PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Nominacje do Fryderyków 2014 - muzyka poważna

2014-02-13
Wczoraj poznaliśmy nominacje do Fryderyków - Nagród Akademii Fonograficznej. Wśród nich są m.in. płyta "Z pieśni kościelnych" Henryka Mikołaja Góreckiego, "V Symphony" Macieja Zielińskiego oraz nominacja dla Pawła Łukaszewskiego w kategorii "Artysta Roku.
W kategorii album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa nominowana została m.in. płyta "Henryk Mikołaj Górecki Z pieśni kościelnych. Śpiewacy krakowscy pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika w hołdzie H.M. Góreckiemu', wydana w zeszłym roku przez DUX.

W kategorii album roku muzyka kameralna znalazły się m,.in. płyty:
•"el Derwid. Plamy na słońcu" (Agata Zubel - sopran, Andrzej Bauer - wiolonczela, Cezary Duchnowski- fortepian/elektronika) (Accord)
• "Lutosławski, Szymanowski, Ravel, Ysaye" (Janusz Wawrowski - skrzypce i Jose Gallardo - fortepian) (Aurora EMI Music Poland)
• "Lutosławski-Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci" (Dorota Miśkiewicz & Kwadrofonik) (Sony Music Entertainment Poland)

W kategorii album roku muzyka symfoniczna i koncertująca nominacje otrzymały:
• "Wojciech Kilar, Angelus, Exodus, Victoria" (Orkiestra Symfoniczna i chóry Akademii Muzycznej im.
Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Anna Fabrello sopran pod dyrekcją Zygmunta Rycherta) (DUX)
• "Lipiński, Paderewski, Turski, Kowalski. The Power of Polish Violin "(Sławomir Tomasik - skrzypce, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Subito Strings) (FFV Records)
• "Lutosławski w SACD" (vol. 2) (Robert Cohen - wiolonczela, Ewa Pobłocka - fortepian oraz Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka) (BeArTon)
• "Szymanowski, Harnasie" (Orkiestra i Chór do Projektu "Harnasie" pod dyrekcją Marka Mosia, Sebastian Karpiel-Bułecka  śpiew oraz Kapela Góralska Sebastiana Karpiela Bułecki i zespół Zakopower) (Zamek Królewski na Wawelu)
• Maciej Zieliński, V Symphony (Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza) (DUX)

W kategorii album roku muzyka współczesna zostały nominowane:
• "Mikołaj Górecki, Works for String Orchestra" (Piotr Pławner - skrzypce, Jean Marc Fessard i Roman Widaszek - klarnet, Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego) (DUX)
• "Paweł Łukaszewski, Missa de Maria a Magdala" (Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska - sopran, Tomasz Sadownik - baryton, Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej i Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jana Borowskiego) (DUX)
• "Piotr Moss -Chagall For Strings" (Opium String Quartet i Jadwiga Rappé -alt) (CD Accord)

W kategorii album roku recital solowy nominację otrzymała m.in. płyta "Lutosławski: Pieśni i kolędy" (Anna Radziejewska) (DUX)

W kategorii najlepszy album polski za granicą:
• "Bel raggio. Aleksandra Kurzak" (Aleksandra Kurzak, Sinfonia Varsovia i Warszawski Chór Kameralny
pod dyrekcją Piera Giorgia Morandi) (Decca/Universal Music Polska)
• "Chopin, Polonezy" (Rafał Blechacz) (Deutsche Grammophon/Universal Music Polska)
• "Dobrzyński, Uwertura do opery Monbar, czyli Flibustierowie, Koncert As-dur na fortepian i orkiestrę, Symfonia c-moll nr 2 Charakterystyczna" (Emilian Madey - fortepian i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza) (Chandos)
• "Penderecki & Lutoslawski: String Quartets" (Royal String Quartet) (Hyperion)
• "Twoim jest serce me. Piotr Beczała" (Piotr Beczała i Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Łukasza Borowicza), Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

W kategorii artysta roku nominacje otrzymali:
APOLLON MUSAGETE QUARTETT
Piotr Beczała
Rafał Blechacz
Paweł Gusnar
Paweł Łukaszewski

Pełna lista: http://zpav.pl/pliki/aktualnosci/Fryderyk2014/Fryderyk2014Nominacje.pdf

Najczęściej czytane:

TUTTI.pl - WYNIKI 04.08.2022

Wyniki trzeciego tegorocznego roztrzygnięcia TUTTI.pl na wykonania zaczynające się 1 października 2022.

Sławomir Cichor sierpniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W sierpniu w ramach akcji Kompozytor miesiąca kierujemy się nie tylko w stronę wybranego twórcy, ale też zwracamy szczególną uwagę na instrument. Sławomir Cichor jest aktywnie działającym w Polsce i zagranicą trębaczem oraz autorem publikacji pedagogicznych na ten instrument, wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
 

LIPIEC: operomania

Długotrwała pandemia pobudziła dyskusję o przyszłości opery. Czy kosztowny model działania teatrów operowych się utrzyma?

Polskie Wydawnictwo Muzyczne podczas 8. edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Stolica Języka Polskiego jest jedna, to oczywiście Szczebrzeszyn na Roztoczu. Na początku sierpnia wszystkie drogi prowadzą właśnie tam, gdzie przez tydzień, nad rzeką, w cieniu drzew, w prawdziwie letniej atmosferze trwają rozmowy, spotkania i koncerty, w których najważniejsze jest: słowo. W tym roku na Festiwalu nie zabraknie również aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które zostało Partnerem festiwalowego Pasma Śląsk. 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: Specjalistę ds. promocji kompozytorskiej

Miejsce pracy: siedziba Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, al. Krasińskiego 11a, Kraków

Forma zatrudnienia: umowa o pracę
 

Nowe życie Draculi. Premiera albumu THEMES OF DRACULA od ANAKLASIS już 19 sierpnia!

Kiedy dzwoni Francis Ford Coppola, wielki wizjoner kina, autor m.in. Ojca chrzestnego i Czasu apokalipsy, nie odkłada się słuchawki. Wojciech Kilar podjął więc współpracę z reżyserem i stworzył kultową dziś ścieżką dźwiękową do opowieści o potworze z Transylwanii, który kochał zbyt mocno. Po latach tę patetyczną i liryczną kantatę na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną wywracają na nice pianista Piotr Orzechowski i saksofonista Kuba Więcek. 19 sierpnia do dystrybucji trafi album THEMES OF DRACULA z dekonstrukcją tematów z Draculi. Płyta dołączy do katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
 

Kilar osobiście – Magda Miśka-Jackowska o kompozytorze w 90. rocznicę jego urodzin

Tym, co najbardziej fascynuje mnie w sztuce, a w muzyce w szczególności, jest łączenie. To, jak spotykają się i przeplatają style, gatunki, epoki, ludzie. To, jak fascynującym, a często niedocenianym duetem jest duet sztuki wysokiej i popularnej. Wojciech Kilar był w tym mistrzem – to wiemy dziś, chociaż on sam z pewnością tak na to nie patrzył. Jego słynne „dwie twarze” to nie tylko fascynujący bohater, ale też ikona europejskiej kultury w wielu jej obszarach.
 

Kilar w Polskiej Bibliotece Muzycznej

Dzień 90. urodzin Wojciecha Kilara Polska Biblioteka Muzyczna uhonorowała premierą drugiej animacji, będącej kontynuacją serii rozpoczętej w 2021 roku. PBM, jako wyjątkowe pod względem zasobów miejsce w sieci, od kilku lat gromadzi zdigitalizowane zbiory znajdujące się w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Wojciech Kilar: fenomenalna muzyka filmowa lipcowego KOMPOZYTORA MIESIĄCA

Wojciech Kilar to postać, której nie trzeba przedstawiać. Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku, przedstawiciel awangardy i Polskiej Szkoły Kompozytorskiej, autor jazzująco-sonorystycznego Riffu 62, a także tryskających pierwotną energią Orawy i Krzesanego. Światową sławę zdobył jednak przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, między innymi do Drakuli Francisa Forda Coppoli. 
 

Pięć biografii nominowanych do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”, wśród nich „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki!

Do siódmej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” zgłoszono aż 51 książek biograficznych. Jedną z nich była bestsellerowa publikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki. Książka zyskała uznanie jury i nominację do finału Konkursu.