Aktualności
25-28.10.2007 TARGI KSIĄŻKI W KRAKOWIE
2007-10-22
To już 11. edycja Targów Książki w Krakowie!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na stoisko B 27.
"Kraków zmienił się w wielką księgarnię. (...) Przez cztery dni nasze miasto żyło książką. Nowości nie brakowało, krakowskie targi zawsze są miejscem najważniejszych premier literackich." /Rzeczpospolita, 23.10.2006 r./
W ramach 11. edycji Targów Książki w Krakowie Polskie Wydawnictwo Muzyczne organizuje na swoim stoisku kilka spotkań z wybitnymi artystami:
26 października 2007, (piątek): godz. 14.00 - 15.00, Krzesimir Dębski podpisuje wydaną przez PWM książkę: "Jestem człowiekiem kresów. Rozmowy z Krzesimirem Dębskim" - autorstwa Anny Świderskiej - Schwerin
27 pażdziernika 2007, ( sobota):
- godz. 11.00 - 12.00, Wojciech Młynarski i Janusz Sent, autorzy odwiedzają Kraków, by wziąć udział w promocji nowego, opublikowanego przez PWM śpiewnika "Jesteśmy na wczasach".
- godz. 13.00 - 14.00, Zygmunt Konieczny, Leszek Polony i Witold Turdza podpisują egzemplarze publikacji PWM "Wciąż szukam tamtej trąbki. Rozmowy z Zygmuntem Koniecznym".
- godz. 16.00 - 17.00, Jan Pietrzak podpisywał będzie trzy śpiewniki wydane przez PWM :"Śpiewnik Kabaretu pod Egidą", "Wielki Śpiewnik Agnieszki Osieckiej" oraz "Hymny i Pieśni Piwnicy pod Baranami".
28 października 2007, (niedziela): godz. 13.00 - 14.00 swoją wizytą zaszczyci nas Wojciech Kilar. Kompozytor podpisywał będzie dwie książki: monografię autorstwa Leszka Polonego "Kilar. Żywioł i modlitwa" oraz "Cieszę się darem życia. Rozmowy z Wojciechem Kilarem" - autorstwa Leszka Polonego i Klaudii Podobińskiej.
Targi w Krakowie Sp.z o. o.
31 - 586 Kraków,
ul. Centralna 41a
Godziny otwarcia:
25.10: godz. 10.00 -17.00
26.10: godz. 10.00 - 18.00
27.10: godz. 10.00 - 18.00
28.10: godz. 10.00 - 15.00
Więcej informacji na temat targów na stronie http://www.targi.krakow.pl/
Najczęściej czytane:
Liryka wokalna Zygmunta Mycielskiego - kompozytora, pisarza i intelektualisty, napisana do wierszy między innymi Cypriana Kamila Norwida, Jarosława Iwaszkiewicza, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta po raz pierwszy w komplecie, na dwóch płytach. Pieśni wykonują: Joanna Freszel, Bartłomiej Kominek, Tomasz Konieczny i Lech Napierała. Od dziś album dostępny jest w serwisach streamingowych i w najlepszych sklepach muzycznych.
Cykl, w którym zaglądamy do pracowni kompozytorów związanych z naszym Wydawcnictwem i sprawdzamy, co trzymają na swoich biurkach, zamyka jedna z najważniejszych postaci polskiej muzyki — Elżbieta Sikora. Kompozytorka tworzy muzykę elektroakustyczną, symfoniczną, kameralną, instrumentalną, wokalno-instrumentalną, filmową, teatralną, baletową, a także operową. Jej utwory były wykonywane na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawiło swoją działalność podczas konferencji Instytutu Polskiego w Rzymie pt. „Musica e Memoria: 1945-2025. Tra reminiscenze e nuove prospettive/Muzyka i pamięć 1945-2025. Reminiscencje i nowe perspektywy”.
Dziś, 2 grudnia, rozpoczyna się osiemnasta odsłona jednego z najbardziej prestiżowych europejskich konkursów dyrygenckich: Donatella Flick – London Symphony Orchestra Conducting Competition. W bogatym przekroju repertuarowym jako utwór obowiązkowy znalazł się także Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz.
3 miasta, blisko 40 wydarzeń, koncertów, spotkań i warsztatów edukacyjnych, ponad 800 wykonawców, dzieła 38 kompozytorów związanych z PWM, 1 statuetka „Koryfeusz Muzyki Polskiej” oraz tysiące melomanów w salach koncertowych, miejskiej sonosferze i na radiowej antenie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne uczciło 80-lecie swojej działalności wyjątkowym cyklem „Muzyczne spotkania”. Całoroczne obchody jubileuszu Oficyny zwieńczył uroczysty koncert w Filharmonii Krakowskiej z udziałem Laureatki IV Nagrody XIX Konkursu Chopinowskiego Tianyao Lyu.
Refleksje i mistyka nad różnymi obszarami życia to wątki towarzyszące utworom, których prawykonania odbędą się w grudniu. Nowych dzieł kompozytorów współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym będzie można posłuchać w Katowicach oraz Bydgoszczy.
Już 7 grudnia w Studiu S1 w Warszawie specjalnym koncertem swoje osiemdziesiąte urodziny będzie obchodził „Ruch Muzyczny” – najstarsze czasopismo o muzyce klasycznej w Polsce. W programie znajdą się m.in. kompozycje dawnych, legendarnych redaktorów naczelnych – Stefana Kisielewskiego i Zygmunta Mycielskiego
Dziedzictwo muzyczne w nowym formacie — prezentacja portalu Polska Biblioteka Muzyczna podczas XVI Ogólnopolskiej Konferencji Bibliotekarzy Muzycznych pod hasłem "Muzykalia w zmieniającym się otoczeniu bibliotecznym – integracja, współpraca, harmonia".
Z okazji jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, zasłużeni pracownicy Oficyny oraz związani z nią autorzy i przedstawiciele polskiego środowiska muzycznego zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi. Samo wydawnictwo otrzymało też Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 w rzeczywistości powstał kilka miesięcy po II Koncercie f-moll op. 21; „zamieniona” opusowa numeracja wynika z dat wydań obu utworów. Dziś pochylimy się nad późniejszym z tych dwóch z dzieł, dojrzalszym i kreślonym pewniejszą ręką. W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się koncertowym programom, sztambuchowym wyznaniom i pożegnaniu z Ojczyzną.