PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Stanisław Moniuszko dla każdego

2019-04-29

Ponad 20 nowych wydań nutowych, książkowych i płytowych, blisko 90 wznowień, materiały wykonawcze dla orkiestr i teatrów operowych, ponad 100 dostępnych na całym świecie publikacji cyfrowych, 7 000 stron zdigitalizowanego materiału w wolnym dostępie, ponad 1000 unikatowych materiałów ikonograficznych oraz blisko 30 wydarzeń dla dorosłych, dzieci i młodzieży – oto program obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki przygotowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

 

Spuścizna kompozytora zajmuje w tradycji wydawniczej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego znaczące miejsce. Od 1945 roku Oficyna opublikowała kilkaset wydań nutowych „ojca polskiej opery” – publikacji oryginalnych, opracowań wykonawczych i o przeznaczeniu edukacyjnym, zainicjowała w latach pięćdziesiątych wydanie źródłowo-krytyczne zachowanych dzieł, zleciła opracowania materiałów wykonawczych najwybitniejszym polskim kompozytorom, dyrygentom i muzykologom, wydała dziesiątki książek i prac traktujących o życiu i muzyce Moniuszki, wreszcie nieustannie prowadziła działania promocyjne jego twórczości w Polsce i na świecie.

Prace nad projektami w ramach Roku Moniuszki PWM rozpoczęło w 2017 roku w ramach realizacji wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu Dziedzictwo Muzyki Polskiej. Od tego czasu powołany do tego zadania zespół redakcyjny pod kierunkiem prof. Remigiusza Pośpiecha intensywnie pracuje nad kolejnymi tomami dzieł Stanisława Moniuszki. W przygotowaniu są nie tylko opracowania źródłowo-krytyczne partytur operowych, instrumentalnej muzyki solowej i kameralnej oraz twórczości religijnej, ale także znakomite wybory pieśni m.in. do tekstów poezji Adama Mickiewicza czy poetów zagranicznych. W tym roku ukaże się popularna biografia kompozytora pióra prof. Magdaleny Dziadek i album Stanisław Moniuszko. Po prostu żyć... autorstwa Bożeny Weber. Wydane zostaną: praca naukowa Moniuszko. Kompendium pod redakcją prof. Ryszarda Daniela Golianka, pięknie ilustrowana książeczka dla najmłodszych Tatulczyk Moniuszko Katarzyny Huzar-Czub, unikatowe nagrania fonograficzne oraz specjalnie zamówione reinterpretacje utworów wokalnych w wykonaniu Agaty Zubel, Andrzeja Bauera i Cezarego Duchnowskiego.

 

Wszystko opublikujemy nie tylko w formie analogowej, na papierze, krążkach CD i winylach, ale także udostępnimy w świecie wirtualnym. Z wydawnictw nutowych będzie można korzystać za pośrednictwem aplikacji nkoda, nagrań słuchać w najpopularniejszych serwisach streamingowych, a unikatową ikonografię i archiwalia oglądać na przygotowywanym portalu Polskiej Biblioteki Muzycznej. Cel mamy bowiem jeden: ukazanie artystycznej wielkości i niezwykłego talentu Stanisława Moniuszki. Każdemu. W każdym zakątku świata – komentuje Dyrektor-Redaktor Naczelny PWM dr Daniel Cichy.

Dla najmłodszych PWM przygotowało cykl warsztatów edukacyjnych. Ich uczestnicy będą mieli okazję poznać świat sztuki z różnych perspektyw, nie tylko jako słuchacze czy widzowie, ale przede wszystkim jako czynni odbiorcy i twórcy dzieł artystycznych. Warsztaty pomogą uczestnikom pogłębić zainteresowania lub odkryć nowe pasje i talenty. Kwietniowo-majowe warsztaty przy wystawie VIVA Moniuszko! W Galerii Opera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej to wspaniała okazja na połączenie muzycznej edukacji z elementami zabawy. Za pomocą animacji oraz zajęć plastycznych dzieci poznają twórczość kompozytora zebraną przede wszystkim w Śpiewnikach domowych. Z kolei na spotkania Tatulczyk Moniuszko dla dzieci skierowane do dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza raz w miesiącu do Saloniku Moniuszkowskiego w Warszawie. Start już w czerwcu.

Po raz pierwszy w historii PWM zorganizuje warsztaty artystyczne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną przeznaczone dla najmłodszych z zaburzeniami rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego oraz łagodniejszą formą autyzmu dziecięcego. Najmłodsi podopieczni dwóch zaproszonych do udziału w projekcie Szkół Podstawowych z Oddziałami Integracyjnymi w Krakowie i Warszawie wezmą udział w zajęciach interdyscyplinarnych łączących muzykę Moniuszki z innymi dziedzinami sztuki. Warsztatów łącznie będzie 12 i poprowadzą je wykwalifikowani arteterapeuci. Zajęcia odbędą się w czerwcu br. w Krakowie i Warszawie.

5 maja br. w całej Polsce dobędzie się wielkie świętowanie 200. urodzin Stanisława Moniuszki. W tym dniu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie zaprasza na Urodziny Moniuszki do Saloniku Moniuszkowskiego w Warszawie. W programie m.in. zabawy z chustą animacyjną, malowanie twarzy, twistowanie balonów, kartki z życzeniami dla Stanisława Moniuszki, konkurs na najciekawszy portret kompozytora, muzyka na żywo i wiele innych.

Tego dnia na kanale YouTube PWM premierowo pokaże także pierwszy z 31 materiałów wideo z przygotowanego specjalnie na Rok Moniuszki cyklu filmów poświęconych twórczości i osobie tego wielkiego polskiego kompozytora. Bohaterami filmów Śpiewnik – nie tylko – domowy będą wybitni polscy śpiewacy – Urszula Kryger, Iwona Sobotka, Tomasz Konieczny i Ryszard Minkiewicz.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne angażuje się w działania na bardzo wielu płaszczyznach w ramach obchodów Roku Moniuszki – jest partnerem strategicznym 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki i fundatorem nagrody za najpiękniejsze wykonanie pieśni polskiej XX/XXI wieku, jest także partnerem Ogólnopolskiego Konkursu „20 spojrzeń na Stanisława Moniuszkę”.

Jesienią PWM zaprosi także wszystkie szkoły im. Stanisława Moniuszki w Polsce do wzięcia udziału
w Ogólnopolskim Konkursie na etiudę filmową związaną z życiem i twórczością kompozytora. Dla najmłodszych Oficyna planuje wyprodukować również serię 12 filmów edukacyjnych o Moniuszce.

O wszystkich aktywnościach w ramach Roku Moniuszki PWM będzie komunikować na stronie internetowej oraz w swoich mediach społecznościowych. Zachęcamy do śledzenia naszych profili.

Najczęściej czytane:

Wywiad z autorkami „Wiolinkowych opowieści”

Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.

8. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego. Termin nadsyłania prac: 8 kwietnia 2025 roku

Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.

Kim był ulubiony uczeń Haydna? Premiera nowej książki z serii „Małe Monografie”

Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.

 

W 2025 roku grajmy TUTTI muzykę polską!

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: ZYGMUNT KRAUZE i jego #BiurkoKompozytora

W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.

Instrument miesiąca: trąbkowe rekomendacje Sławomira Cichora

Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.

 

O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.

Oferta pracy

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.