PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

FOCUS! Festival: polska muzyka w Nowym Jorku

2011-01-18
Wielki festiwal muzyki polskiej rozpoczyna się w najbliższą sobotę w Nowym Jorku.

Nowojorska Juilliard School we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku prezentuje  FOCUS! Festival Polish Modern: New Directions in Polish Music Since 1945 (Nowe kierunki w muzyce polskiej od 1945) . Kompozytorzy prezentowani na festiwalu należą do kilku pokoleń i reprezentują różnorodność stylistyczną. Panorama rozpościers się od Krzysztofa Pendereckiego, Bogusława Schaeffera, Kazimierza Serockiego i innych urodzonych w latach trzydziestych, przez  twórców z kolejnych dekad: takich, jak Krzysztof Knittel, Marian Sawa, and Stanisław Moryto - lata 40., oraz Paweł Szymański, Aleksander Lasoń, Tadeusz Wielecki - lata 50., aż do najmłodszych - Paweł Mykietyn, Aleksandra Gryka, Wojciech Ziemowit Zych, reprezentujących lata 70.
Koncert na otwarcie festiwalu poprowadzi jego założyciel -  Joel Sachs. Pod jego dyrekcją zespół the New Juilliard Ensemble wykona utwory G.Bacewicz, W.Kilara, Z.Krauzego, E. Sikory i T.Wieleckiego. Z kolei podczas koncertu finałowego można będzie usłyszeć dzieła W.Lutosławskiego w wykonaniu the Juilliard Orchestra pod dyrekcją Jeffreya Milarsky'ego.

Od poniedziałku 24 do czwartku 27 stycznia odbędą się 4 koncerty polskiej muzyki kameralnej i solowej w wykonaniu studentów Juilliard. Innymi ważnymi wydarzeniami festiwalu będą projekcja filmu oraz dyskusja panelowa o współczesnej muzyce w Polsce z udziałem m.in. Andrzeja Kosowskiego, redaktora naczelnego PWM i dyrektora Festiwalu Muzyki Polskiej, Jerzego Kornowicza, prezesa Związku Kompozytorów Polskich,  Elżbiety Sikory, kompozytorki, oraz Tadeusza Wieleckiego, dyrektora festiwalu Warszawska Jesień. Dyskusję poprowadzi Joel Sachs.

Beata Stylińska rozmawiała z redaktorem naczelnym PWM - Andrzejem Kosowskim i prezesem Związku Kompozytorów Polskich Jerzym Kornowiczem na temat festiwalu. Rozmowy można posłuchać pod tym linkiem.


Program:
FOCUS w Juilliard School w Nowym Jorku

Sobota,  22 stycznia , g.20
Alice Tully Hall
New Juilliard Ensemble
Joel Sachs, założyciel i dyrektor festiwalu, dyrygent

Grażyna Bacewicz, Contradizione (1966)
Tadeusz Wielecki, The Time of Stones (2002)
Wojciech Kilar, Choral Prelude (1988)
Zygmunt Krauze, Terra Incognita (1994)
Elżbieta Sikora, Canzona (1995)

Poniedziałek, 24 stycznia, g.20
Paul Recital Hall

Krzysztof Penderecki, Capriccio, for cello (1966)
Tomasz Sikorski, Euphonia, for piano (1982)
Kazimierz Serocki, Swinging Music, for clarinet, double bass, trombone, and piano (1970)
Marian Sawa, Ecce Lignum Crucis, for organ (1986)
Agata Zubel, Piece TBD
Wojciech Blażejczyk, Interlunium, for guitar (2007)
Marta Ptaszynska, Mancala, for two violins (1997)
Marek Stachowski, Musica Festeggiante, for string quartet (1995)

Wtorek, 25 stycznia, g.19
Dyskusja panelowa  z udziałem Jerzego Kornowicza, Andrzeja Kosowskiego,  Elżbiety Sikory,  Łukasza Szalankiewicza, Tadeusza Wieleckiego, Zygmunta Krauzego.
Dyskusję poprowadzi Joel Sachs.

Wtorek, 25 stycznia, g.20
Paul Recital Hall

Paweł Mykietyn, Sonata for Cello (2006)
Hanna Kulenty, Music for Brass No. 3 OR NO. 4 TBD (19   )
Aleksander Lasoń, String Quartet No.7 (2007)
Paweł Szymański, Through the Looking Glass III, for harpsichord (1994)
Marcel Chyrzyński, ForMS, for cello (2001)
Jakub Ciupiński, Edo, for violin and electronic sounds (2010)
Witold Szalonek, Toccata and Chorale, for organ (1988)

Środa, 26 stycznia, g.20
Paul Recital Hall

Andrzej Krzanowski, Relief V, for cello (1986)
Kazimierz Serocki, A piacere, for piano (1962-63)
Aleksandra Gryka, Piece TBD
Aleksander Nowak, Piece TBD
Henryk Mikołaj Górecki, String Quartet No. 1, “Already it is Dusk” (1986)
Bogusław Schaeffer, Sonata IV, “Winter,” from The Four Seasons, for organ (1986)

Czwartek, 27 stycznia, g.19
Paul Recital Hall

Muzyka elektroniczna i film - krótki przegląd
Krzysztof Knittel, The Conqueror Worm (1976)
Another composer TBD
David Bickerstaff and Lukasz Szalankiewicz, Film: The Henge: In Search of the Nazi Bell (2010)

g.20

Eugeniusz Knapik, Filo d’Arianna, for cello (2005)
Joanna Bruzdowicz, Erotiques, for piano (1966)
Tadeusz Baird, Play, for string quartet (1971)
Stanisław Moryto, Five Songs on texts by Elias Rajzman, for mezzo-soprano and piano (2002 )
Wojciech Ziemowit Zych, Selections from Homage a Gyorgy Kurtag, for violin and bass clarinet (2005)
Jerzy Kornowicz, The Shapes of the Elements, for harpsichord and tape (2000)
Augustyn Bloch, Geige und Orgel, for violin and organ (1988)

Piątek, 28 stycznia, g.20
Alice Tully Hall

A Portrait of Witold Lutosławski

Juilliard Orchestra
Jeffrey Milarsky, dyrygent

Overture for Strings (1949)
Concerto for Cello and Orchestra (1970)
Partita (1988)
Symphony no. 4 (1988-92)

więcej: http://www.polishculture-nyc.org/







 

Najczęściej czytane:

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz

Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz trzeci na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to owoc pasji do słowa, a także obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Festiwal świętuje jubileuszową X edycję, która nie mogła obyć się bez aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które już po raz trzeci stało się partnerem wydarzenia. Tym razem bohaterem działań Oficyny stanie się Ignacy Jan Paderewski – postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!

Drugie życie Draculi. Projekt Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” i Kuby Więcka dostępny również na LP

Muzyczne tematy z kultowego filmu Coppoli, w dekonstrukcji i reinterpretacji przewrotnego duetu, zabrzmią ponownie na żywo. Koncertowi towarzyszy premiera albumu THEMES OF DRACULA, wydanego przez ANAKLASIS na nowym nośniku.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.

Grażyna Bacewicz o sobie samej. Poznaj literacką twórczość kompozytorki

Dlaczego czołowa polska artystka XX wieku nie cierpiała radioodbiorników? Czy uważała, że kompozytorka może mieć dzieci? Co myślała o sobie i o otaczającym ją świecie? Życie w słowach i obrazach to najnowsza propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, w której odnaleźć można niepublikowaną dotąd prozę Grażyny Bacewicz. To spojrzenie na kompozytorkę z unikatowej perspektywy – jej własnymi oczami.

Instrument miesiąca: puzonowe rekomendacje Mateusza Konopki

Mateusz Konopka, pedagog i puzonista, na stałe związany z Filharmonią Śląska im. H. M. Góreckiego, Orkiestrą Muzyki Nowej oraz Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. W. Kilara, współpracujący m.in. z takimi renomowanymi orkiestrami jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonietta Cracovia czy AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, przygotował dla nas rekomendacje pięciu publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, po które warto sięgnąć, grając na puzonie.

 

Wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, lecz również m.in. kompozycje Kazimierza Serockiego, które każdy puzonista powinien mieć w swoim repertuarze oraz utwory, które weszły do kanonu światowego repertuaru puzonowego.

Konkurs "Twoja ulubiona piosenka Zbigniewa Wodeckiego"

Zapraszamy Was do zabawy! Napisz, która piosenka Zbigniewa Wodeckiego gości w Twoim sercu i dlaczego tak się stało. Śledź naszą stronę na Facebooku i wygraj premierową publikację "Piosenki" Zbigniewa Wodeckiego. 

"Zacznij od Bacha" i inne najpiękniejsze piosenki Zbigniewa Wodeckiego już w sprzedaży!

Utwory Zbigniewa Wodeckiego stały się standardami polskiej muzyki rozrywkowej. Wielka w tym zasługa jego talentu kompozytorskiego – był bowiem nie tylko ich wykonawcą, ale i kompozytorem. Od 24 czerwca śpiewanie i granie jego piosenek w domu, dla przyjemności staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.