Aktualności
PWM zmieni oblicze kulturalne Warszawy
2018-04-19
Pracownia wybitnego architekta Andrzeja Chołdzyńskiego rozpoczęła prace projektowe związane z przebudową stołecznej siedziby Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Inwestycja zmieni kulturowy krajobraz Warszawy.
Latem 2017 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło międzynarodowy konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy budynku Oficyny przy ul. Fredry 8 w Warszawie. 29 listopada ubiegłego roku Sąd Konkursowy pod przewodnictwem architekta Tomasza Koniora jednogłośnie wskazał zwycięski projekt, który został złożony przez AMC – Andrzej Chołdzyński Sp. z o.o. sp. komandytowa. W uzasadnieniu werdyktu jurorzy wskazali, że projekt wyróżnia się klarowną strukturą przestrzenną i czytelnym podziałem stref funkcjonalnych.
W rewitalizowanym budynku z 1897 roku zachowana będzie nie tylko nienaruszona przez działania wojenne zabytkowa tkanka, ale także zostaną stworzone nowe przestrzenie, poszerzające dotychczasowy zakres działań Wydawnictwa w warszawskiej siedzibie. Kameralna sala koncertowa w technologii box in box, mediateka, biblioteka i księgarnia, studio nagrań, sala tańca, przestrzenie warsztatowe, archiwa materiałów nutowych czy klub jazzowy pozwolą na prowadzenie bogatego programu artystycznego, fonograficznego, szerokich działań edukacyjnych dla każdej grupy wiekowej oraz kontynuowanie aktywności wypożyczeniowej w zakresie udostępniania materiałów wykonawczych dla zespołów i orkiestr z całego świata.
Jestem przekonany, że inwestycja, którą Wydawnictwo podjęło wraz z resortem kultury, zmieni obraz kulturalny Warszawy – mówi dr Daniel Cichy, dyrektor i redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Różnorodna oferta programowa dla różnych kręgów odbiorców, zespolona z rdzeniem naszej aktywności, a więc działalnością wydawniczą, dzięki doskonałej znajomości kulturalnego rynku i pielęgnowanym często od dziesięcioleci relacjom z polskim i zagranicznym środowiskiem muzycznym, jeszcze lepiej pozwoli dbać o rodzimą spuściznę muzyczną. A że będziemy naszą misję prowadzić w pięknie zaprojektowanych przestrzeniach, to wartość, której nie sposób przecenić.
Jest dla nas zaszczytem możliwość twórczego, aktywnego uczestniczenia w budowaniu wraz z Ministerstwem Kultury i Dyrekcją Polskiego Wydawnictwa Muzycznego społecznie użytecznej, otwartej na świat siedziby tej Instytucji w Warszawie. Zadanie jest niełatwe, ale jak uczy doświadczenie, każde trudności i antynomie dają szansę na wyjątkowy wysiłek i niepowtarzalne rozwiązania artystyczne oraz intelektualne – mówi Andrzej Chołdzyński, architekt.
Z przyjemnością informujemy, że 13 kwietnia 2018 roku w krakowskiej siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego została podpisana umowa na wykonanie wielobranżowej dokumentacji projektowej dla przedsięwzięcia „Przebudowa budynku Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przy ul. Fredry 8 w Warszawie”. Tym samym rozpoczęty został kolejny etap inwestycji.
fot. Anna Maria Olak / © PWM
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.