PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

106. rocznica urodzin Konstantego Regameya

2013-01-28
Dziś mija 106. rocznica urodzin Konstantego Regameya, kompozytora, pianisty, krytyka, pisarza muzycznego i filologa orientalisty. Konstanty Regamey już od dziecka przejawiał wybitne zdolności muzyczne – jako pięciolatek rozpoczął naukę gry na fortepianie, z lat dziecięcych pochodzą jego pierwsze próbki kompozytorskie. W latach szkolnych zajął się komponowaniem muzyki do tekstów rosyjskich symbolistów.  Utalentowany był nie tylko muzycznie, ale i lingwistycznie. W 1931 roku ukończył filologię klasyczną oraz orientalną na Uniwersytecie Warszawskim, studia następnie kontynuował w Paryżu. Doktoryzował się w zakresie filologii hinduskiej i gramatyki porównawczej języków indoeuropejskich. Stale łączył swoje zainteresowania naukowe i artystyczne, utrzymywał intensywne kontakty z inteligencją o orientacji artystycznej – Karolem Szymanowskim, Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim, Jarosławem Iwaszkiewiczem czy Bolesławem Micińskim.

Lata wojny ukazały kolejne oblicze Regameya. Jako że posiadał szwajcarskie obywatelstwo, nie podlegał bezpośrednio kontrolom Gestapo. Wykorzystywał ten fakt, pełniąc funkcję kuriera Armii Krajowej. Często też w swoim domu udzielał schronienia osobom, które musiały się ukrywać przed okupantem. Po klęsce powstania warszawskiego znalazł się w obozie koncentracyjnym w Sztutowie, a potem pod Hamburgiem. Został z niego zwolniony i od IV 1945 roku wykładał w Lozannie, najpierw jako lektor języka rosyjskiego i języków orientalnych, następnie zaś jako wykładowca zagadnień lingwistyki.

Regamey nigdy nie porzucił komponowania. W czasie, gdy zajmował się pracą badawczą w Lozannie, powstały „Kwartet smyczkowy” oraz „Wariacje i temat”. Praca naukowa obfitowała w prelekcje w Indiach, Egipcie i Turcji, co splatało się z prawykonaniami wielu cenionych i grywanych do tej pory na całym świecie utworami, jak np. „Pięć etiud” i „Pięć poematów”. W 1978 roku Regamey został sparaliżowany, ale nie ustawał w pracy. Na wózku inwalidzkim uczestniczył w prawykonaniu swej kantaty „Visions” w Lozannie, odnosząc swój ostatni wielki sukces artystyczny.

Więcej w naszej galerii oraz na naszym blogu.

Najczęściej czytane:

#TUTTIwdomu – wyniki naboru

31 maja zamknęliśmy nabór wniosków do specjalnej edycji TUTTI.pl, #TUTTIwdomu. Reagując na bieżące wydarzenia Polskie Wydawnictwo Muzyczne zmieniło formułę jednego ze swoich flagowych projektów. Dzięki #TUTTIwdomu od kilku tygodni możemy się cieszyć zawieszonymi w Internecie wyśmienitymi nagraniami muzyki polskiej. Do końca roku będzie tych zawieszeń jeszcze więcej!

Kredki w dłoń! Maria Szymanowska

Cześć! Jak minął Wam Dzień Dziecka? Do wszystkich Waszych wczorajszych prezentów dodajemy bonus: nową kolorowankę. Dzisiaj proponujemy Wam obrazek z podobizną Marii Szymanowskiej. Zapraszamy do kolorowania – zróbcie to najpiękniej jak umiecie!

„Podróż przez dźwięki. Śladami Stanisława Moniuszki” - nowa publikacja PWM

„Podróż przez dźwięki” to opowieść biograficzna prezentująca twórczość i życie Stanisława Moniuszki w nieco inny sposób. Dla autorki - Magdaleny Dziadek - głównymi punktami interpretacyjnymi stały się przystanki kompozytora w czasie jego podróży – zarówno tej życiowej, jak i podróży poprzez dźwięki. Miejsca, w których się zatrzymywał stanowiły dla niego inspirację do tworzenia nowych dzieł. Odwołując się do liczących stron listów, notatników kompozytora, rycin czy afiszy, autorka snuje ciekawe opowieści i z wirtuozerską sprawnością splata wątki artystycznej twórczości Moniuszki z jego życiem osobistym.
 

Romuald Twardowski czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. Czerwiec stoi pod znakiem Romualda Twardowskiego.

BOX „100 na 100” nominowany do Wydarzenia Historycznego Roku 2019!

BOX „100 na 100”, będący częścią projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, to jedno z najszerzej dyskutowanych i najwyżej ocenianych dokonań muzycznych ostatnich lat. Nagrodzony aż dwoma Fryderykami – w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej oraz Album Roku Muzyka Symfoniczna – BOX walczy o tytuł Wydarzenia Historycznego Roku 2019 w kategorii „Edukacja i multimedia”.
 

Kredki w dłoń! Karol Kurpiński

Cześć! Dla najmłodszych (także duchem) mistrzów kredek i pędzli zamieszczamy dzisiaj kolejny portret do pokolorowania. Na artystyczne opracowanie czeka podobizna Karola Kurpińskiego.

#TUTTIwdomu – ostatni dzwonek na złożenie wniosku

Przypominamy, że do końca maja przyjmujemy wnioski do projektu #TUTTIwdomu – specjalnej edycji TUTTI.pl przygotowanej na czas ograniczonego dostępu do wydarzeń muzycznych na żywo. Projekt zakłada dofinansowanie w wysokości 70% należnej opłaty za zawieszenie w Internecie nagranych przez Państwa utworów kompozytorów polskich z katalogu PWM.

„Po Cichu. O muzyce i literaturze”. Daniel Cichy w najnowszym cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Czy o muzyce da się mówić na aż 444 sposoby? Jak pisać, by zainteresować nią dzieci – najbardziej wymagających odbiorców? Czy prawo autorskie jest dla każdego? Co oznacza tajemnicze słowo „rytmetyka”? I, last but not least, czy premiera płyty może być bardziej ekscytująca od prawykonania? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania o kulisy muzyki można poznać podczas najnowszego cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. „Po Cichu. O muzyce i literaturze” to pasmo wyjątkowych rozmów o czytaniu i słuchaniu, o muzyce i literaturze. Z czołowymi postaciami polskiej kultury rozmawia dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

Rusza Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020

Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Stowarzyszenie Warsaw Wind Music zapraszają do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020. To pierwsza edycja międzynarodowego konkursu dla kompozytorów, którego przedmiotem jest napisanie premierowej kompozycji przeznaczonej na koncertową orkiestrę dętą. 
 

Księgarnia firmowa PWM wznawia działalność stacjonarną

Po 9 tygodniach zamknięcia wznawia działalność księgarnia firmowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zachowując normy i stosując się do zaleceń sanitarnych oraz dbając o zdrowie i bezpieczeństwo klientów, PWM zaprasza do odwiedzania księgarni przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie, gdzie od 18 maja będzie można zakupić znane i cenione publikacje oraz zapoznać się z interesującymi nowościami. Dla pierwszych 50 klientów mamy niespodziankę, rabat 50% na publikacje PWM!