Aktualności
Lutosławski XXI. Warsztaty dla nauczycieli
2013-10-31
W dniach 7,8 oraz 14,15 listopada w Warszawie odbywają się warsztaty dla nauczycieli Lutosławski XXI organizowane przez Fundację „Muzyka jest dla wszystkich”. W programie - prezentacja naszej serii „Lutosławski dzieciom.” W pierwszym terminie uczestnikami będą nauczyciele klas przedszkolnych i wczesnoszkolnych, w drugim gimnazjalni.7 lub 8 listopada 2013
godz. 9.30 – 15.00
Jednodniowe warsztaty dla nauczycieli nauczania przedszkolnego i wczesnoszkolnego
PROGRAM:
9.30 Joanna Grotkowska, Witold Lutosławski – Alfabet
10.10 Małgorzata Chmurzyńska, O pożytkach z nauki muzyki w świetle aktualnych badań psychologicznych
10.30 Ewa Cichoń, Lutosławski i Tuwim dla dzieci – przegląd publikacji
11.00 Przerwa
11.20 Ewa Jakubowska, Fraszki muzyczne
12.20 Malina Sarnowska, Piosenki i wiersze. Zabawy słowno-muzyczne
13.30 Koncert
Justyna Stępień – sopran, Emilia Sitarz – fortepian, Michał Lisiewicz – skrzypce, Adam Mazurek – klarnet, Marta Ziarko – wiolonczela
Malina Sarnowska – prowadzenie
Publikacje uzupełniające
Tadeusz Wielecki
14 lub 15 listopada 2013
godz. 9.30 – 15.00
Jednodniowe warsztaty dla nauczycieli muzyki w klasach IV-VI
PROGRAM:
9.30 Joanna Grotkowska, Witold Lutosławski – Alfabet
10.10 Antoni Beksiak, Performance muzyczny
10.40 Ziemowit Socha, Socjologia o potrzebach muzycznych dzieci i młodzieży
11.00 Przerwa
11.20 Zygmunt Krauze
11.50 Adriana Wdziękońska, Pomysły zabaw muzycznych opartych na technikach kompozytorskich
12.30 Anna Ignatowicz-Glińska, Ćwiczenia i zabawy muzyczne dla dzieci
13.30 Koncert
Kwartet Camerata:
Włodzimierz Promiński – I skrzypce, Andrzej Kordykiewicz – II skrzypce, Piotr Reichert – altówka, Roman Hoffmann – wiolonczela, Robert Nalewajka – flet
Adriana Wdziękońska – prowadzenie
Publikacje uzupełniające:
Monika Gromek, Scenariusz lekcji dla dzieci w klasach IV-VI
Tadeusz Wielecki, Od zabawy do sensu muzycznego. Propozycje działań twórczych
Warsztaty odbywać się będą w siedzibie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Muzeum Fryderyka Chopina, w godzinach 9:30 -15:00
Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
Szczegółowe informacje: http://www.muzykajest.pl/lutoslawski-2013/lutos-xxi/
Seria "Lutosławski dzieciom" dostępna pod tym linkiem.
Najczęściej czytane:
Ponadczasowe spotkanie z muzyką ostatniego polskiego romantyka, Tadeusza Bairda i dźwiękową historią Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na dwupłytowym wydaniu ANAKLASIS. Trzy symfonie, czterech wybitnych dyrygentów w nagraniach najnowszych i archiwalnych, ponownie odkrytych.
To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Niezmiennie pobudza wyobraźnię melomanów – nie tylko siłą muzycznego wyrazu, lecz także okolicznościami powstania, które obrosły własną – nomen omen – legendą. W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu”, z okazji 190. rocznicy urodzin Wieniawskiego, pod lupę weźmiemy Legendę op. 17, badając granice między historią a… fan fiction?
Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym.
Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.