PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

106. rocznica urodzin Konstantego Regameya

2013-01-28
Dziś mija 106. rocznica urodzin Konstantego Regameya, kompozytora, pianisty, krytyka, pisarza muzycznego i filologa orientalisty. Konstanty Regamey już od dziecka przejawiał wybitne zdolności muzyczne – jako pięciolatek rozpoczął naukę gry na fortepianie, z lat dziecięcych pochodzą jego pierwsze próbki kompozytorskie. W latach szkolnych zajął się komponowaniem muzyki do tekstów rosyjskich symbolistów.  Utalentowany był nie tylko muzycznie, ale i lingwistycznie. W 1931 roku ukończył filologię klasyczną oraz orientalną na Uniwersytecie Warszawskim, studia następnie kontynuował w Paryżu. Doktoryzował się w zakresie filologii hinduskiej i gramatyki porównawczej języków indoeuropejskich. Stale łączył swoje zainteresowania naukowe i artystyczne, utrzymywał intensywne kontakty z inteligencją o orientacji artystycznej – Karolem Szymanowskim, Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim, Jarosławem Iwaszkiewiczem czy Bolesławem Micińskim.

Lata wojny ukazały kolejne oblicze Regameya. Jako że posiadał szwajcarskie obywatelstwo, nie podlegał bezpośrednio kontrolom Gestapo. Wykorzystywał ten fakt, pełniąc funkcję kuriera Armii Krajowej. Często też w swoim domu udzielał schronienia osobom, które musiały się ukrywać przed okupantem. Po klęsce powstania warszawskiego znalazł się w obozie koncentracyjnym w Sztutowie, a potem pod Hamburgiem. Został z niego zwolniony i od IV 1945 roku wykładał w Lozannie, najpierw jako lektor języka rosyjskiego i języków orientalnych, następnie zaś jako wykładowca zagadnień lingwistyki.

Regamey nigdy nie porzucił komponowania. W czasie, gdy zajmował się pracą badawczą w Lozannie, powstały „Kwartet smyczkowy” oraz „Wariacje i temat”. Praca naukowa obfitowała w prelekcje w Indiach, Egipcie i Turcji, co splatało się z prawykonaniami wielu cenionych i grywanych do tej pory na całym świecie utworami, jak np. „Pięć etiud” i „Pięć poematów”. W 1978 roku Regamey został sparaliżowany, ale nie ustawał w pracy. Na wózku inwalidzkim uczestniczył w prawykonaniu swej kantaty „Visions” w Lozannie, odnosząc swój ostatni wielki sukces artystyczny.

Więcej w naszej galerii oraz na naszym blogu.

Najczęściej czytane:

Księgarnia PWM chwilowo nieczynna

Szanowni Państwo! W najbliższych dniach stacjonarna księgarnia muzyczna PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie oraz księgarnia internetowa (www.pwm.sklep.pl) będą nieczynne. Serdecznie przepraszamy za utrudnienia!

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz

Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz trzeci na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to owoc pasji do słowa, a także obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Festiwal świętuje jubileuszową X edycję, która nie mogła obyć się bez aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które już po raz trzeci stało się partnerem wydarzenia. Tym razem bohaterem działań Oficyny stanie się Ignacy Jan Paderewski – postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!

Drugie życie Draculi. Projekt Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” i Kuby Więcka dostępny również na LP

Muzyczne tematy z kultowego filmu Coppoli, w dekonstrukcji i reinterpretacji przewrotnego duetu, zabrzmią ponownie na żywo. Koncertowi towarzyszy premiera albumu THEMES OF DRACULA, wydanego przez ANAKLASIS na nowym nośniku.