PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

"Górecki. Portret w pamięci" w TVP i w "Rzeczypospolitej"

2013-12-02
O książce „Górecki. Portret w pamięci” wydanej nakładem PWM jest coraz głośniej w mediach. Ostatnio gościem programu „Pora na kulturę” była autorka książki Beata Bolesławska-Lewandowska, zaś w „Rzeczypospolitej” ukazała się recenzja pióra Jacka Marczyńskiego. Rozmowa, którą przeprowadziła z Beatą Bolesławską-Lewandowską Violetta Rotter-Kozera, oscylowała wokół okoliczności powstania książki oraz samej twórczości i życia Henryka Mikołaja Góreckiego:
http://www.tvp.pl/katowice/informacyjne/gosc-aktualnosci-pora-na-kulture/wideo/16-listopada/13036422

& powtarzalność spostrzeżeń kolejnych rozmówców nie nuży, świadczy raczej, że tworzą oni prawdziwy portret Góreckiego, który bywał cholerykiem (czego potem żałował), potrafił zrywać przyjaźnie, które po jakimś czasie odnawiał, a na jego życiu cieniem położyły się przeżycia z dzieciństwa: ciężka choroba, a przede wszystkim śmierć matki. I fakt, że matczynego ciepła nie dała mu surowa macocha. Długo miał o to żal do ojca. Mimo tej otwartości wywiadowani się kontrolują, by nie posunąć się za daleko w ocenach. Wnikliwy czytelnik dostrzeże, że nikt nie wspomina powstałej w 2000 r. „Kantaty o św. Wojciechu", choć wszyscy analizują twórczość z przełomu stuleci. Czy jest to utwór nieważny czy może jednak nieudany? Pytanie to zostawmy muzykologom. My wspominajmy Henryka Mikołaja Góreckiego, który 6 grudnia skończyłby 
80 lat. A przede wszystkim słuchajmy jego niezwykłej muzyki. Ta książka jest cennym przewodnikiem, który może w tym pomóc” – napisał Jacek Marczyński w artykule „Nie zależało mu na taniej sławie”, który ukazał się w „Rzeczypospolitej”.

Cały artykuł: http://www.rp.pl/artykul/9148,1068438-Nie-zalezalo-mu-na-taniej-slawie.html

Polecamy również recenzję naszej książki pióra Doroty Szwarcman: http://szwarcman.blog.polityka.pl/2013/11/03/gorecki-czlowiek-skrajnosci/

Najczęściej czytane:

Bez pudru i bez patosu. Poruszający wywiad rzeka z Olgą Pasiecznik

O miłości, tożsamości i człowieczeństwie. „Bez makijażu” – szczera i pełna mądrości życiowej rozmowa Olgi Pasiecznik z Agatą Kwiecińską – już wkrótce trafi na półki księgarń. Publikacja dołączy do bestsellerowej serii „Opera” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, stając się lekturą obowiązkową nie tylko dla miłośników sztuk scenicznych.

 

Wspieramy wykonania muzyki polskiej – co nowego w TUTTI.pl?

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Mowa o TUTTI.pl – wyjątkowym przedsięwzięciu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który już od siedmiu lat wspiera wykonawstwo muzyki polskiej. Jakie nowości czekają nas w programie?

Sierpniowe premiery utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Najnowsze kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej i Pawła Łukaszewskiego zwrócą naszą uwagę w stronę refleksji o historii, umacniania pamięci oraz kultywowania tradycji. Prawykonania odbędą się w Lusławicach i Białymstoku.

Księgarnia PWM chwilowo nieczynna

Szanowni Państwo! W najbliższych dniach księgarnia internetowa PWM (www.pwm.sklep.pl) będzie nieczynna. Serdecznie przepraszamy za utrudnienia!

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz

Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.