PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Konferencja poświęcona twórczości Zygmunta Stojowskiego

2011-10-25
W dniach 3-5 listopada odbędzie się w krakowskiej Akademii Muzycznej konferencja poświęcona osobie i twórczości Zygmunta Stojowskiego w 65. rocznicę jego śmierci. W ramach konferencji odbędą się również koncerty z muzyką Stojowskiego oraz kompozytorów jemu współczesnych. W programie wykłady, prezentacja nagrań archiwalnych oraz panel dyskusyjny.

Program:
3 listopada 2011
Sala Kameralna im. M. Stachowskiego; godz. 19:00 ul. św. Tomasza 43
*Zygmunt Stojowski – I Sonata skrzypcowa G-dur op.13 Allegro non troppo Allegretto capriccioso Thème varié. Andante maestoso
*Karol Szymanowski – „Narcyz” z Mitów op.30 ****
*Ignacy Jan Paderewski – Sonata skrzypcowa a-moll op.16 Allegro molto con fantasia Intermezzo – Andantino Finale – Allegro molto quasi presto
Janusz Wawrowski - skrzypce Robert Morawski - fortepian

4 listopada 2011
Sala Kameralna im. M. Stachowskiego; godz. 15:00 ul. św. Tomasza 43
Wykłady:
*dr Jan Kalinowski, dr Marek Szlezer (Akademia Muzyczna w Krakowie) Zygmunt Stojowski - biograficznie. Odkrycie na nowo. Prezentacja multimedialna
*Andrzej Kosowski (Polskie Wydawnictwo Muzyczne; Instytut Muzyki i Tańca) Czy znamy Polską muzykę początku XX wieku?
*st.wykł. Maciej Negrey (Akademia Muzyczna w Krakowie) O Symfonii Stojowskiego i paru innych sprawach
*prof. Małgorzata Woźna-Stankiewicz (Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego) Recepcja muzyki francuskiej w Polsce II poł. XIX w.
*Maria Peryt (Fundacja ForMusic) Kultura muzyczna Stanów Zjednoczonych I poł. XX w.
* Prezentacja nagrań video muzyki Zygmunta Stojowskiego pochodzących z archiwum Opery i Filharmonii Podlaskiej dr Jan Kalinowski, dr Marek Szlezer

Sala Kameralna im. M. Stachowskiego; godz. 19:00 ul. św. Tomasza 43
*Zygmunt Stojowski - Fantazja na puzon i fortepian op.27
Tomasz Stolarczyk – puzon Monika Gardoń-Preinl – fortepian
*Zygmunt Stojowski - Chant d’amour op.26 nr 3 Mazurek op.28 nr 1
Klaudia Strączek – fortepian Zygmunt Stojowski – 3 Intermedes op.4 Joanna Zdebska – fortepian
*Władysław Żeleński - Wariacje na kwartet smyczkowy op.21
*Zygmunt Stojowski - Wariacje i fuga na kwartet smyczkowy op.6
Amber Quartet Elżbieta Pogoda - skrzypce I Barbara Mglej - skrzypce II Magdalena Chmielowiec - altówka Katarzyna Cichoń – wiolonczela
*Zygmunt Stojowski - Sonata A-dur na fortepian i wiolonczelę op.18 Andante – Allegro risoluto Andante Allegro con fuoco
Jan Kalinowski – wiolonczela Marek Szlezer – fortepian

5 listopada 2011
Sala Kameralna im. M. Stachowskiego; godz. 16:00 ul. św. Tomasza 43
Panel dyskusyjny na temat: Polska muzyka pierwszej połowy XX wieku połączony z prezentacją nagrań video muzyki Zygmunta Stojowskiego pochodzących z archiwum Opery i Filharmonii Podlaskiej .
Z udziałem profesorów Akademii Muzycznej: Zdzisława Łapińskiego, Andrzeja Pikula, Mieczysława Szlezera, Janiny Werner oraz: Anny Marii Staśkiewicz, Marii Peryt, Janusza Wawrowskiego, Andrzej Kosowskiego, Macieja Negreya, Małgorzaty Gamrat, Tomasza Stolarczyka, Roberta Morawskiego;
Moderatorzy: Jan Kalinowski i Marek Szlezer

Sala Kameralna im. M. Stachowskiego; godz. 19:00 ul. św. Tomasza 43
*Zygmunt Stojowski – Melodia op.1 nr 1
Marek Szlezer – fortepian
*Zygmunt Stojowski – Deux Caprices op.10
Malwina Musioł – fortepian
*Zygmunt Stojowski – z cyklu Aus Sturm und Stille op.29 Nr 1 Ballada Nr 5 Ständchen
Piotr Różański – fortepian
*Zygmunt Stojowski – Poème d’Eté op.36 Rèves Rayons et Reflets Fleurettes Bruissements
Małgorzata Strzelczyk – fortepian
*Ludomir Różycki – Rapsodia na trio fortepianowe op.33 (1909)
*Władysław Żeleński – Trio fortepianowe Es-dur „Vivos voco” op.22 (1866) Vivos voco! – Allegro Mortuos plango – Andante Sostenuto Fulgura Frango! – Allegro deciso
Anna Maria Staśkiewicz - skrzypce Jan Kalinowski – wiolonczela Marek Szlezer – fortepian

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE: 24 listopada Aula „Florianka” Akademii Muzycznej , ul. Basztowa 8 godz. 19:00
*Ignacy Jan Paderewski - Nocturne, Op. 16 no. 4 Chant d’amour, Op. 10 no. 2 Mélodie, Op. 8 no. 3 Krakowiak, Op. 5 no. 1 (transkr. M. Żebrowski)
*Ludomir Różycki – Nocturne Op. 30 no. 2
*Zygmunt Stojowski – Romance sans paroles Concertstück, Op. 31 Marek Żebrowski – fortepian Lars Hoefs – wiolonczela

Najczęściej czytane:

Książka pełna muzyki. Muzyczny hit na Dzień Dziecka

Słynny „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa uchwycony w zabawne wierszyki to najświeższa propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla małych melomanów. Do tego specjalnie przygotowana aplikacja mobilna oraz audiobook mistrzowsko czytany przez Piotra Fronczewskiego. Innymi słowy pakiet pełen wrażeń, którego nie można przegapić! Premiera już 23 maja br.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Już 10 i 11 maja 2024 roku odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. XI edycja DOFE jest wyjątkowa – wpisuje się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej!

IL TEMPO PASSA. Pierwsza monograficzna płyta Joanny Wnuk-Nazarowej

Czas płynie nieustannie, zmieniając wokół świat i jego pejzaż dźwiękowy. Tytuł IL TEMPO PASSA może być zarówno refleksją nad nietrwałością życia, świata i rzeczy, jak i wskazówką, by cieszyć się trwającą chwilą. Najnowszy album wydawnictwa ANAKLASIS przedstawia plon twórczości kameralnej i symfonicznej Joanny Wnuk-Nazarowej z ostatnich lat. Premiera 28 maja 2024 roku, w dniu 75. urodzin kompozytorki.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.