PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Październikowe prawykonania pod szyldem PWM-u

2022-10-03

W październiku zapraszamy nie tylko na coroczny festiwal AUKSODRONE, którego PWM jest współorganizatorem i na którym od lat odbywają się premierowe wykonania utworów z katalogu Oficyny, ale także na prawykonania dzieł kompozytorów związanych z Wydawnictwem, w kraju i zagranicą. Po raz pierwszy zabrzmią w tym miesiącu utwory Alka Nowaka, Agaty Zubel, Hanny Kulenty, Pawła Hendricha i Mikołaja Piotra Góreckiego.
 

Aleksander Nowak: Baśń o sercu w Tychach

Podczas tegorocznej edycji festiwalu AUKSODRONE zabrzmi kolejne dzieło wokalno-instrumentalne Alka Nowaka, tym razem napisane do libretta Radosława Radka, które bazuje na jego nagradzanej powieści Baśń o wężowym sercu. O samym tekście kompozytor tak pisał na swoim blogu: „Teksty Radka (libretto, powieść źródłowa jak i wcześniejsze, do których zaglądam) wysyłają mnie w zaskakujące rejony. Nienowe, właściwie. W wielu już byłem, tylko zapomniałem, a o niektórych nie wiedziałem, że już je odwiedziłem, mam wrażenie. Przyprawiająca o zawrót głowy, chwilami niepokojąca wycieczka”. Wraz z AUKSO – Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy wystąpi jeden z najważniejszych perkusistów swojego pokolenia, Hubert Zemler, zaśpiewa Camerata Silesia i Adam Strug. Na prawykonanie Baśni o sercu Alka Nowaka zapraszamy 8 października do tyskiej Mediateki. Bilety na to i inne wydarzenia festiwalowe dostępne są do kupienia tutaj. Wydarzenie poprzedzą spotkania z kompozytorem, librecistą i szefem orkiestry, Markiem Mosiem oraz z Hubertem Zemlerem i Adamem Strugiem. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie www.auksodrone.com.


https://adminek.pwm.com.pl/pliki/0/1/5/3075_1.%20Tychy%20Aleksander%20Nowak%20(1).jpg
 

Agata Zubel w Donaueschingen


Donaueschinger Musiktage to jeden z najważniejszych festiwali muzyki współczesnej na świecie. Tym bardziej cieszy obecność w programie jego tegorocznej edycji utworu Agaty Zubel. W inspirowanym Marcelem Proustem Na zewnątrz czasu na solistkę hologramową i orkiestrę kompozytorka wychodzi poza standardowe pojęcie dzieła muzycznego. Wraz z SWR Symphonieorchester i SWR Experimentalstudio, których poprowadzi Pascal Rophé, wystąpi Agata Zubel, a właściwie… jej hologram. Utwór będzie transmitowany na żywo na antenie SWR2 14 października o godz. 20:05. 



 

Mikołaj Piotr Górecki i jego dwa prawykonania

 

W tym miesiącu czekają nas też prawykonania dwóch utworów Mikołaja Piotra Góreckiego. 11 października zapraszamy do Filharmonii Narodowej, gdzie po raz pierwszy zabrzmi jego Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową op. 61. Orkiestrę Kameralną poprowadzi Jan Lewtak, a partię solową wykona Maciej Frąckiewicz. Natomiast 28 października w Operze Leśnej w Sopocie Polska Filharmonia Kameralna pod batutą Wojciecha Rajskiego po raz pierwszy wykona wraz z Krakowskim Triem Stroikowym Zapomniane pieśni i tańce op. 59 na obój, klarnet, fagot, orkiestrę smyczkową, harfę i czelestę. 



 

Romans klasyki z metalem Pawła Hendricha

 

Jednym z podgatunków muzyki metalowej, który, zdaniem Pawła Hendricha, jest bardziej interesujący, jest „thall” – gatunek przypisywany szwedzkiej grupie Vildhjarta. Charakterystyczne dla niego jest „smoliste”, ciężkie brzmienie, osiągane grą na mocno przesterowanych gitarach w stroju oktawę niższym od tradycyjnego. Brutalne brzmienia często kontrastują z nostalgicznymi pasażami, wykonywanymi na czystym tonie. Utwór Thall’Em All nawiązuje tytułem nie tylko do muzycznego gatunku, ale też do Kill’Em All – nazwy albumu Metalliki z 1983 roku. Kompozycja na kwartet smyczkowy i komputer powstała z myślą o NeoQuartet. Co ciekawe, muzycy będą grali zarówno na akustycznych instrumentach, jak i ich elektronicznych odpowiednikach. Prawykonanie zaplanowane jest na 28 października podczas XI edycji festiwalu NeoArte – Syntazator Sztuki w Gdańsku. 



 

La Scala Tutti: muzyczne czasy Hanny Kulenty

 

Do Filharmonii Łódzkiej zapraszamy na prawykonanie nowej kompozycji Hanny Kulenty. La Scala Tutti to jej kolejna kompozycja utrzymana w nurcie musique surrealistique. W utworze instrumenty solowe współzawodniczą z partią orkiestry, przywołując na myśl formę concerto grosso. Dodatkowo została w nim wykorzystana melodia z utworu La Scala Solo, napisanego przez kompozytorkę w 2020 roku na trąbkę. La Scala Tutti to próba zestawienia ze sobą różnych muzycznych czasów, emocji i struktur. Utwór prawykona Orkiestra Kameralna Primuz prowadzona przez Łukasza Błaszczyka. Na puzonie basowym zagra Adrian Gryciuk, a na trąbce syn kompozytorki, Piotr Majoor. Na prawykonanie zapraszamy do Filharmonii Łódzkiej 18 października. Bilety dostępne są do kupienia tutaj



Hanna Kulenty: prawykonanie na koniec miesiąca

Jeszcze w tym miesiącu, 30 października, japońska publiczność będzie mogła usłyszeć premierowo Étoile pour Dawid Hanny Kulenty. To kolejny utwór Kulenty z cyklu Étoile. Jak wspomina kompozytorka, „zestaw Étoile… zaczął powstawać podczas mojej fortepianowej improwizacji z Dawidem Lewandowskim, który od lat grał ze mną na perkusji. Umarł niespodziewanie 24 lutego, w pierwszy dzień wojny w Ukrainie. To dla mnie wielki i smutny cios - wojna, a przede wszystkim śmieć Dawida. Dlatego do tytułu Étoile dodałam pour Dawid”. Kompozycja jest przeznaczona na fortepian i – jak dodaje Hanna Kulenty – to „trochę forma mazurka, podobny do swoich imienników, ale niepowtarzalny i najbardziej osobisty”. Kompozycję w Tobe w japońskiej prefekturze Ehime prawykona ambasador polskiej pianistyki w Kraju Kwitnącej Wiśni, Ignacy Lisiecki. 

Najczęściej czytane:

Dr Daniel Cichy w Radzie Polskiej Izby Książki

Dr Daniel Cichy, Dyrektor – Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, został członkiem Rady Polskiej Izby Książki na kadencję 2024-2028. Gratulujemy! 

W zielonej tonacji G-dur. Wiele barw Marty Ptaszyńskiej

Silny, współczesny kompozytor, który przypadkiem jest kobietą. Tak o Marcie Ptaszyńskiej, cieszącej się od dekad międzynarodowym uznaniem, napisał pewien krytyk muzyczny. Nie był on wcale daleki od podsumowania jej charyzmatycznej osobowości. Dziś tę kompozytorkę i perkusistkę możemy bliżej poznać za sprawą książki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, która właśnie trafiła na półki księgarń. Literacki portret dopełni w najbliższych dniach wyczekiwana premiera najnowszego dzieła Ptaszyńskiej.

Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej

Wybitna kompozytorka, pedagog, dyrygentka i polityk, dyrektorka instytucji kulturalnych, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki w tym roku obchodzi jubileusz 75-lat. Z tej okazji, wraz z Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego zapraszamy na galę urodzinową z udziałem solenizantki, która odbędzie się 28 maja w Katowicach.

Konkurs Recenzencki Filharmonii Śląskiej i PWM

Filharmonia Śląska we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza studentów studiów I i II stopnia kierunków Muzykologia oraz Kompozycja i Teoria Muzyki do udziału w Konkursie Recenzenckim.

Tae-Yon Kim zwyciężczynią 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Jedenaście dni konkursowych zmagań zakończyło się triumfem Koreanki Tae-Yon Kim. Decyzją jury w gronie laureatów znaleźli się także Polacy: Maria Leszczyńska, Antoni Wrona i Gustaw Bafeltowski. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” byli partnerami wydarzenia.

Książka pełna muzyki. Muzyczny hit na Dzień Dziecka

Słynny „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa uchwycony w zabawne wierszyki to najświeższa propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla małych melomanów. Do tego specjalnie przygotowana aplikacja mobilna oraz audiobook mistrzowsko czytany przez Piotra Fronczewskiego. Innymi słowy pakiet pełen wrażeń, którego nie można przegapić! Premiera już 23 maja br.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Już 10 i 11 maja 2024 roku odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. XI edycja DOFE jest wyjątkowa – wpisuje się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej!

IL TEMPO PASSA. Pierwsza monograficzna płyta Joanny Wnuk-Nazarowej

Czas płynie nieustannie, zmieniając wokół świat i jego pejzaż dźwiękowy. Tytuł IL TEMPO PASSA może być zarówno refleksją nad nietrwałością życia, świata i rzeczy, jak i wskazówką, by cieszyć się trwającą chwilą. Najnowszy album wydawnictwa ANAKLASIS przedstawia plon twórczości kameralnej i symfonicznej Joanny Wnuk-Nazarowej z ostatnich lat. Premiera 28 maja 2024 roku, w dniu 75. urodzin kompozytorki.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.