PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Polsko-Ukraińskie Muzyczne Dialogi i Polska Filharmonia Bałtycka

2016-08-30

6 września w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędą się Polsko-Ukraińskie Muzyczne Dialogi. Podczas koncertu, upamiętniającego 25. rocznicę niepodległości Ukrainy, wystąpi Zespół Kameralny „Kijowscy Soliści” pod dyrekcją Romana Rewakowicza.

 

Koncert będzie można również usłyszeć 8 września w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, która współorganizuje wydarzenie z warszawską Fundacją „Pro Musica Viva”.

 

W repertuarze znalazły się utwory kompozytorów polskich i ukraińskich różnych pokoleń, w tym m.in. „Orawa” Wojciecha Kilara, „Aus aller Welt stammende” Zygmunta Krauzego i „Shining II” Macieja Zielińskiego. Program, zbudowany zasadzie kontrastowości, zwraca uwagę na różnice w polskiej i ukraińskiej estetyce muzycznej, ukazując jej aktywne i wyraziste polskie aspekty i bardziej liryczne, stonowane ukraińskie.

Roman Rewakowicz był inicjatorem wielu przedsięwzięć, które prezentowały muzykę polską na Ukrainie i ukraińską w Polsce, m.in. Festiwalu Muzyki Współczesnej „Kontrasty” we Lwowie i Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie. „Polsko-Ukraińskie Muzyczne Dialogi" są zwieńczeniem jego wieloletnich starań zbliżenia muzyki polskiej i ukraińskiej. Zespół kameralny „Kijowscy soliści” powstał w 1996 roku, a jego założycielem był znakomity ukraiński skrzypek Bohodar Kotorowicz. W skład zespołu wchodzą wybitni instrumentaliści – młodzi utalentowani muzycy, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych.

9 września Polska Filharmonia Bałtycka zainauguruje 71. Sezon Artystyczny. Podczas koncertu z cyklu „Spotkania z mistrzem” przed publicznością zgromadzoną na gdańskiej Ołowiance wystąpi Alena Baeva – jedna z najbardziej utalentowanych skrzypaczek swojego pokolenia i laureatka wielu prestiżowych nagród w międzynarodowych konkursach, w tym II Międzynarodowego Konkursu im. Nicolo Paganiniego w Moskwie i XII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Solistce towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Massimiliano Caldiego. Podczas koncertu zabrzmi m.in. „Divertimento” Grażyny Bacewicz.

 

Więcej informacji na temat obu wydarzeń można uzyskać na stronach internetowych organizatorów: Fundacji „Pro Musica Viva” oraz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Najczęściej czytane:

Odszedł ostatni z Wielkich. W wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki

Wybitny kompozytor, genialny twórca, wielka postać, ikona, autorytet. To nie są puste słowa, kurtuazja i w obliczu śmierci artysty zwyczajowo powtarzane zwroty. Odszedł ostatni z Wielkich.

Biblioteka Orkiestr Dętych – nowa seria nutowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Orkiestry dęte to w Polsce grupa dynamicznie się rozwijająca. Obecnie w naszym kraju działa ponad 2000 zespołów, które nie tylko uczestniczą w życiu lokalnych społeczności, ale też biorą udział w krajowych i międzynarodowych konkursach. Naprzeciw potrzebom tej niezwykle aktywnej grupie muzyków wychodzi Polskie Wydawnictwo Muzyczne z najnowszą serią nutową Biblioteka Orkiestr Dętych udowadniając, że czas spędzony w domu można wykorzystać na wspólne muzykowanie. Zapraszamy do współtworzenia Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej.
 

Wirtualne kształcenie słuchu z mYear i PWM!

Już w nadchodzącą sobotę, 28 marca, o godz. 11 na stronie Festiwalu Wyobraźni Muzycznej mała przygoda z mYear i Polskim Wydawnictwem Muzycznym: oryginalne kształcenie słuchu bez wychodzenia z domu! Dla wszystkich i bez rejestracji.

TUTTI.pl w obliczu restrykcji związanych z epidemią

Szanowni Państwo,

ze względu na epidemię koronawirusa COVID-19 odwoływane są wydarzenia kulturalne w kraju, w tym również koncerty, które otrzymały dofinansowanie w ramach projektu TUTTI.pl. Mamy nadzieję, że większość z nich uda się przełożyć na lepsze – oby nieodległe – czasy.
 

„100 na 100. Muzyczne dekady wolności” – premiera rejestracji koncertów na kanale YouTube PWM

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do filharmonii bez wychodzenia z domu. W ramach akcji #zostańwdomu na kanale YouTube PWM wszyscy tęskniący do muzycznych wrażeń będą mogli bezpłatnie obejrzeć premierowo udostępnione rejestracje koncertów zrealizowanych w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Każdy koncert rozpoczyna napisana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Fanfara dla Niepodległej Krzysztofa Pendereckiego.
 

#zostańwdomu i spędź czas z Polskim Wydawnictwem Muzycznym

Odpoczynek przy dźwiękach z nowej płyty? Relaks z ciekawą książką? A może wspólne czytanie lub oglądanie bajek z dziećmi? Chwile spędzone w domu mogą być świetną okazją do nadrobienia kulturalnych zaległości i rozwój zainteresowań. Na najbliższy czas Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało szereg aktywności dla małych i dużych, bez wychodzenia z domu.

Już od dziś „Twarze Wotana” także w wersji cyfrowej!

Wspaniały głos, talent aktorski i wielkie wyczucie ducha oper Richarda Wagnera. Śpiewak operowy o międzynarodowej sławie, Tomasz Konieczny, otwarcie rozmawia ze znawcą operowej materii, Jackiem Marczyńskim. 

Komunikat

Szanowni Państwo,
w trosce o bezpieczeństwo wszystkich klientów i pracowników Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zdecydowaliśmy, że nasza księgarnia firmowa od dziś będzie pracowała wyłącznie w trybie on-line.

Komunikat

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,

w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-COV-2, zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dyrekcja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego podjęła decyzję o wdrożeniu nowych zasad funkcjonowania PWM. Informujemy, że mając na uwadze bezpieczeństwo naszych pracowników, współpracowników oraz klientów, od dziś, tj. 13 marca br. częściowo pracujemy w trybie zdalnym.
 

„Jesteś twórcą – masz prawo”, komunikat organizacyjny

Trwa ogólnopolska kampania edukacyjna „Jesteś twórcą – masz prawo”, promująca kreatywność dzieci, pobudzająca wyobraźnię i ucząca wrażliwości na twórczość innych. Jednym z głównych elementów przedsięwzięcia jest konkurs „Bierzmy się do dzieła!”, skierowany do najmłodszych twórców. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie wydarzeniem, termin nadsyłania zgłoszeń zostaje przesunięty, dając uczestnikom więcej czasu na przygotowanie wyjątkowych prac.