Aktualności
IX Festiwal Muzyczny "W Krainie Chopina"
2013-05-29
31 maja 2013 w Starych Babicach rozpocznie się dziewiąta edycja Festiwalu, w ramach którego na miejsca koncertów wybierane są piękne okolice urodzenia Fryderyka Chopina. W zabytkowych kościołach, dworkach i salach koncertowych wokół Puszczy Kampinoskiej od 31 maja do 29 września 2013 odbywać się będą recitale, koncerty kameralne i symfoniczne.Jak mówią organizatorzy „lato to czas, w którym życie kulturalne z hałaśliwych i przegrzanych wielkich miast przenosi się do miejsc wypoczynku. Warszawa jako jedna z dwóch stolic na świecie posiada na swoim obrzeżu park narodowy, do którego można dojechać nawet rowerem. Park oraz miejscowości położone w jego sąsiedztwie to znakomite miejsce dla rodzinnej rekreacji na łonie przyrody i połączeniu jej ze sztuką w mistrzowskim wykonaniu.”
Najbliższe koncerty:
Piątek 31.05.2013, godz. 20:00
Stare Babice, Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP
Koncert Inauguracyjny
Anonim - Sinfonia de Nativitate
W. Lutosławski - Mała suita
C. Saint-Saens - Introdukcja i Rondo capriccioso op. 28
F. Mendelssohn - Uwertura do Snu Nocy Letniej
F. Mendelssohn - IV Symfonia A-dur Włoska op. 90, część I Allegro vivace
W. A. Mozart - Symfonia g-moll KV 550, część I Molto Allegro
S. Prokofiew - Symfonia Klasyczna op. 25, część III Gawot i część IV Finał
L. van Beethoven - V Symfonia c-moll op. 67, część IV Allegro
wyk. Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Jan Kutowski – skrzypce, Michał Niedziałek - dyrygent
Niedziela, 2.06.2013, godz. 18:00
Koczargi Stare, sala koncertowa Gimnazjum Gminnego
Koncert kameralny
wyk. Henryka Trzonek – skrzypce, Katarzyna Glensk – fortepian
Niedziela, 9.06.2013, godz. 18:00
Koczargi Stare, sala koncertowa Gimnazjum Gminnego
Recital fortepianowy
wyk. Lisa Nakazono /Japonia/
Sobota, 15.06.2013, godz. 18:00
Koczargi Stare
Koncert Laureatów XXI Powiatowego Konkursu Muzycznego Stare Babice 2013
Strona Festiwalu: http://www.chopinfestiwal.wilkomirski.org.pl/
Najczęściej czytane:
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.
Sylwetka Mieczysława Wajnberga umyka szerokiej opinii publicznej. Przez lata pomijany i niedoceniany, prawdziwy sukces osiągnął dopiero po śmierci, wpisując się na stałe w repertuary filharmonii i teatrów operowych na całym świecie. Jego burzliwe losy przybliża czytelnikom muzykolożka Danuta Gwizdalanka w najnowszej książce z serii Małe Monografie pt. Wajnberg.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne od kilku lat konsekwentnie podejmuje inicjatywy i realizuje kolejne odsłony projektu „Sounds of Poland”, którego celem jest promocja muzyki polskiej za granicą. W październiku w trzech miastach Kraju Kwitnącej Wiśni: Tokio, Kioto i Himeji zaprezentowaliśmy japońskiej publiczności arcydzieła muzyki polskiej XX wieku, skomponowane przez Karola Szymanowskiego, Grażynę Bacewicz, Henryka Wieniawskiego i Józefa Elsnera.