PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Nominacje do Fryderyków 2014 - muzyka poważna

2014-02-13
Wczoraj poznaliśmy nominacje do Fryderyków - Nagród Akademii Fonograficznej. Wśród nich są m.in. płyta "Z pieśni kościelnych" Henryka Mikołaja Góreckiego, "V Symphony" Macieja Zielińskiego oraz nominacja dla Pawła Łukaszewskiego w kategorii "Artysta Roku.
W kategorii album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa nominowana została m.in. płyta "Henryk Mikołaj Górecki Z pieśni kościelnych. Śpiewacy krakowscy pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika w hołdzie H.M. Góreckiemu', wydana w zeszłym roku przez DUX.

W kategorii album roku muzyka kameralna znalazły się m,.in. płyty:
•"el Derwid. Plamy na słońcu" (Agata Zubel - sopran, Andrzej Bauer - wiolonczela, Cezary Duchnowski- fortepian/elektronika) (Accord)
• "Lutosławski, Szymanowski, Ravel, Ysaye" (Janusz Wawrowski - skrzypce i Jose Gallardo - fortepian) (Aurora EMI Music Poland)
• "Lutosławski-Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci" (Dorota Miśkiewicz & Kwadrofonik) (Sony Music Entertainment Poland)

W kategorii album roku muzyka symfoniczna i koncertująca nominacje otrzymały:
• "Wojciech Kilar, Angelus, Exodus, Victoria" (Orkiestra Symfoniczna i chóry Akademii Muzycznej im.
Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Anna Fabrello sopran pod dyrekcją Zygmunta Rycherta) (DUX)
• "Lipiński, Paderewski, Turski, Kowalski. The Power of Polish Violin "(Sławomir Tomasik - skrzypce, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Subito Strings) (FFV Records)
• "Lutosławski w SACD" (vol. 2) (Robert Cohen - wiolonczela, Ewa Pobłocka - fortepian oraz Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka) (BeArTon)
• "Szymanowski, Harnasie" (Orkiestra i Chór do Projektu "Harnasie" pod dyrekcją Marka Mosia, Sebastian Karpiel-Bułecka  śpiew oraz Kapela Góralska Sebastiana Karpiela Bułecki i zespół Zakopower) (Zamek Królewski na Wawelu)
• Maciej Zieliński, V Symphony (Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza) (DUX)

W kategorii album roku muzyka współczesna zostały nominowane:
• "Mikołaj Górecki, Works for String Orchestra" (Piotr Pławner - skrzypce, Jean Marc Fessard i Roman Widaszek - klarnet, Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego) (DUX)
• "Paweł Łukaszewski, Missa de Maria a Magdala" (Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska - sopran, Tomasz Sadownik - baryton, Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej i Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jana Borowskiego) (DUX)
• "Piotr Moss -Chagall For Strings" (Opium String Quartet i Jadwiga Rappé -alt) (CD Accord)

W kategorii album roku recital solowy nominację otrzymała m.in. płyta "Lutosławski: Pieśni i kolędy" (Anna Radziejewska) (DUX)

W kategorii najlepszy album polski za granicą:
• "Bel raggio. Aleksandra Kurzak" (Aleksandra Kurzak, Sinfonia Varsovia i Warszawski Chór Kameralny
pod dyrekcją Piera Giorgia Morandi) (Decca/Universal Music Polska)
• "Chopin, Polonezy" (Rafał Blechacz) (Deutsche Grammophon/Universal Music Polska)
• "Dobrzyński, Uwertura do opery Monbar, czyli Flibustierowie, Koncert As-dur na fortepian i orkiestrę, Symfonia c-moll nr 2 Charakterystyczna" (Emilian Madey - fortepian i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza) (Chandos)
• "Penderecki & Lutoslawski: String Quartets" (Royal String Quartet) (Hyperion)
• "Twoim jest serce me. Piotr Beczała" (Piotr Beczała i Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Łukasza Borowicza), Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

W kategorii artysta roku nominacje otrzymali:
APOLLON MUSAGETE QUARTETT
Piotr Beczała
Rafał Blechacz
Paweł Gusnar
Paweł Łukaszewski

Pełna lista: http://zpav.pl/pliki/aktualnosci/Fryderyk2014/Fryderyk2014Nominacje.pdf

Najczęściej czytane:

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: kim jest Zbigniew Bargielski?

Dziś swoje 85. urodziny obchodzi Zbigniew Bargielski – twórca, którego działalność przybliżamy w ramach styczniowej edycji akcji Kompozytor miesiąca. Jubilatowi składamy serdeczne życzenia, a odbiorcom przybliżamy ciekawostki na temat jego muzyki.
 

Zbigniew Bargielski styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Jednym ze stałych tematów powracających rok w rok wraz z dobiegającym końca grudniem są noworoczne postanowienia. Jedni z wyprzedzeniem przygotowują plan wytrwania w nich, inni w ogóle rezygnują z nakładania na siebie takich zobowiązań. Naszym zdaniem jednak Nowy Rok to dobry czas, by rozpocząć naukę gry na instrumencie lub podszlifować swoje umiejętności. Dlatego w 2022 roku będziemy motywować Was do ćwiczeń wraz z 12 Kompozytorami miesiąca, których utwory pedagogiczne (i nie tylko!) znajdziecie w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zaczynamy od Zbigniewa Bargielskiego. 
 

Daniel Cichy dyrektorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na kolejną kadencję

Minister kultury i dziedzictwa narodowego ponownie powołał dr. Daniela Cichego na dyrektora Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Czteroletnia kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2022 r. 
 

Przerwa inwentaryzacyjna w Księgarni PWM w Krakowie

W dniach 3–14.01.2022 r. Księgarnia Firmowa PWM przy al. Krasińskiego 11 a w Krakowie będzie nieczynna z powodu inwentaryzacji.
 

#Powtórkazmuzyki 12. Muzyka multimedialna / przestrzenna / performance

Ostatni wpis z serii #Powtórkazmuzyki poświęcamy twórczośc z pogranicza muzyki i sztuk audio-wizualnych.
 

Godziny pracy księgarni firmowej PWM w okresie świątecznym

Pragniemy poinformować, że w Wigilię 24 grudnia księgarnia firmowa PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie będzie nieczynna. Na zakupy zapraszamy po Świętach, w poniedziałek 27 grudnia od godziny 10:00.

PWM 2021: muzyka w liczbach

Po pełnym nieoczekiwanych wyzwań 2020 roku przez ostatnie 12 miesięcy kultura szukała nie tylko nowych, cyfrowych dróg dotarcia do odbiorców, ale wykorzystywała szanse na spotkanie z melomanami w salach koncertowych. Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspierało działania artystów-solistów, zespołów i orkiestr, angażując się w podejmowane inicjatywy, wykonania i premiery utworów polskich kompozytorów. Był to też rok świętowania jubileuszu 75-lecia Oficyny. Zobaczcie, jak działało Polskie Wydawnictwo Muzyczne w 2021 roku.
 

Mikołajkowa premiera animacji dla dzieci o Chopinie

Z okazji Mikołajek Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalny prezent dla najmłodszych. Od 6 grudnia na kanale YouTube oficyny będzie można oglądać kolejne filmy z cyklu animacji o wielkich polskich kompozytorach. Bohaterem najnowszej produkcji dla dzieci – Impro Frycek – jest Chopin jakiego nie znacie.
 

Nowa Rada Programowa PWM rozpoczyna swoją kadencję

Po zakończeniu 5-letniej kadencji Rady Programowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński powołał przedstawicieli środowiska muzycznego do współpracy z PWM-em przez najbliższe 5 lat. W listopadzie doświadczeni muzykologowie i teoretycy muzyki, artyści-wykonawcy i menedżerowie kultury spotkali się w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, by porozmawiać o planach, celach i oczekiwaniach związanych z rozwojem Oficyny. 
 

Kwartet Śląski i Lutosławski Piano Duo dla Zygmunta Krauzego

W tym roku niejedno wydarzenie wiązało się z Zygmuntem Krauzem. Trudno się dziwić – 60-lecie pracy twórczej obchodzi się raz w życiu. Zapraszamy na być może ostatni koncert w tym roku poświęcony jubilatowi, podczas którego Kwartet Śląski i Lutosławski Piano Duo prawykonają jego Tren pamięci Krzysztofa Pendereckiego. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem koncertu.