PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

GŁOSY GÓR W MUZYCE KAROLA SZYMANOWSKIEGO, HENRYKA MIKOŁAJA GÓRECKIEGO, WOJCIECHA KILARA ORAZ FOTOGRAFII MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA

2014-11-06

Fascynacja krajobrazem, polskimi górami, ludźmi i muzyką, połączyła wielkich polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara oraz Mieczysława Karłowicza.

 

Głosy gór to muzyczny projekt ukazujący wpływ krajobrazu polskich gór, muzyki i tradycji góralskiej na twórczość wybitnych kompozytorów polskich: Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Mieczysława Karłowicza. Na scenie zderzą się dwa nurty muzyczne: ludowy i klasyczny, uzupełnione jazzem. Ten pierwszy inspiruje i przenika do drugiego. Jest to oryginalne spojrzenie na twórczość mistrzów. Usłyszymy nowoczesne brzmienie muzyki góralskiej i klasyczne interpretacje znanych dzieł. W koncercie usłyszymy kilka fragmentów muzycznych wybranych z twórczości trzech wybitnych kompozytorów, związanych z Tatrami i muzyką górali podhalańskich: Chopina, Szymanowskiego, Góreckiego, Kilara. Muzyce towarzyszy animacja oparta na fotografiach pochodzących z trzech autorskich albumów kompozytora Mieczysława Karłowicza udostępnionych przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. „Zabierzemy widzów w umowną wędrówkę po polskich górach, które zafascynowały bohaterów naszego koncertu. Przewodnikiem będzie Orzeł Bielik. Pragniemy wzbudzić w międzynarodowej publiczności zainteresowanie źródłami muzyki mistrzów, a tym samym zachęcić ją do odwiedzania Polski i jej magicznych miejsc jakimi są bez wątpienia Tatry”. W projekcie biorą udział: wiodący polski pianista i wspaniały interpretator muzyki klasycznej, Janusz Olejniczak oraz 16 muzyków młodego pokolenia w tym trzon zespołu Zakopower z liderem Sebastianem Karpielem-Bułecką, Jan Smoczyński, Atom String Quartet, Jan Młynarski, Michał Barański oraz NEO String Quartet. Koncert pod batutą mistrza Jerzego Maksymiuka.


źródło: teatrwielki.pl

Koncert pod batutą Jerzego Maksymiuka odbędzie się 9 listopada 2014r. o godz. 19:00 w Sali Moniuszki Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Idea, scenariusz: Waldemar Dąbrowski, Janusz Olejniczak, Jolanta Trykacz
Kierownictwo muzyczne: Janusz Olejniczak
Aranżacje: Jan Smoczyński
Produkcja wykonawcza i koordynacja projektu: 2T Vision Promotion sp. z o.o.

Występują:

1. Janusz Olejniczak – fortepian
2. Jan Smoczyński – instrumenty klawiszowe
3. Kwartet góralski Sebastiana Karpiela Bułecki
Sebastian Karpiel Bułecka – wokal, skrzypce, dudy podhalańskie, instrumenty pasterskie
Bartłomiej Kudasik – skrzypce, altówka
Wojciech Topa – skrzypce
Józef Chyc – basy podhalańskie
4. Atom String Quartet:
Dawid Lubowicz – skrzypce
Lucjan Szaliński-Bałwas – skrzypce
Michał Zaborski – altówka
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela
5. NEO String Quartet:
Karolina Piątkowska-Nowicka – skrzypce
Paweł Kapica – skrzypce
Michał Markiewicz – altówka
Krzysztof Pawłowski – wiolonczela
Jan Młynarski – perkusja
Michał Barański – kontrabas

Czas trwania koncertu: 90 min.

Program:

1. Tradycyjne melodie góralskie
2. Koncert fortepianowy
muz. Wojciech Kilar
3. Lulaj
muz. Fryderyk Chopin
4. Koncert fortepianowy op. 40
muz. Henryk Mikołaj Górecki
5. Tradycyjne melodie góralskie
6. Mazurek op. 50 nr 1
muz. Karol Szymanowski
7. Mazurek op. 50 nr 2
muz. Karol Szymanowski
8. Zakopane
muz. Mateusz Smoczyński
9. Orawa
muz. Wojciech Kilar
 

Najczęściej czytane:

Kredki w dłoń! Juliusz Zarębski

Cześć! Julius lub Jules – to wersje imienia, którymi posługiwał się nasz dzisiejszy bohater, zaś nazwisko kompozytora notowano zarówno jako Zarebski, Zarembski oraz Zarembsky. Artysta, o którym mówimy to Juliusz Zarębski. Wydrukujcie załączony plik i sami zostańcie artystami. Artystami-malarzami!

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.

Z letniego salonu Zygmunta Krauzego – klasyka fortepianowa na nowo już od lipca

Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
 

Kredki w dłoń! Fryderyk Chopin

Cześć! Dzisiaj proponujemy Wam kolorowankę z portretem Fryderyka Chopina. Możliwe, że słyszeliście już nazwisko tego kompozytora (sami wspominaliśmy o nim przy wpisie o Ignacym Feliksie Dobrzyńskim), a może nawet znacie kilka jego utworów. Nie zdziwiłoby nas to – Fryderyk Chopin jest bardzo znanym kompozytorem. Jeżeli jednak nic jeszcze o nim nie wiecie, to oprócz kolorowania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Dobrej zabawy!

Prestiżowa francuska nagroda dla Zygmunta Krauzego

Wydany w ubiegłym roku przez PWM III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci Zygmunta Krauzego otrzymał tegoroczną nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Zawodowego Krytyków w kategorii Najlepsza Premiera sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale)!

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Ian Bostridge na Festiwalu Conrada!

25 października podczas finału Festiwalu Conrada usłyszymy inspirującą rozmowę Grzegorza Jankowicza z Ianem Bostridgem - jednym z najznakomitszych śpiewaków operowych oraz autorem książki „Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”, która w ubiegłym roku miała swoją premierę w naszym Wydawnictwie!

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.