Archiwum aktualności
« Luty 2022 »
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zachęca do korzystania ze zbiorów Polskiej Biblioteki Muzycznej
2022-02-24
Tysiące ilustracji i zdjęć, setki plakatów, wycinków z gazet, programów koncertowych oraz nut – to wszystko zebrane online, w ramach Polskiej Biblioteki Muzycznej. Zarejestruj się i zyskaj bezpłatny dostęp do ponad 10 000 cyfrowych dzieł.
LUTY: symfonika polska
2022-02-23
Posłuchajmy polskiej symfonii. Pierwsze skojarzenie: Henryk Mikołaj Górecki i jego Symfonia pieśni żałosnych (1975), która kilkanaście lat po premierze biła płytowe rekordy sprzedaży. Często grywa się dzieła Krzysztofa Pendereckiego, koneserzy zaś nigdy nie zapomną o Witoldzie Lutosławskim, który udowodnił, że forma symfoniczna nie musi być przeżytkiem w czasach awangardy. Dołóżmy jeszcze mieniące się barwami, gęste partytury Szymanowskiego i przypominane czasem w kontekście Chopina dzieła symfoniczne Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Koniec? To dopiero początek!
VI Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs Chopinowski w Turznie
2022-02-18
Już po raz kolejny, w dniach 19–20.02.2022 roku, w pomieszczeniach Pałacu Romantycznego w Turznie odbędzie szósta edycja Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu Chopinowskiego. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i fundatorem nagrody dla laureatów.
Literacki luty w Polskim Wydawnictwie Muzycznym
2022-02-17
Urodzeni w tym samym roku, znakomici kompozytorzy i erudyci, pasjonaci sztuki, zawsze stawiający sprawę polską na pierwszym miejscu. O kim mowa? O Romanie Palestrze i Zygmuncie Mycielskim.
Obaj opisywali te same problemy i zjawiska (nie tylko muzyczne). Dzieliła ich perspektywa twórcza. Palester obserwował wszystko z emigracji, Mycielski pozostał w kraju.
Literacki luty 2022 roku w Polskim Wydawnictwie Muzycznym dedykowany jest ich pisarskiej twórczości. Do czytelników trafiają bowiem dwie niesamowite książki: Pisma Romana Palestra oraz Znaki zapytania Zygmunta Mycielskiego.
KOMPOZYTOR MIESIĄCA: kilka słów o Sławomirze Tomasiku
2022-02-16
Każdy, nawet najbardziej rozchwytywany wirtuoz, zaczynał karierę od ćwiczeń i wprawek oraz drobnych, pedagogicznych miniatur. Niejeden, już jako sprawny wykonawca, doskonali swój warsztat przez wielokrotne powtórki i cyzelowanie detali. Dlatego w lutym skierujemy się ku Sławomirowi Tomasikowi, jednemu z najważniejszych skrzypków-pedagogów, który w swoim dorobku ma także niejedną kompozycję i publikację umożliwiającą doskonalenie skrzypcowego warsztatu.
Najpiękniejsze nagrania XX wieku Fryderyka Chopina w ANAKLASIS od 1 marca!
2022-02-14
Wiele jest pomysłów na to, jak należy grać Chopina, sporo żelaznych zasad, jak się go grać powinno i niemało hipotez, jak grać by go można. Boks FRYDERYK CHOPIN – PIANO CONCERTOS / ÉTUDES / CHAMBER WORKS od ANAKLASIS to skarby z archiwów nagrań, podzielone na trzy płyty. Lista wykonawców to wcielona historia polskiej pianistyki XX wieku.
TUTTI.pl – wyniki
2022-02-07
Z radością otwieramy kolejny rok z projektem TUTTI.pl.
W pierwszym ocenianym w 2022 roku naborze wpłynęły interesujące i zróżnicowane repertuarowo wnioski, co spowodowało zaostrzenie konkurencji.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury w związku z realizacją projektu „Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – kontynuacja” zatrudni: Specjalistę ds. korekty materiałów poddawanych digitalizacji
2022-02-04
Miejsce pracy: Kraków, al. Krasińskiego 11a.
Forma pracy: umowa o pracę na czas określony.
Wymiar pracy: pełny etat.
Przerwa techniczna w Księgarni PWM
2022-02-03
W dniu 07.02.2022 r. Księgarnia Firmowa PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie będzie nieczynna.
Sławomir Tomasik lutowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA
2022-02-01
Dotąd w ramach akcji Kompozytor miesiąca prezentowaliśmy artystów znanych przede wszystkim ze swojej twórczej działalności. Są jednak też ci, którzy – choć mają swoje najważniejsze osiągnięcia na innych polach – to ich działalność kompozytorska ma również duże znaczenie, zwłaszcza ta o znamionach pedagogicznych. Dlatego w lutym kierujemy się ku Sławomirowi Tomasikowi.
Najczęściej czytane:
To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia!
W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.
Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.
Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.
Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.
Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.
Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.
225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.
W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.