PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

75. edycja Lucerne Festival im Sommer

2013-10-14
W dniach 16.08.-15.09.2013 roku miała miejsce jubileuszowa, 75. edycja Lucerne Festival im Sommer. Na to jedno z najważniejszych światowych wydarzeń muzycznych poświęconych muzyce klasycznej każdego roku przybywa ok. 120 tys. melomanów z całego świata. Z kolei w listopadzie 2013 (16.11-24.11.) odbędzie się Lucerne Festival am Piano W ramach festiwalu odbywa się ok. 100 koncertów, w tym kilkadziesiąt symfonicznych; występują słynni wykonawcy, orkiestry i dyrygenci, jak Daniel Barenboim, Riccardo Chailly, Mariss Jansons, Simon Rattle. Od 2003 roku festiwal otwiera Lucerne Festival Orchestra pod dyrekcją Claudia Abbado.

Historię festiwalu rozpoczął 25 sierpnia 1938 roku występ Artura Toscaniniego z elitarną orkiestrą, sformowaną z wybitnych muzyków z różnych zespołów (m.in. Orchestre de la Suisse Romande, Bush Quartet) w parku willi Ryszarda Wagnera w Tribschen k. Lucerny. Ponieważ wielu artystów, jak Bruno Walter i Fritz Busch, nie godziło się na udział w festiwalach na terenie hitlerowskich Niemczech i Austrii, festiwal przeniesiono do neutralnej Szwajcarii.
Obecnie Lucerne Festival ma każdego roku trzy odsłony - w okresie wielkanocnym (od 1988 roku), skupioną wokół muzyki sakralnej, na przełomie sierpnia i września (od 2003) i w listopadzie - festiwal pianistyczny (od 1998). W 2004 P. Boulez zainicjował powstanie Lucerne Festival Academy, w ramach której młodzi utalentowani muzycy praktykują wykonawstwo muzyki współczesnej.

Tegoroczny festiwal letni, odbywający się 100 lat po prapremierze Święta wiosny Strawińskiego, która wywołała największy chyba skandal w historii muzyki, Claudio Abbado i orkiestra festiwalowa skupili się wokół twórców i dzieł, kojarzących się z radykalnymi zmianami w dziedzinie muzyki, ale także politycznymi, kulturalnymi, społecznymi, m.in. Carla Gesulda da Venosa, Beethovena, Berlioza, Szostakowicza, generalnie wokół tematu „Rewolucja” (rok 2012 poświęcony był tematyce wiary). Na koncernie inauguracyjnym zaprezentowano m.in. Uwerturę tragiczną Brahmsa i III Symfonię „Eroica” Beethovena, na jednym z koncertów Symfonię „Niedokończoną” Schuberta i IX Symfonię Brucknera. Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Wagnera Jonathan Nott z Bamberger Symphoniker i wybitni soliści wykonali "Pierścień Nibelunga" (częściowo pisany przez kompozytora w Tribschen).

Warto wspomnieć o towarzyszącemu festiwalowi projekcie ARK NOVA w mieście Matsushima. Isozaki Arata i Anish Kapoor, mając w pamięci tsunami w 2011 roku, skonstruowali balonową salę koncertową na 500 miejsc, którą można przewieźć w rejony spustoszone przez katastrofy. Wykorzystali drewno cedrów rosnących wokół japońskiej świątyni Zuigan-ji, zniszczonych przez tsunami. W balonie koncertowym  odbywały się koncerty pod patronatem festiwalu w Lucernie.

W listopadzie 2013 (16.11-24.11.) odbędzie się Lucerne Festival am Piano. Wystąpi m.in. Jewgienij Kissin, Grigorij Sokołow, Maurizio Pollini, Gabriela Montero, Fazil Say, Momo Kodama, a także Tomo Keller I Murray Perahia z Academy of St Martin in the Fields  (utwory W.A. Mozarta i J. Haydna).

Najczęściej czytane:

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.

Instrument miesiąca: trąbkowe rekomendacje Sławomira Cichora

Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.

 

O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.

Oferta pracy

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.