PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Wspaniały jubileusz Wojciecha Kilara

2012-06-29
Obchodzone w tym roku 80. urodziny Wojciecha Kilara świętuje większość polskich instytucji muzycznych oraz melomanów. Punktem kulminacyjnym jest 17 lipca (dzień urodzin Kompozytora), dlatego wszelkie imprezy z tym związane nabierają właśnie coraz większego rozpędu.

Za nami już Gala Kilarowska na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, koncerty jubileuszowe m.in. w Filharmonii Podkarpackiej (22. VI), Zabrzańskiej (29 VI), w Koninie (30 VI), Krakowie (30 VI), Olsztynie (1 IV), na Jasnej Górze (3 V) czy w Czeladzi, w ramach festiwalu Ave Maria (3 VI). A przed nami – jeszcze więcej muzycznych atrakcji.

Największą uroczystością, związaną z jubileuszem będzie Noc Kilara, zorganizowana przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. 14 lipca w Katowicach odbędą się cztery koncerty, kolejno o godz. 16:00, 18:00, 20:00 i 22:30, podczas których zabrzmią utwory jubilata: zarówno sakralne, jak i te inspirowane folklorem podhalańskim.  Ponadto całe wydarzenie rozpoczną i zwieńczą projekcje filmów z muzyką Kilara w kinach Światowid i Rialto.


W letniej aurze odbędzie także koncert jubileuszowy w ramach Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie (20 VII) oraz koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie (2 VIII).  Również lwowianie będą mieli okazję posłuchać utworów Jubilata podczas koncertu 6 VII w Filharmonii Obwodowej.


Jesienią koncerty specjalne planują także m.in. Filharmonia Narodowa (15 IX), Filharmonia Pomorska (29 IX) oraz Festiwal Kompozytorów Polskich im. H.M. Góreckiego w Bielsko-Białej (13 X).


Bieżący rok oprócz stał się też okazją do przyznania kompozytorowi nagród i wyróżnień. I tak 3 maja 2012 w 221. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odebrał on Order Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej i za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej".  18 czerwca natomiast z postanowienia Senatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz inicjatywy tamtejszego Wydziału Teologicznego otrzymał zaszczytny tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Został uhonorowany także przez Akademię Fonograficzną Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne włączyło się w obchody urodzin kompozytora i uczciło ten piękny jubileusz m.in. stworzeniem nowej strony www.wojciechkilar.pl, nagraniem serii filmów, w których wypowiadają się przyjaciele Wojciecha Kilara, czy też wydaniem nowych nut – najsłynniejszych tematów filmowych w opracowaniu na fortepian. Także nakładem naszego Wydawnictwa ukazał się najnowszy utwór kompozytora – „Sonety do Laury” na baryton i fortepian, napisany na uroczystość otwarcia Domu Muzyka Seniora w Kątach (październik, 2012) oraz "Lumen" na chór mieszany a capella.

Najczęściej czytane:

Słuchaj „Króla Narcyza” w Audiotece!

Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym. 

„Odkryjemy miłość nieznaną” — najpiękniejsze piosenki Alicji Majewskiej

Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 

Kompozytor miesiąca: Dariusz Przybylski i jego #biurkokompozytora

Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Dowiedz się więcej Zamknij