PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica

2012-05-02
W dniach 1 – 13 maja w Toruniu odbędzie się 19. edycja Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica. Festiwal ten ma na celu popularyzację kultury krajów nadbałtyckich, promuje wzajemną współpracę oraz wiedzę o kulturze poszczególnych narodów. Jak co roku w Toruniu (oraz Grudziądzu, gdzie odbędą się trzy festiwalowe koncerty) występują znakomici artyści i prezentują bardzo różnorodny repertuar.

Jak mówi organizator Festiwalu Henryk Giza „tym razem zaprezentujemy muzykę, która powstała pomiędzy dwoma morzami Bałtyckim i Czarnym. Po raz pierwszy na festiwalu i w Toruniu będziemy mogli gościć Narodową Symfoniczną Orkiestrę Ukrainy z Kijowa, bezsprzecznie pierwszoligową reprezentację naszego tegorocznego partnera w organizacji rozgrywek piłkarskich. Pojawi się również narodowy instrument Ukrainy - bandura, która zagościła onegdaj w polskiej literaturze jako instrument naddniestrzańskich kozaków, następnie zakazana przez Stalina, przeżywa ostatnio swój rozkwit. Jednocześnie kontynuujemy prezentacje dzieł kompozytorów polskich tworzących na obczyźnie. Będą mieli Państwo okazję usłyszeć kolejne dzieła Mieczysława Weinberga, przybliżymy również znakomitą twórczość urodzonego 90 lat temu w Toruniu Kazimierza Serockiego. Jeden z koncertów zadedykujemy pochodzącemu z grodu Kopernika, ale od lat związanemu z Paryżem – Piotrowi Moss, laureatowi tegorocznej Katarzynki w Toruńskiej Piernikowej Alei Gwiazd".

Kolejne wieczory urozmaicą koncertami orkiestra młodych wirtuozów Zapolski Strygerne z Kopenhagii, nasz niezawodny partner muzyczny Gotlands Blasarkvintett z Visby, zespół muzyki współczesnej czasom hanzeatyckim Rondellus z Tallinna, a także Bałtycki Kwartet Gitarowy z Wilna.

Program Festiwalu dostępny na stronie http://www.probaltica.art.pl/index.php?id=74&L=0

Najczęściej czytane:

10 światów Gustava Mahlera. Poznaj tytana muzyki symfonicznej

„Symfonia musi być jak świat, musi obejmować wszystko!” – twierdził jeden z najbardziej fascynujących kompozytorów późnego romantyzmu. Swoje słowa stosował w praktyce – dzieła Gustava Mahlera charakteryzują rozmach, monumentalne brzmienie i potężne obsady, liczące nawet 1000 wykonawców. O twórcy, którego język muzyczny balansował na styku tradycji i nowoczesności, od dziś przeczytać można w premierowej książce z serii „Małe Monografie”. Mahler Oskara Łapety to najnowsza propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, wydana z okazji 166 rocznicy urodzin kompozytora.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: Jan Krenz

W lipcu skupiamy się na postaci i dorobku Jana Krenza (1926-2020), cenionego kompozytora muzyki symfonicznej, oratoryjnej, kameralnej i filmowej. Dziś pamiętany jest on przede wszystkim jako niezwykle zasłużony dla promocji muzyki polskiej dyrygent, którego błyskotliwa kariera przyćmiła autorski dorobek twórczy.
 

Polskie lato w Paryżu. Festiwal łączący kulturę polską i francuską

Program festiwalu Été polonais à Paris, który odbędzie się w Paryżu od 1 do 4 lipca podkreśla polskie dziedzictwo muzyczne, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Piotra Perkowskiego oraz kompozytorów polskich okresu międzywojennego. Wydarzenie organizowane jest w związku ze stuleciem Stowarzyszenia Młodych Muzyków Polaków w Paryżu.

Nominacje do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida dla autorek związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym oraz nagroda specjalna dla Zygmunta Krauzego

Sejmik Województwa Mazowieckiego co roku przyznaje artystom tworzącym na Mazowszu Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida w czterech kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr. Doceniane są wybitne dzieła bądź kreacje powstałe w roku poprzedzającym. Od 2005 roku Samorząd Województwa Mazowieckiego przyznaje również nagrodę specjalną "Dzieło życia" za całokształt twórczości artyście tworzącemu na obszarze województwa mazowieckiego. 

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów – zgłoszenia do 30 czerwca.

Ideą programu composer.pl jest podarowanie młodym polskim twórcom dwóch tygodni szczególnej inspiracji i wytchnienia od pędzącego świata, tak niespójnego z kompozytorskim skupieniem. W roku 2026 twórczy pobyt na Islandii zaproszonych uczestników potrwa dwa tygodnie, pomiędzy 8 a 25 września.

Film „Bacewicz x Bomsori” pokazany w Tajpej. Prezentacja polskiej kultury muzycznej na Tajwanie

18 czerwca 2026 roku w Tajpej odbyły się dwa specjalne pokazy filmu dokumentalnego „Bacewicz x Bomsori” w reżyserii Jakuba Piątka. Projekcje zorganizowano w historycznym budynku Taipei Film House (SPOT Taipei), a wydarzenie przyciągnęło miłośników muzyki klasycznej, kina dokumentalnego oraz polskiej kultury. Pokazy odbyły się o godzinie 19:00 i 20:30, a wstęp był bezpłatny.

Mycielski. Spotkanie autorskie z Beatą Bolesławską-Lewandowską w Kluboksięgarni UNA

Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Kluboksiegarnia UNA z ogromną przyjemnością zapraszają na spotkanie autorskie z Beatą Bolesławską-Lewandowską. Bohaterem rozmowy stanie się Zygmunt Mycielski – kompozytor, literat, a także bohater monografii Zygmunt Mycielski. Między muzyką a polityką wydanej przez PWM. Publikacja ta stanie się punktem wyjścia do rozmowy, którą Mateusz Borkowski poprowadzi 24 czerwca 2026 r. o godz. 17:30. Wstęp wolny.

Ocalić od zapomnienia – najpiękniejsze piosenki Marka Grechuty już w sprzedaży

Marek Grechuta od lat zajmuje wyjątkowe miejsce wśród liryków polskiej piosenki. Tworzył utwory, w których muzyka spotykała się z poezją – sięgał po dzieła literackie dawnych i współczesnych poetów, a także pisał własne wiersze. Jego piosenki wyróżniały się refleksyjnością, wrażliwością i oryginalnymi rozwiązaniami muzycznymi.

Złoty Lajkonik dla Jakuba Piątka za film „Bacewicz x Bomsori”

Podczas 66. Krakowskiego Festiwalu Filmowego Jakub Piątek otrzymał Złotego Lajkonika dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego za film „Bacewicz x Bomsori”. Nagrodę przyznało jury Konkursu Polskiego w składzie: Olga Bobrowska, Łukasz M. Maciejewski i Maria Zbąska.

Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego w nowej odsłonie. Album TAKI PEJZAŻ dostępny na winylu

Kultowe piosenki Zygmunta Koniecznego, które dekady temu pokochała publiczność w nowym opracowaniu Cezarego Duchnowskiego ukażą się w formacie LP. Cieszący się ogromną popularnością album wydany nakładem ANAKLASIS z udziałem Agaty Zubel, Andrzeja Bauera, Bartka Wąsika, Cezarego Duchnowskiego oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali dostępny w sprzedaży na winylu od 19 czerwca.