Aktualności
Październikowe prawykonania pod szyldem PWM-u
2022-10-03
W październiku zapraszamy nie tylko na coroczny festiwal AUKSODRONE, którego PWM jest współorganizatorem i na którym od lat odbywają się premierowe wykonania utworów z katalogu Oficyny, ale także na prawykonania dzieł kompozytorów związanych z Wydawnictwem, w kraju i zagranicą. Po raz pierwszy zabrzmią w tym miesiącu utwory Alka Nowaka, Agaty Zubel, Hanny Kulenty, Pawła Hendricha i Mikołaja Piotra Góreckiego.
Aleksander Nowak: Baśń o sercu w Tychach
Podczas tegorocznej edycji festiwalu AUKSODRONE zabrzmi kolejne dzieło wokalno-instrumentalne Alka Nowaka, tym razem napisane do libretta Radosława Radka, które bazuje na jego nagradzanej powieści Baśń o wężowym sercu. O samym tekście kompozytor tak pisał na swoim blogu: „Teksty Radka (libretto, powieść źródłowa jak i wcześniejsze, do których zaglądam) wysyłają mnie w zaskakujące rejony. Nienowe, właściwie. W wielu już byłem, tylko zapomniałem, a o niektórych nie wiedziałem, że już je odwiedziłem, mam wrażenie. Przyprawiająca o zawrót głowy, chwilami niepokojąca wycieczka”. Wraz z AUKSO – Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy wystąpi jeden z najważniejszych perkusistów swojego pokolenia, Hubert Zemler, zaśpiewa Camerata Silesia i Adam Strug. Na prawykonanie Baśni o sercu Alka Nowaka zapraszamy 8 października do tyskiej Mediateki. Bilety na to i inne wydarzenia festiwalowe dostępne są do kupienia tutaj. Wydarzenie poprzedzą spotkania z kompozytorem, librecistą i szefem orkiestry, Markiem Mosiem oraz z Hubertem Zemlerem i Adamem Strugiem. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie www.auksodrone.com.
Agata Zubel w Donaueschingen
Donaueschinger Musiktage to jeden z najważniejszych festiwali muzyki współczesnej na świecie. Tym bardziej cieszy obecność w programie jego tegorocznej edycji utworu Agaty Zubel. W inspirowanym Marcelem Proustem Na zewnątrz czasu na solistkę hologramową i orkiestrę kompozytorka wychodzi poza standardowe pojęcie dzieła muzycznego. Wraz z SWR Symphonieorchester i SWR Experimentalstudio, których poprowadzi Pascal Rophé, wystąpi Agata Zubel, a właściwie… jej hologram. Utwór będzie transmitowany na żywo na antenie SWR2 14 października o godz. 20:05.
Mikołaj Piotr Górecki i jego dwa prawykonania
W tym miesiącu czekają nas też prawykonania dwóch utworów Mikołaja Piotra Góreckiego. 11 października zapraszamy do Filharmonii Narodowej, gdzie po raz pierwszy zabrzmi jego Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową op. 61. Orkiestrę Kameralną poprowadzi Jan Lewtak, a partię solową wykona Maciej Frąckiewicz. Natomiast 28 października w Operze Leśnej w Sopocie Polska Filharmonia Kameralna pod batutą Wojciecha Rajskiego po raz pierwszy wykona wraz z Krakowskim Triem Stroikowym Zapomniane pieśni i tańce op. 59 na obój, klarnet, fagot, orkiestrę smyczkową, harfę i czelestę.
Romans klasyki z metalem Pawła Hendricha
Jednym z podgatunków muzyki metalowej, który, zdaniem Pawła Hendricha, jest bardziej interesujący, jest „thall” – gatunek przypisywany szwedzkiej grupie Vildhjarta. Charakterystyczne dla niego jest „smoliste”, ciężkie brzmienie, osiągane grą na mocno przesterowanych gitarach w stroju oktawę niższym od tradycyjnego. Brutalne brzmienia często kontrastują z nostalgicznymi pasażami, wykonywanymi na czystym tonie. Utwór Thall’Em All nawiązuje tytułem nie tylko do muzycznego gatunku, ale też do Kill’Em All – nazwy albumu Metalliki z 1983 roku. Kompozycja na kwartet smyczkowy i komputer powstała z myślą o NeoQuartet. Co ciekawe, muzycy będą grali zarówno na akustycznych instrumentach, jak i ich elektronicznych odpowiednikach. Prawykonanie zaplanowane jest na 28 października podczas XI edycji festiwalu NeoArte – Syntazator Sztuki w Gdańsku.
La Scala Tutti: muzyczne czasy Hanny Kulenty
Do Filharmonii Łódzkiej zapraszamy na prawykonanie nowej kompozycji Hanny Kulenty. La Scala Tutti to jej kolejna kompozycja utrzymana w nurcie musique surrealistique. W utworze instrumenty solowe współzawodniczą z partią orkiestry, przywołując na myśl formę concerto grosso. Dodatkowo została w nim wykorzystana melodia z utworu La Scala Solo, napisanego przez kompozytorkę w 2020 roku na trąbkę. La Scala Tutti to próba zestawienia ze sobą różnych muzycznych czasów, emocji i struktur. Utwór prawykona Orkiestra Kameralna Primuz prowadzona przez Łukasza Błaszczyka. Na puzonie basowym zagra Adrian Gryciuk, a na trąbce syn kompozytorki, Piotr Majoor. Na prawykonanie zapraszamy do Filharmonii Łódzkiej 18 października. Bilety dostępne są do kupienia tutaj.
Hanna Kulenty: prawykonanie na koniec miesiąca
Jeszcze w tym miesiącu, 30 października, japońska publiczność będzie mogła usłyszeć premierowo Étoile pour Dawid Hanny Kulenty. To kolejny utwór Kulenty z cyklu Étoile. Jak wspomina kompozytorka, „zestaw Étoile… zaczął powstawać podczas mojej fortepianowej improwizacji z Dawidem Lewandowskim, który od lat grał ze mną na perkusji. Umarł niespodziewanie 24 lutego, w pierwszy dzień wojny w Ukrainie. To dla mnie wielki i smutny cios - wojna, a przede wszystkim śmieć Dawida. Dlatego do tytułu Étoile dodałam pour Dawid”. Kompozycja jest przeznaczona na fortepian i – jak dodaje Hanna Kulenty – to „trochę forma mazurka, podobny do swoich imienników, ale niepowtarzalny i najbardziej osobisty”. Kompozycję w Tobe w japońskiej prefekturze Ehime prawykona ambasador polskiej pianistyki w Kraju Kwitnącej Wiśni, Ignacy Lisiecki.
Najczęściej czytane:
W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.