Aktualności
106. rocznica urodzin Konstantego Regameya
2013-01-28
Dziś mija 106. rocznica urodzin Konstantego Regameya, kompozytora, pianisty, krytyka, pisarza muzycznego i filologa orientalisty. Konstanty Regamey już od dziecka przejawiał wybitne zdolności muzyczne – jako pięciolatek rozpoczął naukę gry na fortepianie, z lat dziecięcych pochodzą jego pierwsze próbki kompozytorskie. W latach szkolnych zajął się komponowaniem muzyki do tekstów rosyjskich symbolistów. Utalentowany był nie tylko muzycznie, ale i lingwistycznie. W 1931 roku ukończył filologię klasyczną oraz orientalną na Uniwersytecie Warszawskim, studia następnie kontynuował w Paryżu. Doktoryzował się w zakresie filologii hinduskiej i gramatyki porównawczej języków indoeuropejskich. Stale łączył swoje zainteresowania naukowe i artystyczne, utrzymywał intensywne kontakty z inteligencją o orientacji artystycznej – Karolem Szymanowskim, Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim, Jarosławem Iwaszkiewiczem czy Bolesławem Micińskim.Lata wojny ukazały kolejne oblicze Regameya. Jako że posiadał szwajcarskie obywatelstwo, nie podlegał bezpośrednio kontrolom Gestapo. Wykorzystywał ten fakt, pełniąc funkcję kuriera Armii Krajowej. Często też w swoim domu udzielał schronienia osobom, które musiały się ukrywać przed okupantem. Po klęsce powstania warszawskiego znalazł się w obozie koncentracyjnym w Sztutowie, a potem pod Hamburgiem. Został z niego zwolniony i od IV 1945 roku wykładał w Lozannie, najpierw jako lektor języka rosyjskiego i języków orientalnych, następnie zaś jako wykładowca zagadnień lingwistyki.
Regamey nigdy nie porzucił komponowania. W czasie, gdy zajmował się pracą badawczą w Lozannie, powstały „Kwartet smyczkowy” oraz „Wariacje i temat”. Praca naukowa obfitowała w prelekcje w Indiach, Egipcie i Turcji, co splatało się z prawykonaniami wielu cenionych i grywanych do tej pory na całym świecie utworami, jak np. „Pięć etiud” i „Pięć poematów”. W 1978 roku Regamey został sparaliżowany, ale nie ustawał w pracy. Na wózku inwalidzkim uczestniczył w prawykonaniu swej kantaty „Visions” w Lozannie, odnosząc swój ostatni wielki sukces artystyczny.
Więcej w naszej galerii oraz na naszym blogu.
Najczęściej czytane:
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.
Sylwetka Mieczysława Wajnberga umyka szerokiej opinii publicznej. Przez lata pomijany i niedoceniany, prawdziwy sukces osiągnął dopiero po śmierci, wpisując się na stałe w repertuary filharmonii i teatrów operowych na całym świecie. Jego burzliwe losy przybliża czytelnikom muzykolożka Danuta Gwizdalanka w najnowszej książce z serii Małe Monografie pt. Wajnberg.