PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Nominacje do Fryderyków 2014 - muzyka poważna

2014-02-13
Wczoraj poznaliśmy nominacje do Fryderyków - Nagród Akademii Fonograficznej. Wśród nich są m.in. płyta "Z pieśni kościelnych" Henryka Mikołaja Góreckiego, "V Symphony" Macieja Zielińskiego oraz nominacja dla Pawła Łukaszewskiego w kategorii "Artysta Roku.
W kategorii album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa nominowana została m.in. płyta "Henryk Mikołaj Górecki Z pieśni kościelnych. Śpiewacy krakowscy pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika w hołdzie H.M. Góreckiemu', wydana w zeszłym roku przez DUX.

W kategorii album roku muzyka kameralna znalazły się m,.in. płyty:
•"el Derwid. Plamy na słońcu" (Agata Zubel - sopran, Andrzej Bauer - wiolonczela, Cezary Duchnowski- fortepian/elektronika) (Accord)
• "Lutosławski, Szymanowski, Ravel, Ysaye" (Janusz Wawrowski - skrzypce i Jose Gallardo - fortepian) (Aurora EMI Music Poland)
• "Lutosławski-Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci" (Dorota Miśkiewicz & Kwadrofonik) (Sony Music Entertainment Poland)

W kategorii album roku muzyka symfoniczna i koncertująca nominacje otrzymały:
• "Wojciech Kilar, Angelus, Exodus, Victoria" (Orkiestra Symfoniczna i chóry Akademii Muzycznej im.
Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Anna Fabrello sopran pod dyrekcją Zygmunta Rycherta) (DUX)
• "Lipiński, Paderewski, Turski, Kowalski. The Power of Polish Violin "(Sławomir Tomasik - skrzypce, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Subito Strings) (FFV Records)
• "Lutosławski w SACD" (vol. 2) (Robert Cohen - wiolonczela, Ewa Pobłocka - fortepian oraz Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka) (BeArTon)
• "Szymanowski, Harnasie" (Orkiestra i Chór do Projektu "Harnasie" pod dyrekcją Marka Mosia, Sebastian Karpiel-Bułecka  śpiew oraz Kapela Góralska Sebastiana Karpiela Bułecki i zespół Zakopower) (Zamek Królewski na Wawelu)
• Maciej Zieliński, V Symphony (Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza) (DUX)

W kategorii album roku muzyka współczesna zostały nominowane:
• "Mikołaj Górecki, Works for String Orchestra" (Piotr Pławner - skrzypce, Jean Marc Fessard i Roman Widaszek - klarnet, Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego) (DUX)
• "Paweł Łukaszewski, Missa de Maria a Magdala" (Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska - sopran, Tomasz Sadownik - baryton, Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej i Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jana Borowskiego) (DUX)
• "Piotr Moss -Chagall For Strings" (Opium String Quartet i Jadwiga Rappé -alt) (CD Accord)

W kategorii album roku recital solowy nominację otrzymała m.in. płyta "Lutosławski: Pieśni i kolędy" (Anna Radziejewska) (DUX)

W kategorii najlepszy album polski za granicą:
• "Bel raggio. Aleksandra Kurzak" (Aleksandra Kurzak, Sinfonia Varsovia i Warszawski Chór Kameralny
pod dyrekcją Piera Giorgia Morandi) (Decca/Universal Music Polska)
• "Chopin, Polonezy" (Rafał Blechacz) (Deutsche Grammophon/Universal Music Polska)
• "Dobrzyński, Uwertura do opery Monbar, czyli Flibustierowie, Koncert As-dur na fortepian i orkiestrę, Symfonia c-moll nr 2 Charakterystyczna" (Emilian Madey - fortepian i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza) (Chandos)
• "Penderecki & Lutoslawski: String Quartets" (Royal String Quartet) (Hyperion)
• "Twoim jest serce me. Piotr Beczała" (Piotr Beczała i Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Łukasza Borowicza), Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

W kategorii artysta roku nominacje otrzymali:
APOLLON MUSAGETE QUARTETT
Piotr Beczała
Rafał Blechacz
Paweł Gusnar
Paweł Łukaszewski

Pełna lista: http://zpav.pl/pliki/aktualnosci/Fryderyk2014/Fryderyk2014Nominacje.pdf

Najczęściej czytane:

Kredki w dłoń! Juliusz Zarębski

Cześć! Julius lub Jules – to wersje imienia, którymi posługiwał się nasz dzisiejszy bohater, zaś nazwisko kompozytora notowano zarówno jako Zarebski, Zarembski oraz Zarembsky. Artysta, o którym mówimy to Juliusz Zarębski. Wydrukujcie załączony plik i sami zostańcie artystami. Artystami-malarzami!

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.

Z letniego salonu Zygmunta Krauzego – klasyka fortepianowa na nowo już od lipca

Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
 

Kredki w dłoń! Fryderyk Chopin

Cześć! Dzisiaj proponujemy Wam kolorowankę z portretem Fryderyka Chopina. Możliwe, że słyszeliście już nazwisko tego kompozytora (sami wspominaliśmy o nim przy wpisie o Ignacym Feliksie Dobrzyńskim), a może nawet znacie kilka jego utworów. Nie zdziwiłoby nas to – Fryderyk Chopin jest bardzo znanym kompozytorem. Jeżeli jednak nic jeszcze o nim nie wiecie, to oprócz kolorowania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Dobrej zabawy!

Prestiżowa francuska nagroda dla Zygmunta Krauzego

Wydany w ubiegłym roku przez PWM III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci Zygmunta Krauzego otrzymał tegoroczną nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Zawodowego Krytyków w kategorii Najlepsza Premiera sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale)!

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Ian Bostridge na Festiwalu Conrada!

25 października podczas finału Festiwalu Conrada usłyszymy inspirującą rozmowę Grzegorza Jankowicza z Ianem Bostridgem - jednym z najznakomitszych śpiewaków operowych oraz autorem książki „Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”, która w ubiegłym roku miała swoją premierę w naszym Wydawnictwie!

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.