Aktualności
"Górecki. Portret w pamięci" w TVP i w "Rzeczypospolitej"
2013-12-02
O książce „Górecki. Portret w pamięci” wydanej nakładem PWM jest coraz głośniej w mediach. Ostatnio gościem programu „Pora na kulturę” była autorka książki Beata Bolesławska-Lewandowska, zaś w „Rzeczypospolitej” ukazała się recenzja pióra Jacka Marczyńskiego. Rozmowa, którą przeprowadziła z Beatą Bolesławską-Lewandowską Violetta Rotter-Kozera, oscylowała wokół okoliczności powstania książki oraz samej twórczości i życia Henryka Mikołaja Góreckiego:http://www.tvp.pl/katowice/informacyjne/gosc-aktualnosci-pora-na-kulture/wideo/16-listopada/13036422
& powtarzalność spostrzeżeń kolejnych rozmówców nie nuży, świadczy raczej, że tworzą oni prawdziwy portret Góreckiego, który bywał cholerykiem (czego potem żałował), potrafił zrywać przyjaźnie, które po jakimś czasie odnawiał, a na jego życiu cieniem położyły się przeżycia z dzieciństwa: ciężka choroba, a przede wszystkim śmierć matki. I fakt, że matczynego ciepła nie dała mu surowa macocha. Długo miał o to żal do ojca. Mimo tej otwartości wywiadowani się kontrolują, by nie posunąć się za daleko w ocenach. Wnikliwy czytelnik dostrzeże, że nikt nie wspomina powstałej w 2000 r. „Kantaty o św. Wojciechu", choć wszyscy analizują twórczość z przełomu stuleci. Czy jest to utwór nieważny czy może jednak nieudany? Pytanie to zostawmy muzykologom. My wspominajmy Henryka Mikołaja Góreckiego, który 6 grudnia skończyłby 80 lat. A przede wszystkim słuchajmy jego niezwykłej muzyki. Ta książka jest cennym przewodnikiem, który może w tym pomóc” – napisał Jacek Marczyński w artykule „Nie zależało mu na taniej sławie”, który ukazał się w „Rzeczypospolitej”.
Cały artykuł: http://www.rp.pl/artykul/9148,1068438-Nie-zalezalo-mu-na-taniej-slawie.html
Polecamy również recenzję naszej książki pióra Doroty Szwarcman: http://szwarcman.blog.polityka.pl/2013/11/03/gorecki-czlowiek-skrajnosci/
Najczęściej czytane:
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.