PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

PER MUSICAM AD ASTRA - Toruń 2013

2013-09-11
W dniach 11-15 września 2013 roku w Toruniu będzie można usłyszeć kilkuset śpiewaków z całego świata podczas pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Chóralnego im. M. Kopernika „PER MUSICAM AD ASTRA”. „PER MUSICAM AD ASTRA” to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej Astrolabium i niemieckiej Fundacji Interkultur. Wydarzenie stanowi część ogólnoświatowej, dwudziestopięcioletniej działalności Fundacji Interkultur i posiada znak Musica Mundi. Nazwa przedsięwzięcia (PER MUSICAM AD ASTRA – Przez Muzykę Do Gwiazd) nawiązuje do osoby i dzieła Mikołaja Kopernika zaś termin wpisuje się w przypadającą w 2013 roku 540 rocznicę urodzin patrona Konkursu i Festiwalu, ustanowioną przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego rokiem M. Kopernika.

W pierwszej edycji Konkursu i Festiwalu wezmą udział chóry i zespoły amatorskie z Meksyku, Korei Południowej, Danii, Rosji, Łotwy, Czech , Niemiec i Polski. Formuła PER MUSICAM AD ASTRA przewiduje część konkursowa i część festiwalową. W części konkursowej przesłuchania w sześciu kategoriach o różnych poziomach trudności odbywać się będą w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa w dniach 12-14 września. Klasyfikacja konkursowa chórów przewiduje złote, srebrne i brązowe dyplomy w poszczególnych kategoriach oraz nagrodę główną Grand Prix. Ponadto wyłonieni zostaną laureaci nagród specjalnych: dla najlepszego dyrygenta festiwalu, za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego oraz nagrodę publiczności. Występy konkursowe oceniane będą przez międzynarodowe jury złożone z uznanych ekspertów chóralistyki w składzie: Jan Łukaszewski (Polska), Kim Mann (USA), Battista Pradal (Włochy), Robert Sund (Szwecja), Krzysztof Szydzisz (Polska).

W części festiwalowej zaprezentują się wszystkie uczestniczące zespoły w imprezie podczas koncertów gościnnych. Koncerty te skierowane są do szerokiej publiczności i odbywać się będą w Toruniu oraz wybranych miejscowościach regionu kujawsko-pomorskiego: Lubiczu, Chełmży i Chełmnie. Występy odbywać się będą zarówno w kościołach i salach koncertowych, jak i w przestrzeni otwartej.

Wydarzeniem artystycznym części festiwalowej będą dwa koncerty poświęcone w całości muzyce polskiej. Podczas koncertu inauguracyjnego, 11 września w Kościele Akademickim pw. św. Ducha wykonana zostanie wersja koncertowa baletu „Harnasie” K. Szymanowskiego. Wykonawcami będą: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Chór „Astrolabium” przy Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej, Kapela Sebastiana Karpiela Bułecki – lidera zespołu Zakopower. Całość poprowadzi Tomasz Tokarczyk, kierownik muzyczny Opery Krakowskiej. W ramach wieczornych koncertów festiwalowych 12 września również w Kościele Akademickim wysłuchać będzie można recitalu Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Zespół zaprezentuje się w repertuarze a cappella złożonym w całości z utworów kompozytorów polskich. Przed recitalem gościa specjalnego wystąpi Chór Dziewczęcy Cantabile z Olsztyna pod dyrekcją Agaty Wilińskiej, laureat tegorocznego Ogólnopolskiego Turnieju Legnica Cantat, najbardziej prestiżowego konkursu chóralnego w Polsce.

Ważnym punktem imprezy wynikającym z formuły Musica Mundi jest fakultatywna oferta edukacyjna. Zespoły uczestniczące w Konkursie i Festiwalu będą miały okazję poddać się ocenie międzynarodowemu zespołowi jurorów, którzy udzielą artystycznej i metodycznej porady. Odbędą się warsztaty z emisji głosu „Wolność głosu, wolność ciała”prowadzone przez prof. Krzysztofa Szydzisza, polskiego dyrygenta i eksperta w dziedzinie technik doskonalenia śpiewu.


PER MUSICAM AD ASTRA, I Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika będzie pierwszym tak dużym wydarzeniem kulturalnym w Toruniu i regionie o zasięgu międzynarodowym, które zaktywizuje środowisko chóralne i promować będzie niezwykłe bogactwo polskiej muzyki chóralnej. Celem przedsięwzięcia jest również promocja bogatej oferty turystycznej i kulturalnej miasta Torunia i regionu Kujawsko-Pomorskiego. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Prezydenta Miasta Torunia.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Więcej informacji na stronie: www.pmaa.pl

Najczęściej czytane:

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.

Instrument miesiąca: trąbkowe rekomendacje Sławomira Cichora

Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.

 

O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.

Oferta pracy

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.