PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Festiwal Muzyki Polskiej

2018-06-26

Zbliża się 14 edycja Festiwalu Muzyki Polskiej, który w tym roku będzie trwał w dniech 3-22 lipca. Na kulturalnej mapie Krakowa Festiwal istnieje od 2005 roku i jest organizowany przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej. W tym roku zostało zaplanowanych11 koncertów.

 

 

Do tej pory gwiazdami festiwalu byli: pianiści Ivo Pogorelich i Nicolai Khozyainov, światowej sławy skrzypek Nigel Kennedy, a także: Academy of St. Martin in the Fields, London Sinfonietta, Elżbieta Chojnacka i wielu innych. Koncerty to także okazje do spotkania z wybitnymi osobowościami polskiej sceny muzycznej: Krzysztofem Pendereckim, Agnieszką Duczmal, Jerzym Maksymiukiem. Festiwal gościł również wybitnych kompozytorów: Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Pawła Mykietyna.

 

Program tegorocznego Festiwalu jest bardzo bogaty. Znalazły się w nim utwory kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym – Marcina Mielczewskiego, Wojciecha Kilara czy Witolda Lutosławskiego.
Już we wtorek 3 lipca w kościele św. Katarzyny zabrzmi Polskie Reqiuem Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Chóru i Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcja Macieja Tworka z partiami solowymi Izabela Matuła – sopran, Isabelle Vernet – mezzosopran, Wojciech Parchem – tenor, Liudas Mikalauskas – bas. Środowy wieczór to spotkanie z muzyką Feliksa Nowowiejskiego, Juliusza Zarębskiego w wykonaniu Sinfonietty Cracovi z solistami: Karolina Micuła – recytacje, Krzysztof Grzybowski – klarnet, Piotr Sałajczyk – fortepian, Maciej Lulek – koncertmistrz. 

 

Gorąco zapraszamy na koncert 8 lipca, podczas którego zostaną wykonane dwa duże dzieła nurtu sacrum: Via crucis Pawła Łukaszewskiego oraz Magnificat Wojciecha Kilara. Chór i Or­kie­strę Ope­ry Wro­cław­skiej poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, solistami wieczoru będą Eli­za Krusz­czyń­ska – so­pran, Woj­ciech Ba­sia­kow­ski – kontra­te­nor, Alek­san­der Zu­cho­wicz – te­nor, Ja­cek Ja­sku­ła – ba­ry­ton, partię recytatora wykona Jakub Michalski.

 

Pozostałe koncerty wypełni muzyka Witolda Lutosławskiego, Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, czy Mikołaja Zieleńskiego. Podczas Festiwalu usłyszymy także kompozycje Ferenca Liszta i Béli Bartóka.

 

Wszystko to w wykonaniu wspaniałych solistów m.in. Mirandy Liu – skrzypce, Evy Szalai – fortepian, Małgorzaty Wasiucionek – skrzypce z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus pod dyryrekcją Matteo Pagliari i Philippa Kopachevskiego – fortepian.

Usłyszymy też Cracov Duo: Jan Kalinowski – wiolonczela i Marek Szlezer – fortepian.

                                                                           

Koncerty odbywają się w ważnych krakowskich obiektach – Kościele św. Katarzyny, Auli Collegium Novum UJ oraz Muzeum Sztuki Techniki Japońskiej Manggha. Po szczegółowy program zapraszamy na stronę Organizatora.

 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne objęło to wydarzenie Patronatem Honorowym.

Najczęściej czytane:

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.