PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

"Górecki. Portret w pamięci" w TVP i w "Rzeczypospolitej"

2013-12-02
O książce „Górecki. Portret w pamięci” wydanej nakładem PWM jest coraz głośniej w mediach. Ostatnio gościem programu „Pora na kulturę” była autorka książki Beata Bolesławska-Lewandowska, zaś w „Rzeczypospolitej” ukazała się recenzja pióra Jacka Marczyńskiego. Rozmowa, którą przeprowadziła z Beatą Bolesławską-Lewandowską Violetta Rotter-Kozera, oscylowała wokół okoliczności powstania książki oraz samej twórczości i życia Henryka Mikołaja Góreckiego:
http://www.tvp.pl/katowice/informacyjne/gosc-aktualnosci-pora-na-kulture/wideo/16-listopada/13036422

& powtarzalność spostrzeżeń kolejnych rozmówców nie nuży, świadczy raczej, że tworzą oni prawdziwy portret Góreckiego, który bywał cholerykiem (czego potem żałował), potrafił zrywać przyjaźnie, które po jakimś czasie odnawiał, a na jego życiu cieniem położyły się przeżycia z dzieciństwa: ciężka choroba, a przede wszystkim śmierć matki. I fakt, że matczynego ciepła nie dała mu surowa macocha. Długo miał o to żal do ojca. Mimo tej otwartości wywiadowani się kontrolują, by nie posunąć się za daleko w ocenach. Wnikliwy czytelnik dostrzeże, że nikt nie wspomina powstałej w 2000 r. „Kantaty o św. Wojciechu", choć wszyscy analizują twórczość z przełomu stuleci. Czy jest to utwór nieważny czy może jednak nieudany? Pytanie to zostawmy muzykologom. My wspominajmy Henryka Mikołaja Góreckiego, który 6 grudnia skończyłby 
80 lat. A przede wszystkim słuchajmy jego niezwykłej muzyki. Ta książka jest cennym przewodnikiem, który może w tym pomóc” – napisał Jacek Marczyński w artykule „Nie zależało mu na taniej sławie”, który ukazał się w „Rzeczypospolitej”.

Cały artykuł: http://www.rp.pl/artykul/9148,1068438-Nie-zalezalo-mu-na-taniej-slawie.html

Polecamy również recenzję naszej książki pióra Doroty Szwarcman: http://szwarcman.blog.polityka.pl/2013/11/03/gorecki-czlowiek-skrajnosci/

Najczęściej czytane:

Kredki w dłoń! Juliusz Zarębski

Cześć! Julius lub Jules – to wersje imienia, którymi posługiwał się nasz dzisiejszy bohater, zaś nazwisko kompozytora notowano zarówno jako Zarebski, Zarembski oraz Zarembsky. Artysta, o którym mówimy to Juliusz Zarębski. Wydrukujcie załączony plik i sami zostańcie artystami. Artystami-malarzami!

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.

Z letniego salonu Zygmunta Krauzego – klasyka fortepianowa na nowo już od lipca

Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
 

Kredki w dłoń! Fryderyk Chopin

Cześć! Dzisiaj proponujemy Wam kolorowankę z portretem Fryderyka Chopina. Możliwe, że słyszeliście już nazwisko tego kompozytora (sami wspominaliśmy o nim przy wpisie o Ignacym Feliksie Dobrzyńskim), a może nawet znacie kilka jego utworów. Nie zdziwiłoby nas to – Fryderyk Chopin jest bardzo znanym kompozytorem. Jeżeli jednak nic jeszcze o nim nie wiecie, to oprócz kolorowania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Dobrej zabawy!

Prestiżowa francuska nagroda dla Zygmunta Krauzego

Wydany w ubiegłym roku przez PWM III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci Zygmunta Krauzego otrzymał tegoroczną nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Zawodowego Krytyków w kategorii Najlepsza Premiera sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale)!

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Ian Bostridge na Festiwalu Conrada!

25 października podczas finału Festiwalu Conrada usłyszymy inspirującą rozmowę Grzegorza Jankowicza z Ianem Bostridgem - jednym z najznakomitszych śpiewaków operowych oraz autorem książki „Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”, która w ubiegłym roku miała swoją premierę w naszym Wydawnictwie!

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.