PWM

Szukaj
Zaawansowane

Aktualności

Redakcja PWM żegna dr Elżbietę Dziębowską

2016-04-05

Nasza Pani Doktor. Muzykolog, nauczyciel. Dla górali w Jurgowie „doktorka od nauki”. Dla bohaterów Powstania Warszawskiego łączniczka zwana Dewajtis. 16 kwietnia skończyłaby 87 lat.
dr Elżbieta Dziębowska
zm. 4 kwietnia 2016 roku

Zawsze skupiona, zawsze czytająca, stale poprawiająca setki stron maszynopisów, by było trafniej, zręczniej, by sens był przejrzysty, by osiągnąć cel. Prosty, mądry, prawdziwy, logiczny, spójny przekaz, z dyscypliną słowa niosącego maksimum treści. Uczyły się od Niej tej sztuki pokolenia muzykologów – jak napisać pracę magisterską, by temat zapalał umysły piszących, a czytających zaintrygował, jak ulepić proporcjonalne i treściwe hasło encyklopedyczne z lawiny słów. Mistrzostwo redakcyjne.

Każda praca magisterska o nietypowej tematyce musiała trafić w ręce Pani Doktor. XIX wiek rozszerzał się więc w różnych kierunkach – także do muzyki jazzowej i rozrywkowej. I jakieś ramy naukowe zawsze udawało się znaleźć. Mistrzostwo doboru metody naukowej.

W ukochanym Jurgowie – Gaździna o niewymuszonej gościnności i serdeczności okazywanej jakby mimochodem. Czule karmiąca przyjezdnych magistrantów i redaktorów oraz nie mniej czule wszystkie koty i psa. Szerząca oświatę na każdym kroku. Muzyka, język angielski i porady prawne. Mistrzostwo nauczania.

O czynach z czasów Powstania Warszawskiego mówiąca bez patosu i zwyczajnie. Traktująca swoje dokonania leksykograficzne jak wypełnienie powinności, a wybór między Encyklopedią muzyczną a własną karierą naukową jak oczywistość. Mistrzostwo.

Dziękujemy za Mistrzostwo oraz obecność w naszej pracy i życiu.

Wychowankowie, byli studenci, redaktorzy
z Redakcji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Krakowiefot. Marcin Kosiec Soul Film

Najczęściej czytane:

W oczekiwaniu na 3. edycję TUTTI.pl

Program „zakręcony” na muzykę polską

 

Kiedy dwa lata temu ogłaszaliśmy przedsięwzięcie TUTTI.pl mieliśmy marzenie, by twórczość kompozytorów polskich w programach koncertów i festiwali stale wzrastała i była coraz lepiej rozpoznawana. Gdy zamykaliśmy pierwszy nabór wniosków – widzieliśmy już, że to dobra inicjatywa.

Grażyna Bacewicz – 50. rocznica śmierci kompozytorki

Dzisiaj, 17 stycznia, mija 50. rocznica śmierci Grażyny Bacewicz, wyjątkowej postaci na polskiej, ale śmiało można rzec, że i na światowej scenie muzycznej.

 

Studiowała w Konserwatorium Warszawskim kompozycję, skrzypce i fortepian. Co ciekawe, rozpoczęła również studia na wydziale filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, z których jednak zrezygnowała z powodu nadmiaru zajęć.

Muzyczne wizytówki

Najważniejsze utwory polskiej muzyki XX i XXI wieku pod lupą! Zapraszamy na filmową serię „Muzyczne wizytówki” – nowy odcinek w każdy czwartek na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Program prowadzi Mariusz Gradowski. 

Już 5 lutego premiera „Sideł” Grażyny Bacewicz!

W związku ze zbliżającą się 110. rocznicą urodzin i 50. rocznicą śmierci jednej z najważniejszych polskich kompozytorek i skrzypaczek XX wieku – Grażyny Bacewicz, Polskie Wydawnictwo Muzyczne postanowiło odkryć dotychczas nieznany fakt z jej życia. Nie każdy wie, że poza zdolnościami muzycznym kompozytorka przejawiała także wielki talent literacki. W latach 60. podejmowała próby pisarskie, które do tej pory nie były publikowane. Wśród licznych tekstów odnalazła się wyjątkowa powieść kryminalna „Sidła”, napisana w 1968 r. zaledwie w dwa miesiące! 

Odszedł prof. Mieczysław Tomaszewski

Odszedł prof. Mieczysław Tomaszewski – muzykolog i teoretyk muzyki, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz wieloletni Dyrektor-Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Agata Zubel kompozytorem-rezydentem paryskiego Ensemble 2e2m

Na zaproszenie Ensemble 2e2m, jednego z najbardziej prestiżowych francuskich zespołów wykonujących muzykę najnowszą, paryskim kompozytorem-rezydentem w roku 2019 jest „wulkaniczna postać polskiej sceny muzycznej”, Agata Zubel.

Zespół docenia i podkreśla wszechstronność artystki, która nie tylko komponuje, ale także występuje jako solistka na scenach całego świata.

Aleksander Nowak z „Paszportem Polityki”

8 stycznia 2019 roku w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana po raz 26. wręczono jedną z najbardziej prestiżowych polskich nagród artystycznych „Paszporty Polityki”. W kategorii Muzyka Poważna nagrodę otrzymał kompozytor Aleksander Nowak „za niezależność twórczą i niezależne spojrzenie na świat”.

Agata Zubel – styczniowa kompozytorka miesiąca

Agata Zubel jest postacią wyjątkową! To kompozytorka, która przebojem zdobyła sceny muzyczne świata i od lat na nich pozostaje. Kolejne dzieła Agaty Zubel potwierdzają rzadko spotykaną wrażliwość, połączoną z pomysłowością i pewnym operowaniem środkami muzycznymi.

Zamówienia kompozytorskie spływają do Agaty Zubel z całego świata, a jej utwory zdobywają laury nie tylko w rodzimej Polsce.

Przerwa inwentaryzacyjna w sklepie internetowym

Przerwa inwentaryzacyjna w sklepie internetowym PWM potrwa od 31.12.2018 do 11.01.2019 stycznia. 

Ruszyły zapisy na Box „100 na 100”

Prace nad limitowanym Box-em „100 na 100” dobiegają końca. Publikacja ukaże się na początku 2019 roku, ale w związku z Państwa ogromnym zainteresowaniem już teraz wprowadzamy system rezerwacji.