PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Prawykonanie „Wyliczanki” Pawła Mykietyna

2017-05-09

20 maja zapraszamy do Katowic, gdzie – w ramach Festiwalu Katowice Kultura Natura – zostanie wykonany najnowszy utwór Pawła Mykietyna „Wyliczanka”. W prawykonaniu wezmą udział wokalistki: Anna Gadt, Agnieszka Kiepuszewska, Iwona Kmiecik oraz Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca.

 

Paweł Mykietyn niechętnie wypowiada się o swoich utworach, jednak tym razem zrobił wyjątek:

 

Wyliczanka jest utworem przeznaczonym na trzy wokalistki (nie śpiewaczki operowe) i dziewięcioosobowy zespół (flet/piccolo, saksofon sopranowy i barytonowy, trąbka, puzon, tuba, gitara elektryczna i basowa oraz perkusja). Utwór jest kontynuacją eksplorowanej ostatnio przeze mnie idei permanentnego accelerando. Pierwsza część tego 36 minutowego utworu oparta jest na stworzonym przeze mnie algorytmie wynikającym ze wzoru na równomierne przyspieszenie tempa, za pomocą którego przetwarzane są różnego rodzaju „tematy muzyczne” – od quasi rockowych groove’ów aż po quasi barokową fugę. Po kulminacji utworu przypadającej na moment złotego podziału następuje chwilowe ustabilizowanie się tempa, po czym rozpoczyna się trwający do samego końca proces permanentnego ritenuto, opartego na odwrotnie proporcjonalnym algorytmie. Głosy wokalne nie są potraktowane w sposób solistyczny, stanowią w pewnym sensie rozszerzenie zespołu instrumentalnego. Warstwę tekstową stanowi prosta rymowanka dziecięca pochodząca z czasów międzywojennych z Łodzi.

Utwór powstał w 2017 roku na zamówienie Festiwalu Katowice Kultura Natura.

 

Serdecznie zapraszamy na prawykonanie do Katowic.

 

© PWM / fot. Marcin Oliva Soto

Najczęściej czytane:

PWM na 23. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza wszystkich swoich czytelników na Targi Książki w Krakowie (24-26 października) na stoisko numer B32.

Posłuchaj! Zobacz! ANAKLASIS

Najciekawsze zjawiska w muzyce współczesnej, szerokie spektrum gatunków, wybitne dzieła, znakomici kompozytorzy i wykonawcy – Polskie Wydawnictwo Muzyczne wprowadza na rynek nową markę fonograficzną. Koncert inaugurujący działalność wytwórni płytowej ANAKLASIS już 22 listopada. Zapraszamy do Małej Warszawy.

Jubileuszowy koncert Elżbiety Sikory

20 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert poświęcony Elżbiecie Sikorze kończący obchody 75 rocznicy urodzin kompozytorki. 

PWM po raz trzeci na targach Music China

W czwartek, 10 października 2019 r. w Szanghaju startuje kolejna edycja największych targów branży muzycznej w Azji – Music China. Polskie Wydawnictwo Muzyczne bierze udział w imprezie już po raz trzeci.

Prawykonanie utworu „Glosolalia” Sławomira Kupczaka

W piątek 18 października 2019 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego prawykonany będzie najnowszy utwór Sławomira Kupczaka. Kompozycję Glosolalia wykona Chór Polskiego Radia. 

„Drach” – to jeszcze nie koniec

Podczas trzech dni tyskiego festiwalu AUKSODRONE publiczność miała okazję poznać najnowsze dzieło Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica na podstawie libretta Szczepana Twardocha. Godzinne, podzielone na trzy części dzieło, nie jest przeniesieniem historii z powieści Twardocha – libretto, na prośbę kompozytora, miało zostać skondensowane, a rolę pierwszoplanową miały odgrywać emocje.

TUTTI.pl w październiku

Dzisiaj, 7 października o północy mija termin składania wniosków do TUTTI.pl. Zachęcamy do przygotowania dokumentów i dostarczenia ich do warszawskiego oddziału PWM (ul. Fredry 8).

Instytucje, które uzyskały dofinansowanie w wiosennym naborze realizują właśnie swoje projekty. Oto październikowa lista koncertów w ramach TUTTI.pl:

Andrzej Krzanowski październikowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki. To dzień, w którym ze szczególnym wzruszeniem wspominamy Andrzeja Krzanowskiego – kompozytora, akordeonistę, pedagoga. Jest on bohaterem październikowej odsłony akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA.

„Drach. Dramma per musica” Aleksandra Nowaka na Auksodrone

Odliczamy dni i godziny do festiwalu Auksodrone, podczas którego będzie miała miejsce premiera najnowszego utworu Aleksandra Nowaka Drach. Dramma per musica. Prawykonanie trzyaktowego dzieła podzielone zostało na trzy dni, każdego dnia jeden akt, od 4 do 6 października.

16. Dzień Edukacji Muzycznej już 19 listopada!

Dzień Edukacji Muzycznej, organizowany przez PWM, to cykliczne wydarzenie dedykowane nauczycielom i bibliotekarzom szkół muzycznych wszystkich stopni oraz dyrygentom chórów szkolnych z całej Polski. Już 19 listopada w gościnnych progach Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, współorganizatora wydarzenia, odbędzie się kolejna, 16. edycja wydarzenia.