PWM

Szukaj
Zaawansowane

Aktualności

Festiwal Muzyki Polskiej

2018-06-26

Zbliża się 14 edycja Festiwalu Muzyki Polskiej, który w tym roku będzie trwał w dniech 3-22 lipca. Na kulturalnej mapie Krakowa Festiwal istnieje od 2005 roku i jest organizowany przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej. W tym roku zostało zaplanowanych11 koncertów.

 

 

Do tej pory gwiazdami festiwalu byli: pianiści Ivo Pogorelich i Nicolai Khozyainov, światowej sławy skrzypek Nigel Kennedy, a także: Academy of St. Martin in the Fields, London Sinfonietta, Elżbieta Chojnacka i wielu innych. Koncerty to także okazje do spotkania z wybitnymi osobowościami polskiej sceny muzycznej: Krzysztofem Pendereckim, Agnieszką Duczmal, Jerzym Maksymiukiem. Festiwal gościł również wybitnych kompozytorów: Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Pawła Mykietyna.

 

Program tegorocznego Festiwalu jest bardzo bogaty. Znalazły się w nim utwory kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym – Marcina Mielczewskiego, Wojciecha Kilara czy Witolda Lutosławskiego.
Już we wtorek 3 lipca w kościele św. Katarzyny zabrzmi Polskie Reqiuem Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Chóru i Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcja Macieja Tworka z partiami solowymi Izabela Matuła – sopran, Isabelle Vernet – mezzosopran, Wojciech Parchem – tenor, Liudas Mikalauskas – bas. Środowy wieczór to spotkanie z muzyką Feliksa Nowowiejskiego, Juliusza Zarębskiego w wykonaniu Sinfonietty Cracovi z solistami: Karolina Micuła – recytacje, Krzysztof Grzybowski – klarnet, Piotr Sałajczyk – fortepian, Maciej Lulek – koncertmistrz. 

 

Gorąco zapraszamy na koncert 8 lipca, podczas którego zostaną wykonane dwa duże dzieła nurtu sacrum: Via crucis Pawła Łukaszewskiego oraz Magnificat Wojciecha Kilara. Chór i Or­kie­strę Ope­ry Wro­cław­skiej poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, solistami wieczoru będą Eli­za Krusz­czyń­ska – so­pran, Woj­ciech Ba­sia­kow­ski – kontra­te­nor, Alek­san­der Zu­cho­wicz – te­nor, Ja­cek Ja­sku­ła – ba­ry­ton, partię recytatora wykona Jakub Michalski.

 

Pozostałe koncerty wypełni muzyka Witolda Lutosławskiego, Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, czy Mikołaja Zieleńskiego. Podczas Festiwalu usłyszymy także kompozycje Ferenca Liszta i Béli Bartóka.

 

Wszystko to w wykonaniu wspaniałych solistów m.in. Mirandy Liu – skrzypce, Evy Szalai – fortepian, Małgorzaty Wasiucionek – skrzypce z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus pod dyryrekcją Matteo Pagliari i Philippa Kopachevskiego – fortepian.

Usłyszymy też Cracov Duo: Jan Kalinowski – wiolonczela i Marek Szlezer – fortepian.

                                                                           

Koncerty odbywają się w ważnych krakowskich obiektach – Kościele św. Katarzyny, Auli Collegium Novum UJ oraz Muzeum Sztuki Techniki Japońskiej Manggha. Po szczegółowy program zapraszamy na stronę Organizatora.

 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne objęło to wydarzenie Patronatem Honorowym.

Najczęściej czytane:

Prawykonanie „Fireworks” Agaty Zubel

Już tylko miesiąc dzieli nas od poznania najnowszego utworu Agaty Zubel, „Fireworks”!

Prawykonanie odbędzie się 13 sierpnia w Warszawie, w ramach festiwalu Chopin i jego Europa. Utwór wykona European Union Youth Orchestra, którą poprowadzi Gianandrea Noseda.

Prawykonanie „Ukiyo-e No. 4” Marcela Chyrzyńskiego

W ostatnim tygodniu lipca (22-29.07.2018) odbywać się będą w Zakopanem 41. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. Podczas tegorocznej edycji festiwalu zaplanowano szereg koncertów kameralnych i recitali. W programie dominować będą ‘klasycy’ XIX i XX wieku: Chopin, Paderewski, Górecki, także Bartòk, Beethoven, czy Ravel. Oczywiście nie zabraknie muzyki Karola Szymanowskiego.

Czasowe wstrzymanie wypożyczeń materiałów orkiestrowych

W związku z koniecznością przeprowadzenia skontrum warszawskich zbiorów materiałów orkiestrowych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w dniach 23 lipca - 3 sierpnia 2018 roku wstrzymane będzie wysyłanie materiałów orkiestrowych ze zbiorów PWM. 

Juliusz Łuciuk kompozytorem miesiąca w lipcu

Bohaterem lipca w PWM jest Julisz Łuciuk: postać wyjątkowa na mapie krakowskiej i polskiej sceny muzycznej.

Uczeń Stanisława Wiechowcza, Nadii Boulanger i Oliviera Messiaena. Artysta o ogromnej wrażliwości na słowo. Kompozytor barw.

Festiwal Muzyki Polskiej

Zbliża się 14 edycja Festiwalu Muzyki Polskiej, który w tym roku będzie trwał w dniech 3-22 lipca. Na kulturalnej mapie Krakowa Festiwal istnieje od 2005 roku i jest organizowany przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej. W tym roku zostało zaplanowanych11 koncertów.

100 na 100. Muzyczne dekady wolności - konferencja prasowa

19 czerwca w warszawskiej siedzibie PWM przy ul. Fredry 8 odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca przedsięwzięcie „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wraz z zaproszonymi do współpracy instytucjami kultury w kraju i za granicą, celebruje 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości, organizując największy projekt muzyczny wolnej Polski.

Zmarła Joanna Kulmowa

Z żalem przyjęliśmy wiadomość, że 17 czerwca odeszła Joanna Kulmowa − poetka, pisarka, autorka sztuk teatralnych, słuchowisk, librett operowych dla dzieci i dla dorosłych.

Odeszła Helena Dunicz-Niwińska

W pięknym wieku 103 lat zmarła Helena Dunicz-Niwińska - polska skrzypaczka, tłumaczka literatury z zakresu historii muzyki poważnej oraz wieloletnia redaktorka Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zapraszamy do lektury niezwykłych wspomnień pani Heleny, w których sięgała do swojego pobytu w Auschwitz-Birkenau, wyzwolenia i początków działalności PWM.

Aleksander Lasoń czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Aleksander Lasoń – kompozytor, dyrygent, pianista. Esteta. Czerwcowy KOMPOZYTOR MIESIĄCA.

 

Strony internetowe podają fakty dotyczące drogi twórczej artysty. Próżno by jednak szukać informacji zahaczających o Jego prywatność. Kompozytor pilnie strzeże swojego świata. Na nasze prośby uchylił jednak rąbka tajemnicy. W sobie właściwy sposób Aleksander Lasoń mówi o sprawach dla Niego najważniejszych. W formie alfabetu kompozytorskiego, jakiego jeszcze na stronie PWM nie było!

Dołączamy do nkoda!

Miliony nut od największych wydawców muzycznych z całego świata. Wszystko od Bacha przez operę, jazz, aż po materiały dydaktyczne. Dla każdego − od początkującego po wirtuoza. Oto nkoda, czyli 500 lat muzyki na wyciągnięcie ręki. Z przyjemnością informujemy, że 30 maja 2018 roku podpisaliśmy w Londynie umowę na współpracę z serwisem nkoda. Już wkrótce utwory z katalogu PWM będą dostępne na tej międzynarodowej platformie do streamingu nut.