PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

III Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara

2015-05-06

Trzecia edycja Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara (15-22 maja, Gorzów Wielkopolski) będzie się odbywała pod hasłem „Trwanie i ruch”. W programie znalazły się m.in. utwory patrona festiwalu takie jak „Krzesany”, „Introitus” z „Missa pro pace” i „Preludium chorałowe”.

 

Podczas realizowanego we wnętrzu jednego z gorzowskich kościołów koncertu oratoryjnego usłyszeć będzie można "Concerto da Requiem" Dmitry’ego Varelasa. Ta dedykowana pamięci Wojciecha Kilara kompozycja będzie kolejną formą wspomnienia patrona Festiwalu Muzyki Współczesnej. Oprócz tego będzie miała miejsce wystawa zdjęć „Wojciech Kilar – teraz, teraz, teraz… i amen" oraz projekcja filmu „Wojciech Kilar. Credo” w reżyserii Zdzisława Sowińskiego.


Obok pamięci, tradycji i sacrum zaprezentuje się najnowsza muzyka współczesna w doskonałym wydaniu. Publiczność festiwalu usłyszy kompozycje światowej sławy artysty, wybitnego pianisty Leszka Możdżera w wykonaniu samego autora. Specjalizujący się w interpretacji muzyki współczesnej solista Leszek Lorent wykona dwie partie solowe w kompozycji Marcina Błażewicza "Kali Yuga". W gotyckiej przestrzeni gorzowskiej katedry wybrzmią dzieła współczesnej muzyki organowej w wykonaniu Juliana Gembalskiego. Młodej publiczności festiwalowej zaproponujemy wyjątkowe w skali światowej przedsięwzięcie muzyczne STEVE NASH & TURNTABLE ORCHESTRA SYMFONICZNIE – projekt muzyczny na 9 gramofonów, 9 didżejów, fortepian i orkiestrę. Festiwal zwieńczy koncert galowy, podczas którego usłyszymy utwór "Veni Creator" Grzegorza Duchnowskiego oraz muzykę filmową Jana A. P. Kaczmarka w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej. W festiwalowym repertuarze - dzięki Konkursowi dla Młodych Kompozytorów, którego tegoroczna edycja poświecona jest skomponowaniu utworu na orkiestrę symfoniczną - nie zabraknie też utworów debiutujących twórców. Program festiwalu uzupełnią działania edukacyjne oraz spotkania z twórcami.


Trzecią edycję Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara obok wymienionych wyżej artystów swoim udziałem uświetnią: Jan A. P. Kaczmarek, Mirosław Jacek Błaszczyk, Iwona Hossa, Krzysztof, Meisinger, Daniel Sierbin, Kacper Nowak, Beata Gramza, Marta Ożelska-Kurzawa, Adrian Foltyn, Dagmara Barna, Katarzyna Włodarczyk, Patryk Rybarczyk, Marcin Pawelec oraz Poznański Chór Kameralny pracujący pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego.

 

Szczegóły pod tym linkiem.

Najczęściej czytane:

17. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego – last call

Młodzi kompozytorzy, przypominamy o zbliżającym się terminie zamknięcia naboru prac na 17. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego. Jeszcze przez miesiąc, do 23 października czekamy na Wasze kompozycje na kwartet smyczkowy.

Prawykonanie „[P|PE)s)]64” Andrzeja Kwiecińskiego

W najbliższą sobotę, 26 września, w Tokio po raz pierwszy zabrzmi najnowszy utwór Andrzeja Kwiecińskiego. [P|PE)s)]64 na kwartet smyczkowy i prosty flet tenorowy wykonają Tosiya Suzuki oraz kwartet smyczkowy w składzie Kamei Yoshu, Johannan Kendler, Takahiro Yasuda i Tomoki Tai.
 

Impro Frycek - nowa książeczka dla dzieci już w sprzedaży

Już dziś premiera kolejnej książki Małego PWM! Tym razem spotykamy się z Fryderykiem Chopinem. 

Song Master Class: lekcje online z Tomaszem Koniecznym i Lechem Napierałą

Pieśni Stanisława Moniuszki i Romualda Twardowskiego są znane i cenione zarówno przez wykonawców, jak i publiczność. A gdyby tak móc poznać te utwory od podszewki? Światowej sławy artyści zapraszają na prywatne lekcje mistrzowskie – z dostawą do domu! Wybitny bas-baryton Tomasz Konieczny i znakomity pianista Lech Napierała wychodzą naprzeciw wszystkim, którzy chcą lepiej poznać najpiękniejsze polskie pieśni. Startuje internetowy projekt Song Master Class.
 

17. Dni Edukacji Muzycznej w Twoim domu!

Przed nami kolejna odsłona organizowanych rokrocznie przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne Dni Edukacji Muzycznej! Cieszący się wielką popularnością kongres dla nauczycieli muzyki tym razem odbędzie się w sieci, dając pedagogom możliwość rozwoju zawodowego w zaciszu własnych „czterech ścian”. Już tej jesieni, od 12 do 16 października zapraszamy na DEM w Twoim domu!

Odszedł Jan Krenz

Z przykrością informujemy, że w wieku 94 lat zmarł Jan Krenz, ceniony dyrygent i kompozytor, jako autor współpracujący z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. 
 

Polska premiera Perpetuum stabile Pawła Mykietyna podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”

Ponad rok na swoją polską premierę musiało czekać Perpetuum stabile Pawła Mykietyna. Utwór, który w 2019 roku zachwycił niemiecką publiczność, wykonany będzie po raz pierwszy w Polsce 18 września w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem.
 

Zapraszamy na Kurs Edytorstwa Muzycznego – po raz pierwszy online

Rusza III edycja Kursu Edytorstwa Muzycznego! Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na jedyne w swoim rodzaju zajęcia edukacyjne, które w tym roku po raz pierwszy odbędą się online. Zgłoszenia przyjmowane są do 27 września.

Prawykonania dwóch utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na początek 76. sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej

Filharmonia Śląska na początek sezonu artystycznego zaplanowała prawykonania dwóch utworów znajdujących się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 18 września Filharmonii w Katowicach zabrzmi Exordium na baryton i orkiestrę symfoniczną Zygmunta Krauzego, a tydzień później, 25 września – O dolce lume na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową Mikołaja Piotra Góreckiego.
 

Filmy dokumentalne PWM i TVP Kultura w programie tegorocznego Millenium Docs Against Gravity

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Polsce, a jednocześnie jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w siedmiu różnych miastach. W programie tegorocznej edycji znalazły się aż cztery filmy współprodukowane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i TVP Kultura.