w nowej formule TUTTI.pl

1 grudnia 2020 roku odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu ekspertów TUTTI.pl po zmianie formuły projektu.

Niesprzyjająca długoterminowemu planowaniu koncertów sytuacja wpłynęła na liczbę rejestrowanych wniosków: większość instytucji wciąż czeka na rozwój sytuacji. Mimo niewielkiej liczby zgłoszeń postanowiono ściśle trzymać się wyznaczonych kryteriów oceny i nie obniżać progu punktowego dla słabiej ocenionych.

Fryderyk Chopin GRUDNIOWYM Kompozytorem Miesiąca

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. Nie można zatem zapomnieć o Fryderyku Chopinie, którego wspominamy w grudniu.

„Muzyka z Kraju Chopina” - tutoriale w języku japońskim

Zaczynamy czwarty tydzień kampanii „Muzyka z Kraju Chopina” promującej twórczość fortepianową kompozytorów polskich. 

Dla odbiorców materiałów w języku japońskim jest to druga odsłona projektu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy cykl spotkań edukacyjnych dla nauczycieli fortepianu w Japonii. Dzisiaj zachęcamy do korzystania z nowopowstałych tutoriali online.

Rozdział 11. 2016 – Instytucja kultury – zataczamy koło

PWM przez lata, nawet te najtrudniejsze finansowo, nie rezygnowało ze swoich najważniejszych przedsięwzięć edytorskich, podążając za misją, wręcz testamentem dyrektora Ochlewskiego, który nadał tej oficynie wydawniczej szeroki wymiar narodowy i kulturowy. Wydawnictwo było już bliskie sprywatyzowania. Mimo pokus natury ekonomicznej stale jednak było więcej obaw o to, czy ta szczególna misja PWM-u obroniłaby się przy obcym właścicielu.

Muzyka z Kraju Chopina - premiera tutoriali w języku włoskim

Zaczynamy trzeci tydzień kampanii międzynarodowego projektu "Muzyka z Kraju Chopina", promującego twórczość fortepianową kompozytorów polskich. W ramach projektu przygotowaliśmy tutoriale w pięciu różnych językach. Po materiałach w języku angielskim i francuskim, dzisiaj udostępniamy lekcje w języku włoskim.

Rok muzyki polskiej w szesnastu odsłonach – ANAKLASIS obchodzi pierwsze urodziny

Szesnaście albumów to wynik, którym może poszczycić się marka płytowa ANAKLASIS, powołana do życia przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaledwie rok temu (dokładnie 22 listopada 2019 roku!). Wydawca nie zwalnia tempa i zapowiada kolejne tytuły.

Agata Igras prawykona „II Koncert na flet i orkiestrę” Marty Ptaszyńskiej

Do instytucji przenoszących życie koncertowe do sieci dołącza Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie. Jedna z zaplanowanych transmisji obejmuje prawykonanie II Koncertu na flet i orkiestrę Marty Ptaszyńskiej – utworu znajdującego się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 
 

Premiera chińskiego wydania dzieł Fryderyka Chopina

Podczas tegorocznych targów Music China 2020, które są największymi targami muzycznymi na świecie, odbyła się premiera chińskiego wydania dzieł Fryderyka Chopina z serii Wydania Narodowego w wersji studyjnej. W ten sposób Shanghaj Music Publishing House uczciło 210. rocznicę urodzin kompozytora.