PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Wyniki konkursu głównego „Bierzmy się do dzieła!”

2020-10-30

Prawo autorskie dotarło do ponad 40 mln odbiorców od początku tego roku. Polskie Wydawnictwo Muzyczne kończy ogólnopolską kampanię edukacyjną  skierowaną do dzieci i nauczycieli „Jesteś twórcą – masz prawo” oraz ogłasza wyniki konkursu głównego dla szkół „Bierzmy się do dzieła!”


Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, powszechnych i artystycznych. Zachęcaliśmy w nim do tworzenia prac w kreatywny sposób nawiązujących do tematu praw autorskich z wykorzystaniem wiedzy zaczerpniętej z materiałów edukacyjnych zamieszczonych na stronie www.jestestworca.pl. Dziś z dumą ogłaszamy, że zwycięską pracę przygotowali uczniowie z OSM I st. nr 3 im. prof. M. Zduniak w ZS 20 we Wrocławiu pod opieką p. Barbary Kowalczyk i to oni otrzymają od nas nagrodę w postaci sprzętu audio-wideo!
 


O zwycięstwie i przyznaniu głównego wyróżnienia zadecydowało nasze jury obradujące w składzie:

  • Przewodniczący Jury Adam Sztaba – kompozytor, aranżer, dyrygent;
  • dr hab. Grzegorz Mania – prawnik, pianista, przewodniczący Rady Programowej kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”;
  • Agnieszka Przekupień – wokalistka, aktorka, polonistka;
  • Marta Zabłocka – rysowniczka, ilustratorka, twórczyni i koordynatorka przestrzeni społecznej „Życie na kreskę”;
  • Janina Warzecha – prawnik, członek Rady Programowej kampanii;
  • dr Daniel Cichy – dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.


Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, ale jednocześnie nie zapominamy o pozostałych kreatywnych zespołach, które zgłosiły swoje dzieła w naszym konkursie, i informujemy, że wszyscy uczniowie, którzy przesłali do nas swoje prace, otrzymają nagrody rzeczowe.

Celem kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo” od początku było uświadomienie najmłodszym wagi ich twórczej działalności oraz pomoc w zrozumieniu, jak efektami swojej pracy mogą dzielić się z innymi. Poprzez szeroko zakrojone działania digitalowe, kampanię outdoorową, szkolenia dla nauczycieli oraz ścisłą współpracę z mediami i partnerami przedsięwzięcia, w tym siecią kin Multikino w całej Polsce, Polskie Wydawnictwo Muzyczne pobudzało ciekawość dzieci oraz ich rodziców i nauczycieli, jednocześnie ucząc szacunku do pracy innych.

Projekt składał się z dwóch filarów: działań edukacyjnych oraz ogólnopolskiej kampanii informacyjnej. Istotnym elementem całej kampanii były przygotowane przez ekspertów materiały dydaktyczne dla nauczycieli szkół podstawowych – scenariusze lekcji o prawie autorskim, które uzupełnia cykl ośmiu filmów edukacyjnych. Materiały, nawet po zakończeniu kampanii, będą dostępne bezpłatnie.

Patronat Honorowy nad kampanią „Jesteś twórcą – masz prawo” objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenas Główny PKN ORLEN. Patronami medialnymi przedsięwzięcia są Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A. W kampanię zaangażowali się partnerzy: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Związek Cyfrowa Polska, Librus – dostawca elektronicznych dzienników lekcyjnych, oraz Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów.

Najczęściej czytane:

Znamy laureata 17. Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego

27 listopada 2020 roku odbyło się posiedzenie jury 17. Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego. Tematem tegorocznego Konkursu było skomponowanie utworu na kwartet smyczkowy. Temat ten nie był przypadkowy: w roku jubileuszu 75-lecia PWM postanowiliśmy nawiązać do kompozycji wydanej przez Oficynę z numerem 1 – był to II Kwartet smyczkowy Romana Palestra.

Tanga z biblioteki niepamięci – nowa płyta z serii REVISIONS od ANAKLASIS

Panorama kompozytorskiego dorobku, zbudowana z polskich i jidyszowych międzywojennych szlagierów oraz pełnych rozpaczy i smutku gettowych tang. Płyta Bajgelman. Get to Tango to próba odczytania twórczości wybitnego łodzianina – Dawida Bajgelmana – współczesnym językiem muzyki XXI wieku. Opracowania i aranżacji wybranych utworów jednego z największych twórców żydowskiej muzyki teatralnej podjął się wybitny muzyk i kompozytor, Jarosław Bester. Premiera albumu 11 grudnia.
 

Pierwsze rozpatrzone wnioski w nowej formule TUTTI.pl

1 grudnia 2020 roku odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu ekspertów TUTTI.pl po zmianie formuły projektu.

Niesprzyjająca długoterminowemu planowaniu koncertów sytuacja wpłynęła na liczbę rejestrowanych wniosków: większość instytucji wciąż czeka na rozwój sytuacji. Mimo niewielkiej liczby zgłoszeń postanowiono ściśle trzymać się wyznaczonych kryteriów oceny i nie obniżać progu punktowego dla słabiej ocenionych.

Fryderyk Chopin GRUDNIOWYM Kompozytorem Miesiąca

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. Nie można zatem zapomnieć o Fryderyku Chopinie, którego wspominamy w grudniu.

„Muzyka z Kraju Chopina” - tutoriale w języku japońskim

Zaczynamy czwarty tydzień kampanii „Muzyka z Kraju Chopina” promującej twórczość fortepianową kompozytorów polskich. 

Dla odbiorców materiałów w języku japońskim jest to druga odsłona projektu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy cykl spotkań edukacyjnych dla nauczycieli fortepianu w Japonii. Dzisiaj zachęcamy do korzystania z nowopowstałych tutoriali online.

Rozdział 11. 2016 – Instytucja kultury – zataczamy koło

PWM przez lata, nawet te najtrudniejsze finansowo, nie rezygnowało ze swoich najważniejszych przedsięwzięć edytorskich, podążając za misją, wręcz testamentem dyrektora Ochlewskiego, który nadał tej oficynie wydawniczej szeroki wymiar narodowy i kulturowy. Wydawnictwo było już bliskie sprywatyzowania. Mimo pokus natury ekonomicznej stale jednak było więcej obaw o to, czy ta szczególna misja PWM-u obroniłaby się przy obcym właścicielu.

Muzyka z Kraju Chopina - premiera tutoriali w języku włoskim

Zaczynamy trzeci tydzień kampanii międzynarodowego projektu "Muzyka z Kraju Chopina", promującego twórczość fortepianową kompozytorów polskich. W ramach projektu przygotowaliśmy tutoriale w pięciu różnych językach. Po materiałach w języku angielskim i francuskim, dzisiaj udostępniamy lekcje w języku włoskim.

Rok muzyki polskiej w szesnastu odsłonach – ANAKLASIS obchodzi pierwsze urodziny

Szesnaście albumów to wynik, którym może poszczycić się marka płytowa ANAKLASIS, powołana do życia przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaledwie rok temu (dokładnie 22 listopada 2019 roku!). Wydawca nie zwalnia tempa i zapowiada kolejne tytuły.

Agata Igras prawykona „II Koncert na flet i orkiestrę” Marty Ptaszyńskiej

Do instytucji przenoszących życie koncertowe do sieci dołącza Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie. Jedna z zaplanowanych transmisji obejmuje prawykonanie II Koncertu na flet i orkiestrę Marty Ptaszyńskiej – utworu znajdującego się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 
 

Premiera chińskiego wydania dzieł Fryderyka Chopina

Podczas tegorocznych targów Music China 2020, które są największymi targami muzycznymi na świecie, odbyła się premiera chińskiego wydania dzieł Fryderyka Chopina z serii Wydania Narodowego w wersji studyjnej. W ten sposób Shanghaj Music Publishing House uczciło 210. rocznicę urodzin kompozytora.