Archiwum aktualności
« Marzec 2020 »
Dwie statuetki Fryderyków 2020 dla BOX-u „100 na 100” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
2020-03-09
Akademia fonograficzna nagrodziła ekskluzywny Box „100 na 100” aż dwiema nagrodami muzycznymi Fryderyk. 8 marca podczas Gali Muzyki Poważnej Dyrektor – Redaktor Naczelny PWM dr Daniel Cichy odebrał prestiżowe statuetki za Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej oraz w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna.
Wyostrz słuch na ANAKLASIS. Opera „Flis” Stanisława Moniuszki oraz „Concertina” Romana Palestra trafiają na rynek
2020-03-05
Dwie kolejne płyty pod szyldem ANAKLASIS trafiają do dystrybucji. Entuzjastycznie przyjęta nowa marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego prezentuje, otwierające serię HERITAGE, archiwalne nagranie opery Flis Stanisława Moniuszki. To perła polskiej fonografii z udziałem mistrzów wokalistyki operowej połowy XX wieku. To nie koniec niespodzianek. Na rynek trafia także album z muzyką jednego z najwybitniejszych, choć wciąż niedostatecznie eksponowanych polskich kompozytorów XX wieku, Romana Palestra, drugi po Archipelagu Macieja Zielińskiego zasilający serię PORTRAITS.
Pierwsze polskie wykonanie „Beethoven9 Symphonie Remix” Prokofieva
2020-03-04
Za miesiąc, 4 kwietnia, podczas Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Sinfonia Iuventus pod batutą Yaniva Segala wykonana pierwszy raz w Polsce utwór Gabriela Prokofieva Beethoven9 Symphonie Remix.
Janina Garścia marcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA
2020-03-02
W roku jubileuszu 75-lecia działalności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego prezentujemy sylwetki twórców, których dorobek stanowi trzon działalności naszej oficyny. Marzec poświęcamy Janinie Garści.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury w związku z realizacją projektu „Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego” Polskie Wydawnictwo Muzyczne - instytucja kultury zatrudni: Specjalistę ds. digitalizacji
2020-03-02
Miejsce pracy: Kraków
Wymiar pracy: umowa o pracę, umowa na czas określony
TUTTI.pl – koncerty w marcu
2020-03-01
Marcowe zestawienie koncertów w ramach projektu TUTTI.pl zaczynamy mocnym akcentem: 1 marca odbędzie się w Paryżu (Francja) koncert upamiętniający 210. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Łukasz Borowicz poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej. Oprócz utworów Chopina zostaną wykonane Tańce weselne z baletu Pieśń o ziemi Romana Palestra. Koncert zostanie powtórzony 3 marca w Wiesbaden (Niemcy).
Najczęściej czytane:
To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia!
W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.
Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.
Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.
Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.
Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.
Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.
225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.
W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.