Archiwum aktualności
« Październik 2015 »
PWM na 19. Targach Książki w Krakowie
2015-10-19
W dniach 22-25 października w Krakowie odbywa się wielkie czytelnicze święto – Targi Książki. Jak co roku jesteśmy na nich i my, ale w tym roku nasza obecność ma szczególny charakter, bowiem PWM świętuje 70-lecie swojego istnienia. Zapraszamy na nasze stoisko B35, gdzie czeka na naszych czytelników wiele jubileuszowych niespodzianek.
Koncert Motion Trio podczas Targów Książki w Krakowie
2015-10-19
Wręczenie Nagrody im. Jana Długosza dla najlepszej książki humanistycznej roku od kilkunastu lat jest wydarzeniem towarzyszącym krakowskim Targom Książki. W tym roku uroczystą galę uświetni występ Motion Trio.
"Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu
2015-10-19
11 listopada na koncercie w Teatrze Wielkim w Poznaniu usłyszymy dwa utwory Feliksa Nowowiejskiego. Będą to psalm 136 „Ojczyzna” op. 18 oraz oratorium „Quo vadis” op. 30. Koncert uświetni obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Nevermore Eugeniusza Morawskiego w Filharmonii Krakowskiej
2015-10-16
Poemat symfoniczny Nevermore Eugeniusza Morawskiego (1876-1948) usłyszeć będzie można 16 i 17 października w Krakowie w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Krakowskiej pod batutą Modestasa Pitrėnasa.
Wyniki XIII Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego
2015-10-13
Z przyjemnością informujemy o rozstrzygnięciu XIII edycji Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego. Laureatem pierwszej nagrody został Krzysztof Ratajski za utwór "Rebounds" na 5-głosowy chór dziecięcy do oryginalnego tekstu fonetycznego. Wyróżnienie otrzymał Szymon Godziemba-Trytek za utwór "A Wonderer’s Song" na 3-głosowy chór dziecięcy.
Utwory Elżbiety Sikory i Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej na Światowych Dniach Muzyki w Korei Południowej
2015-10-12
Utwory „Pięć miniatur” na orkiestrę Elżbiety Sikory oraz „Trzy tańce polskie (mazur, kujawiak, oberek)” na kwintet blaszany i organy Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej zostały zakwalifikowane do Festiwalu Światowe Dni Muzyki w Korei Południowej.
Ogólnopolskie Seminarium dla Chórmistrzów
2015-10-09
10 października w Warszawie odbędzie się II Ogólnopolskie Seminarium dla Chórmistrzów, pt. „Edukacja chóralna w świetle reformy szkolnictwa muzycznego”, organizowane przez Zespół Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie we współpracy z Fundacją im. Józefa Elsnera oraz Centrum Edukacji Artystycznej.
Aleksandra Kurzak wystąpi w ICE Kraków
2015-10-09
9 października w ICE Kraków Aleksandra Kurzak zaprezentuje najpiękniejsze arie operowe. Śpiewaczce będzie towarzyszyć Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją libańsko-polskiego dyrygenta Bassema Akikiego.
Po koncercie Aleksandra Kurzak będzie podpisywać zbiór rozmów, które przeprowadził z nią Aleksander Laskowski. Publikacja będzie do kupienia na stoisku PWM na terenie ICE Kraków.
Sukces Dnia Edukacji Muzycznej 2015
2015-10-09
Dzień Edukacji Muzycznej już za nami. Tegoroczna edycja odbyła się 7 października w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. W cyklu szkoleń, lekcji pokazowych i wykładów prowadzonych przez praktyków – nauczycieli, kompozytorów i autorów publikacji – uczestniczyli nauczyciele instrumentaliści całej Polski.
Dzień pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego w londyńskim Barbican
2015-10-02
3 października będzie w londyńskim Barbican dniem w całości poświęconym twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego. BBC Symphony Orchestra and Choir po dyrekcją Antoniego Wita, BBC Singers oraz Kwartet Śląski zaprezentują 11 utworów kompozytora, od najwcześniejszych (Cztery preludia na fortepian z 1955 roku) po te skomponowane pół wieku później (Kyrie z 2005 roku).
Najczęściej czytane:
Blisko 400 muzyków i chórzystów, boska interwencja i absolutny triumf kompozytora – prawykonanie oratorium pasyjnego Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa w 1838 r. wprost zelektryzowało muzyczną Warszawę. Dzieło to uznaje się za najwybitniejsze osiągnięcie polskiej muzyki religijnej XIX wieku. Dlaczego jednak do premierowego wykonania doszło dopiero w czerwcu, nie zaś – jak zamierzał twórca – w czasie Wielkiego Tygodnia? W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu przyjrzymy się niedotrzymanym obietnicom i przetrzymanym nutom.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (The John Simon Guggenheim Memorial Foundation) ogłosiła tegorocznych stypendystów Guggenheima – 198 wybitnych osób ze świata nauki i sztuki współczesnej, reprezentujących 53 dyscypliny, wybranych w rygorystycznym procesie aplikacji spośród prawie 3500 kandydatów. Wśród stypendystów, którzy otrzymali grant na realizację swojej działalności, jest Krzysztof Wołek – kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.