PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Stanisław Moniuszko dla każdego

2019-04-29

Ponad 20 nowych wydań nutowych, książkowych i płytowych, blisko 90 wznowień, materiały wykonawcze dla orkiestr i teatrów operowych, ponad 100 dostępnych na całym świecie publikacji cyfrowych, 7 000 stron zdigitalizowanego materiału w wolnym dostępie, ponad 1000 unikatowych materiałów ikonograficznych oraz blisko 30 wydarzeń dla dorosłych, dzieci i młodzieży – oto program obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki przygotowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

 

Spuścizna kompozytora zajmuje w tradycji wydawniczej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego znaczące miejsce. Od 1945 roku Oficyna opublikowała kilkaset wydań nutowych „ojca polskiej opery” – publikacji oryginalnych, opracowań wykonawczych i o przeznaczeniu edukacyjnym, zainicjowała w latach pięćdziesiątych wydanie źródłowo-krytyczne zachowanych dzieł, zleciła opracowania materiałów wykonawczych najwybitniejszym polskim kompozytorom, dyrygentom i muzykologom, wydała dziesiątki książek i prac traktujących o życiu i muzyce Moniuszki, wreszcie nieustannie prowadziła działania promocyjne jego twórczości w Polsce i na świecie.

Prace nad projektami w ramach Roku Moniuszki PWM rozpoczęło w 2017 roku w ramach realizacji wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu Dziedzictwo Muzyki Polskiej. Od tego czasu powołany do tego zadania zespół redakcyjny pod kierunkiem prof. Remigiusza Pośpiecha intensywnie pracuje nad kolejnymi tomami dzieł Stanisława Moniuszki. W przygotowaniu są nie tylko opracowania źródłowo-krytyczne partytur operowych, instrumentalnej muzyki solowej i kameralnej oraz twórczości religijnej, ale także znakomite wybory pieśni m.in. do tekstów poezji Adama Mickiewicza czy poetów zagranicznych. W tym roku ukaże się popularna biografia kompozytora pióra prof. Magdaleny Dziadek i album Stanisław Moniuszko. Po prostu żyć... autorstwa Bożeny Weber. Wydane zostaną: praca naukowa Moniuszko. Kompendium pod redakcją prof. Ryszarda Daniela Golianka, pięknie ilustrowana książeczka dla najmłodszych Tatulczyk Moniuszko Katarzyny Huzar-Czub, unikatowe nagrania fonograficzne oraz specjalnie zamówione reinterpretacje utworów wokalnych w wykonaniu Agaty Zubel, Andrzeja Bauera i Cezarego Duchnowskiego.

 

Wszystko opublikujemy nie tylko w formie analogowej, na papierze, krążkach CD i winylach, ale także udostępnimy w świecie wirtualnym. Z wydawnictw nutowych będzie można korzystać za pośrednictwem aplikacji nkoda, nagrań słuchać w najpopularniejszych serwisach streamingowych, a unikatową ikonografię i archiwalia oglądać na przygotowywanym portalu Polskiej Biblioteki Muzycznej. Cel mamy bowiem jeden: ukazanie artystycznej wielkości i niezwykłego talentu Stanisława Moniuszki. Każdemu. W każdym zakątku świata – komentuje Dyrektor-Redaktor Naczelny PWM dr Daniel Cichy.

Dla najmłodszych PWM przygotowało cykl warsztatów edukacyjnych. Ich uczestnicy będą mieli okazję poznać świat sztuki z różnych perspektyw, nie tylko jako słuchacze czy widzowie, ale przede wszystkim jako czynni odbiorcy i twórcy dzieł artystycznych. Warsztaty pomogą uczestnikom pogłębić zainteresowania lub odkryć nowe pasje i talenty. Kwietniowo-majowe warsztaty przy wystawie VIVA Moniuszko! W Galerii Opera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej to wspaniała okazja na połączenie muzycznej edukacji z elementami zabawy. Za pomocą animacji oraz zajęć plastycznych dzieci poznają twórczość kompozytora zebraną przede wszystkim w Śpiewnikach domowych. Z kolei na spotkania Tatulczyk Moniuszko dla dzieci skierowane do dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza raz w miesiącu do Saloniku Moniuszkowskiego w Warszawie. Start już w czerwcu.

Po raz pierwszy w historii PWM zorganizuje warsztaty artystyczne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną przeznaczone dla najmłodszych z zaburzeniami rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego oraz łagodniejszą formą autyzmu dziecięcego. Najmłodsi podopieczni dwóch zaproszonych do udziału w projekcie Szkół Podstawowych z Oddziałami Integracyjnymi w Krakowie i Warszawie wezmą udział w zajęciach interdyscyplinarnych łączących muzykę Moniuszki z innymi dziedzinami sztuki. Warsztatów łącznie będzie 12 i poprowadzą je wykwalifikowani arteterapeuci. Zajęcia odbędą się w czerwcu br. w Krakowie i Warszawie.

5 maja br. w całej Polsce dobędzie się wielkie świętowanie 200. urodzin Stanisława Moniuszki. W tym dniu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie zaprasza na Urodziny Moniuszki do Saloniku Moniuszkowskiego w Warszawie. W programie m.in. zabawy z chustą animacyjną, malowanie twarzy, twistowanie balonów, kartki z życzeniami dla Stanisława Moniuszki, konkurs na najciekawszy portret kompozytora, muzyka na żywo i wiele innych.

Tego dnia na kanale YouTube PWM premierowo pokaże także pierwszy z 31 materiałów wideo z przygotowanego specjalnie na Rok Moniuszki cyklu filmów poświęconych twórczości i osobie tego wielkiego polskiego kompozytora. Bohaterami filmów Śpiewnik – nie tylko – domowy będą wybitni polscy śpiewacy – Urszula Kryger, Iwona Sobotka, Tomasz Konieczny i Ryszard Minkiewicz.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne angażuje się w działania na bardzo wielu płaszczyznach w ramach obchodów Roku Moniuszki – jest partnerem strategicznym 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki i fundatorem nagrody za najpiękniejsze wykonanie pieśni polskiej XX/XXI wieku, jest także partnerem Ogólnopolskiego Konkursu „20 spojrzeń na Stanisława Moniuszkę”.

Jesienią PWM zaprosi także wszystkie szkoły im. Stanisława Moniuszki w Polsce do wzięcia udziału
w Ogólnopolskim Konkursie na etiudę filmową związaną z życiem i twórczością kompozytora. Dla najmłodszych Oficyna planuje wyprodukować również serię 12 filmów edukacyjnych o Moniuszce.

O wszystkich aktywnościach w ramach Roku Moniuszki PWM będzie komunikować na stronie internetowej oraz w swoich mediach społecznościowych. Zachęcamy do śledzenia naszych profili.

Najczęściej czytane:

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.

Instrument miesiąca: trąbkowe rekomendacje Sławomira Cichora

Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.

 

O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.

Oferta pracy

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.