PWM

Szukaj
Zaawansowane

Aktualności

Festiwal Muzyki Polskiej

2018-06-26

Zbliża się 14 edycja Festiwalu Muzyki Polskiej, który w tym roku będzie trwał w dniech 3-22 lipca. Na kulturalnej mapie Krakowa Festiwal istnieje od 2005 roku i jest organizowany przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej. W tym roku zostało zaplanowanych11 koncertów.

 

 

Do tej pory gwiazdami festiwalu byli: pianiści Ivo Pogorelich i Nicolai Khozyainov, światowej sławy skrzypek Nigel Kennedy, a także: Academy of St. Martin in the Fields, London Sinfonietta, Elżbieta Chojnacka i wielu innych. Koncerty to także okazje do spotkania z wybitnymi osobowościami polskiej sceny muzycznej: Krzysztofem Pendereckim, Agnieszką Duczmal, Jerzym Maksymiukiem. Festiwal gościł również wybitnych kompozytorów: Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Pawła Mykietyna.

 

Program tegorocznego Festiwalu jest bardzo bogaty. Znalazły się w nim utwory kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym – Marcina Mielczewskiego, Wojciecha Kilara czy Witolda Lutosławskiego.
Już we wtorek 3 lipca w kościele św. Katarzyny zabrzmi Polskie Reqiuem Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Chóru i Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcja Macieja Tworka z partiami solowymi Izabela Matuła – sopran, Isabelle Vernet – mezzosopran, Wojciech Parchem – tenor, Liudas Mikalauskas – bas. Środowy wieczór to spotkanie z muzyką Feliksa Nowowiejskiego, Juliusza Zarębskiego w wykonaniu Sinfonietty Cracovi z solistami: Karolina Micuła – recytacje, Krzysztof Grzybowski – klarnet, Piotr Sałajczyk – fortepian, Maciej Lulek – koncertmistrz. 

 

Gorąco zapraszamy na koncert 8 lipca, podczas którego zostaną wykonane dwa duże dzieła nurtu sacrum: Via crucis Pawła Łukaszewskiego oraz Magnificat Wojciecha Kilara. Chór i Or­kie­strę Ope­ry Wro­cław­skiej poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, solistami wieczoru będą Eli­za Krusz­czyń­ska – so­pran, Woj­ciech Ba­sia­kow­ski – kontra­te­nor, Alek­san­der Zu­cho­wicz – te­nor, Ja­cek Ja­sku­ła – ba­ry­ton, partię recytatora wykona Jakub Michalski.

 

Pozostałe koncerty wypełni muzyka Witolda Lutosławskiego, Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, czy Mikołaja Zieleńskiego. Podczas Festiwalu usłyszymy także kompozycje Ferenca Liszta i Béli Bartóka.

 

Wszystko to w wykonaniu wspaniałych solistów m.in. Mirandy Liu – skrzypce, Evy Szalai – fortepian, Małgorzaty Wasiucionek – skrzypce z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus pod dyryrekcją Matteo Pagliari i Philippa Kopachevskiego – fortepian.

Usłyszymy też Cracov Duo: Jan Kalinowski – wiolonczela i Marek Szlezer – fortepian.

                                                                           

Koncerty odbywają się w ważnych krakowskich obiektach – Kościele św. Katarzyny, Auli Collegium Novum UJ oraz Muzeum Sztuki Techniki Japońskiej Manggha. Po szczegółowy program zapraszamy na stronę Organizatora.

 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne objęło to wydarzenie Patronatem Honorowym.

Najczęściej czytane:

Otwieramy nabór do trzeciej edycji TUTTI.pl

Od dzisiaj przyjmujemy wnioski do trzeciej edycji TUTTI.pl – przedsięwzięcia wspierającego wykonawstwo muzyki polskiej, realizowanego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inicjatywa kierowana jest do orkiestr i zespołów muzycznych, szkół i akademii oraz instytucji zajmujących się organizowaniem koncertów, festiwali i nagrań.

Prawykonanie Koncertu na skrzypce i orkiestrę symfoniczną Pawła Mykietyna

22 lutego we Wrocławiu odbędzie się prawykonanie Koncertu na skrzypce i orkiestrę symfoniczną Pawła Mykietyna. Utwór powstał dla Marcina Markowicza i jemu jest dedykowany. Soliście towarzyszyć będzie orkiestra Narodowego Forum Muzyki pod batutą Jacka Kaspszyka.

Grażyna Bacewicz kompozytorką miesiąca w lutym

Nie mieliśmy najmniejszych wątpliwości czyje nazwisko będzie sygnowało akcję KOMPOZYTOR MIESIĄCA w lutym. Bez chwili wahania i jednomyślnie wskazaliśmy na Grażynę Bacewicz.

 

Grażyna Bacewicz otwiera galerię polskich, współczesnych kobiet – kompozytorek. Realizuje się początkowo jako skrzypaczka, jednak za usilnymi namowami Grzegorza Fitelberga coraz poważniej podchodzi do komponowania, co wkrótce przynosi…

Ogłoszono nominacje do nagrody Fryderyk 2019

Akademia fonograficzna ogłosiła nominacje do jubileuszowej, 25. edycji nagrody Fryderyk 2019. Nas szczególnie interesuje obszar „muzyka poważna”. Nominacje przyznano w następujących kategoriach: Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa; Muzyka Dawna; Muzyka Kameralna; Recital Solowy; Muzyka Symfoniczna i Koncertująca; Muzyka Współczesna oraz Najlepszy Album Polski Za Granicą i Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

W oczekiwaniu na 3. edycję TUTTI.pl

Program „zakręcony” na muzykę polską

 

Kiedy dwa lata temu ogłaszaliśmy przedsięwzięcie TUTTI.pl mieliśmy marzenie, by twórczość kompozytorów polskich w programach koncertów i festiwali stale wzrastała i była coraz lepiej rozpoznawana. Gdy zamykaliśmy pierwszy nabór wniosków – widzieliśmy już, że to dobra inicjatywa.

Grażyna Bacewicz – 50. rocznica śmierci kompozytorki

Dzisiaj, 17 stycznia, mija 50. rocznica śmierci Grażyny Bacewicz, wyjątkowej postaci na polskiej, ale śmiało można rzec, że i na światowej scenie muzycznej.

 

Studiowała w Konserwatorium Warszawskim kompozycję, skrzypce i fortepian. Co ciekawe, rozpoczęła również studia na wydziale filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, z których jednak zrezygnowała z powodu nadmiaru zajęć.

Muzyczne wizytówki

Najważniejsze utwory polskiej muzyki XX i XXI wieku pod lupą! Zapraszamy na filmową serię „Muzyczne wizytówki” – nowy odcinek w każdy czwartek na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Program prowadzi Mariusz Gradowski. 

Już 5 lutego premiera „Sideł” Grażyny Bacewicz!

W związku ze zbliżającą się 110. rocznicą urodzin i 50. rocznicą śmierci jednej z najważniejszych polskich kompozytorek i skrzypaczek XX wieku – Grażyny Bacewicz, Polskie Wydawnictwo Muzyczne postanowiło odkryć dotychczas nieznany fakt z jej życia. Nie każdy wie, że poza zdolnościami muzycznym kompozytorka przejawiała także wielki talent literacki. W latach 60. podejmowała próby pisarskie, które do tej pory nie były publikowane. Wśród licznych tekstów odnalazła się wyjątkowa powieść kryminalna „Sidła”, napisana w 1968 r. zaledwie w dwa miesiące! 

Odszedł prof. Mieczysław Tomaszewski

Odszedł prof. Mieczysław Tomaszewski – muzykolog i teoretyk muzyki, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz wieloletni Dyrektor-Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Agata Zubel kompozytorem-rezydentem paryskiego Ensemble 2e2m

Na zaproszenie Ensemble 2e2m, jednego z najbardziej prestiżowych francuskich zespołów wykonujących muzykę najnowszą, paryskim kompozytorem-rezydentem w roku 2019 jest „wulkaniczna postać polskiej sceny muzycznej”, Agata Zubel.

Zespół docenia i podkreśla wszechstronność artystki, która nie tylko komponuje, ale także występuje jako solistka na scenach całego świata.