Aktualności
Koncerty z okazji Narodowego Święta Niepodległości
2012-11-08
W najbliższych dniach w wielu polskich teatrach i filharmoniach odbędą się koncerty z okazji 94. rocznicy rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. Świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpocznie Filharmonia Świętokrzyska już 9 listopada 2012 o g. 19.00 w Sali Koncertowej. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Bogdana Olędzkiego oraz Piotr Pławner (skrzypce) wykonają m.in. I Symfonię f-moll Karola Szymanowskiego. Będzie to nie tylko pierwsze wykonanie tego dzieła w Kielcach, ale także pierwsze wykonanie z nowych materiałów wykonawczych PWM opracowanych przez Bogdana Olędzkiego.Program:
R. Wagner - Uwertura Polonia
R. Schumann - Koncert skrzypcowy d-moll
K. Szymanowski - I Symfonia f-moll op. 15 (pierwsze wykonanie w Kielcach)
Filharmonia Narodowa uczci ją koncertem w sobotę 10 listopada 2012 o godz. 18:00. Będzie on w całości złożony z dzieł kompozytorów polskich w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Jakuba Chrenowicza. Solistką wieczoru będzie jedna z najwybitniejszych polskich skrzypaczek - Kaja Danczowska.
Program:
Czesław Marek – „Suita” op. 25
Szymon Laks – „Poemat” na skrzypce i orkiestrę
Ignacy F. Dobrzyński – Symfonia B-dur
M. Górecki – „Concerto – Notturno”
Warszawska Opera Kameralna przygotowała na 10 listopada koncert zatytułowany „Muzyka z polską duszą”. W kościele św. Stanisława Kostki Warszawska Sinfonietta pod kierunkiem Przemysława Fiugajskiego wykona utwory Grażyny Bacewicz, Mieczysława Karłowicza i Wojciecha Kilara.
Program:
Mieczysław Karłowicz – „Serenada na smyczki” op.2
Grażyna Bacewicz – „Koncert na orkiestrę smyczkową”
Wojciech Kilar – „Orawa”
W Filharmonii Lubelskiej 9 listopada odbędzie się „Narodowy Koncert Listopadowy 2012”, w którym artyści Orkiestry pod batutą Krzesimira Dębskiego wykonają oprócz I Koncertu skrzypcowego Karola Szymanowskiego i „Stepu” Noskowskiego także jego własne utwory. Jako soliści wystąpią Robert Kabara (skrzypce) i Anna Jurksztowicz (śpiew).
Program:
Zygmunt Noskowski – Poemat symfoniczny „Step” op. 66
Karol Szymanowski - I Koncert skrzypcowy op. 35
Krzesimir Dębski – II Koncert na skrzypcowy - Adagio
Krzesimir Dębski /Wisława Szymborska – „Allegro ma non troppo”
Krzesimir Dębski /Wisława Szymborska – „Urodziny”
Krzesimir Dębski – Muzyka z filmu „1920 Bitwa Warszawska”
Krzesimir Dębski – Muzyka z filmu „Ogniem i Mieczem”
Krzesimir Dębski – Pieśń Heleny z filmu „Ogniem i Mieczem"
Filharmonia Opolska, która w tym roku obchodzi jubileusz sześćdziesięciolecia swej działalności, przygotowała na 11 listopada koncert symfoniczny z utworami Żeleńskiego, Noskowskiego i Moniuszki. Orkiestrę poprowadzi rodowity Opolanin, Bartosz Żurakowski, związany z tą instytucją od dziesięciu lat.
Program:
Władysław Żeleński – Uwertura koncertowa „W Tatrach”
Zygmunt Noskowski – Uwertura koncertowa Morskie Oko op. 19
Zygmunt Noskowski – Z życia narodu obrazy fantazyjne na wielką orkiestrę na podstawie Preludium A-dur Fryderyka Chopina
Stanisław Moniuszko – Polonez koncertowy A-dur
W Filharmonii Dolnośląskiej 9 listopada będzie miała miejsce światowa premiera „Sonatiny na orkiestrę” Henryka Warsa, kompozytora, którego jubileusz 110 urodzin obchodzimy właśnie w tym roku. Zabrzmią też utwory Karłowicza, Noskowskiego i Tansmana w wykonaniu Wojciecha Popielarza (gitara) i Orkiestry pod batutą Dariusza Tabisza.
Program:
Henryk Wars – „Sonatina na orkiestrę” dedykowana pamięci Maurice Ravela (światowa premiera)
Aleksander Tansman – „Musique de cour”
Mieczysław Karłowicz – „Serenada na smyczki” op.2
Zygmunt Noskowski – Poemat symfoniczny „Step” op. 66
Filharmonia Kaliska zaprasza melomanów 9.11 na „Koncert symfoniczny muzyki polskiej”. Zabrzmi ona w wykonaniu Marka Maciejewskiego (klarnet) i Orkiestry pod dyrekcją Andrzeja Bujakiewicza. Słowo o muzyce wygłosi Karol Kowal.
Program:
Stanisław Moniuszko – Uwertura do opery „Halka”
Karol Kurpiński – Koncert B- dur na klarnet i orkiestrę
Władysław Żeleński – „Uwertura koncertowa „W Tatrach”
Karol Szymanowski – „Taniec góralski” z baletu „Harnasie”
Natomiast artyści Chóru Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej podczas koncertu 11 listopada w Bazylice Katedralnej św. Jakuba w Olsztynie wykonają „Mszę polską” Jana Maklakiewicza. Chór z towarzyszeniem Anny Bednarek (organy) wystąpi pod dyrekcją Benedykta Błońskiego.
Ponadto 11.11 na scenach zagoszczą „Halka’ i „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki:
Opera Wrocławska, St. Moniuszko „Straszny Dwór”
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Szreder
Inscenizacja i reżyseria: Laco Adamik
Opera i Filharmonia Podlaska, St. Moniuszko „Straszny Dwór”
Kierownictwo muzyczne: Mieczysław Dondajewski
Inscenizacja i reżyseria: Roberto Skolmowski
Sinfonia Baltica, St. Moniuszko „Straszny Dwór” (montaż operowy)
Bohdan Jarmołowicz – dyrygent
Opera Krakowska, St. Moniuszko „Halka”
Kierownictwo muzyczne: Łukasz Borowicz
Inscenizacja i reżyseria: Waldemar Zawodziński
Najczęściej czytane:
Występuje na najsłynniejszych estradach muzycznych: nowojorskich Carnegie Hall i Lincoln Center, Concertgebouw w Amsterdamie, na BBC Proms w londyńskiej Royal Albert Hall czy wiedeńskich Musikverein i Konzerthaus. W lutym 2021 roku podpisała ekskluzywny kontrakt z prestiżowym wydawnictwem fonograficznym Deutsche Grammophon. Od tego roku Bomsori Kim nosi zaszczytny tytuł ambasadorki twórczości Grażyny Bacewicz, na całym świecie bowiem wykonuje i promuje muzykę tej najważniejszej polskiej kompozytorki.
Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zaprasza do udziału w Konkursie Kompozytorskim na utwór symfoniczny inspirowany gobelinem Jerzego Krechowicza Piesomen Antropon (Uczyńmy Człowieka) Ceta.Konkurs adresowany jest do profesjonalnych kompozytorów urodzonych przed 10 kwietnia 1999 r. Termin zgłoszenia partytur upływa z dniem 1 kwietnia 2025 roku.
70 lat temu ukazał się literacki portret Fryderyka Chopina pióra Jarosława Iwaszkiewicza, który na stałe wpisał się do kanonu literatury poświęconej kompozytorowi. Teraz, dzięki staraniom Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, powraca na półki w specjalnej, odświeżonej, jubileuszowej edycji. Premiera nowego wydania już 26 lutego.
W lutym zaglądamy do pracowni Sławomira Kupczaka – kompozytora związanego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym od ponad dwunastu lat. Tworzy muzykę solową, kameralną, symfoniczną, elektroakustyczną, teatralną oraz filmową. Jak sam przyznaje, komponowanie jest procesem złożonym i skomplikowanym, ale jednocześnie jest też przygodą, niosącą ze sobą sporą radość. Na jego biurku znajdziemy całkiem sporo urządzeń i przyrządów służących tworzeniu kolejnych utworów.
Muzyczne spotkania odbywające się w ramach tegorocznego jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą okazją do poznania najpiękniejszych dzieł muzyki kameralnej i chóralnej oraz zacieśnienia więzi między słuchaczami a kompozytorami i wykonawcami. Nie zabraknie również utworów solowych skomponowanych na dzwony carillonu. Do wspólnego świętowania podczas jubileuszowych koncertów zapraszamy w dniach 7–8 marca do Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.
W ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zapraszamy do różnych przestrzeni NFM na spotkania edukacyjne. W ciągu dwóch dni świętowania odbędzie się szereg wydarzeń, które pozwolą uczestnikom na głębsze poznanie historii polskiej muzyki oraz jej twórców.
To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia!
W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.
Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.
Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.