PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Wywiad z Pawłem Mykietynem

2011-06-30
O nietrafności podziału na muzykę poważną i rozrywkową, o Jimim Hendriksie i Radiohead, o dźwiękowych ekperymentach oraz o swojej najnowszej symfonii, której prawykonanie odbędzie się już jutro z okazji Inauguracji Polskiej Prezydencji w UE, mówi w wywiadzie udzielonym dla PWM Paweł Mykietyn. W dzisiejszych czasach podział na muzykę poważną i muzykę rozrywkową nie jest trafny, same terminy nie są trafne – mówi Paweł Mykietyn w wywiadzie dla PWM. Jak sam wspomina, zamysł powstania „III Symfonii” związany był z koncepcją rozmycia granic między tymi gatunkami. - W tym utworze [III Symfonii] pojawia się wiele fragmentów, w których orkiestra symfoniczna właściwie naśladuje brzmienia muzyki hiphopowej, klubowej, rockowej – mówi kompozytor.

Jak opowiada Paweł Mykietyn, ważną rolę w tym utworze pełnią teksty Mateusza Kościukiewicza, które nie były pisane z myślą o publikacji, lecz jako wiersze w formie esemesów do swojej dziewczyny. Nawiązują do potocznej mowy i slangu młodzieżowego. Można powiedzieć, że to jest świadectwo dżungli miasta – twierdzi twórca „III Symfonii”.

Zapytany o głos altowy Paweł Mykietyn stwierdza, że „są fragmenty, w których Jadwiga Rappe, jak sama się śmieje, rapuje”.

Wywiad jest zapowiedzią niezwykłego wydarzenia, jakim będzie prawykonanie „III Symfonii” z okazji Inauguracji Polskiej Prezydencji w UE. Koncert odbędzie się 1 lipca w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie o godz. 20. Wykonawcy: Jadwiga Rappe (alt) i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Reinberta de Leeuwa.

Polecamy cały wywiad z kompozytorem oraz transmisję z prawykonania na żywo w Programie 2 Polskiego Radia.

Najczęściej czytane:

Koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej ANAKLASIS już 22 listopada

Koncert promujący płytę E-ŚPIEWNIK odbędzie się w piątek, 22 listopada o godz. 20.00 w Małej Warszawie (ul. Otwocka 14, Warszawa).

Polska muzyka w Azji

Październik w Polskim Wydawnictwie Muzycznym łączy się z obecnością polskiej muzyki w Azji. Wspólnie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina PWM obecne było na Music China, największych targach muzycznych w Azji. Odbywające się w Szanghaju targi w tym roku trwały od 10 do 13 października.

Książka „Podróż zimowa. Anatomia obsesji” Iana Bostridge’a już w sprzedaży!

Ileż razy prezentowaliśmy ten cykl latem – myśleliśmy sobie – i jak dziwne, wręcz niestosowne się to czasem wydaje! Jest również coś dziwnego w tym, że wykonujemy te pieśni w ciepłej sali; że nie czujemy nigdy zimna ani nie żyjemy w ciszy zaśnieżonego krajobrazu. Jak często publiczność naprawdę go sobie wyobraża? Czy powinien być to składnik przepisu na wykonanie?

Poczuj zimę już tej jesieni! 

Śpiewaj z nami! MONIUSZKO dla wszystkich!

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – koncert zamykający oficjalne obchody Roku Moniuszkowskiego w Krakowie! Ponad 400 niezwykle zaangażowanych wykonawców, niesztampowy scenariusz koncertu z projekcjami multimedialnymi i – przede wszystkim – atrakcyjny repertuar, na który złożą się najbardziej popularne utwory Stanisława Moniuszki to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Koncert odbędzie się 29 października o godz. 13:00 w ICE Kraków.

PWM na 23. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza wszystkich swoich czytelników na Targi Książki w Krakowie (24-26 października) na stoisko numer B32.

Posłuchaj! Zobacz! ANAKLASIS

Najciekawsze zjawiska w muzyce współczesnej, szerokie spektrum gatunków, wybitne dzieła, znakomici kompozytorzy i wykonawcy – Polskie Wydawnictwo Muzyczne wprowadza na rynek nową markę fonograficzną. Koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej ANAKLASIS już 22 listopada. Zapraszamy do Małej Warszawy.

Jubileuszowy koncert Elżbiety Sikory

20 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert poświęcony Elżbiecie Sikorze kończący obchody 75 rocznicy urodzin kompozytorki. 

PWM po raz trzeci na targach Music China

W czwartek, 10 października 2019 r. w Szanghaju startuje kolejna edycja największych targów branży muzycznej w Azji – Music China. Polskie Wydawnictwo Muzyczne bierze udział w imprezie już po raz trzeci.

Prawykonanie utworu „Glosolalia” Sławomira Kupczaka

W piątek 18 października 2019 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego prawykonany będzie najnowszy utwór Sławomira Kupczaka. Kompozycję Glosolalia wykona Chór Polskiego Radia. 

„Drach” – to jeszcze nie koniec

Podczas trzech dni tyskiego festiwalu AUKSODRONE publiczność miała okazję poznać najnowsze dzieło Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica na podstawie libretta Szczepana Twardocha. Godzinne, podzielone na trzy części dzieło, nie jest przeniesieniem historii z powieści Twardocha – libretto, na prośbę kompozytora, miało zostać skondensowane, a rolę pierwszoplanową miały odgrywać emocje.