Aktualności
Studencka premiera "Wesela Figara" W. A. Mozarta
2014-05-12
22 maja o godz. 11.00 zapraszamy na spektakl dyplomowy „Wesele Figara” W. A. Mozarta w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. W spektaklu w inscenizacji Laco Adamika, który znają już Państwo z naszego repertuaru, wystąpią dyplomanci Wydziału Wokalno-Aktorskiego. Solistom będą towarzyszyły zespoły Chóru i Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją cenionego dyrygenta i pedagoga, prorektora Akademii Muzycznej w Krakowie prof. Rafała Jacka Delekty.
Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że doszło do podpisania porozumienia między Operą Krakowską i Akademią Muzyczną, dzięki któremu nasi studenci mogą występować w spektaklach operowych. Zdaję sobie sprawę,
że „Wesele Figara”, które zaprezentujemy, budzi duże emocje i oczekiwania. Jednak jestem przekonany, że tryb przygotowań naszych studentów do premiery i osoba Laco Adamika sprawią, że spektakl osiągnie poziom stawiany przez Operę Krakowską. Od wielu lat wydział wokalny Akademii Muzycznej stanowi zaplecze dla zespołu solistów Opery Krakowskiej. Ciekawa dla obydwu stron będzie prezentacja możliwości i potencjału przyszłych absolwentów naszej akademii już podczas ich studiów. Otrzymałem wiele pozytywnych głosów od uczelni zagranicznych m.in. niemieckich i francuskich, które nie tylko chwaliły współpracę Opery i Akademii, lecz wręcz zazdrościły nam tak dobrych i owocnych kontaktów. Przygotowania do premiery rozpoczęły się w październiku i już w styczniu młodzież była dobrze przygotowana muzycznie. Od marca pod wodzą znakomitego duetu Laco Adamik i Barbara Kędzierska pracujemy nad wersją sceniczną. Myślę, że efekt będzie wspaniały – powiedział prof. Rafał Jacek Delekta.
„Wesele Figara” to bardzo wymagający spektakl zarówno pod względem muzycznym, jak
i dramatycznym czy teatralnym. Młodzi soliści muszą nie tylko opanować swoje partie, lecz także nauczyć się teatru – rozpocząć życie operowe. Mimo, że nie tworzymy nowej inscenizacji – spektakl miał premierę
w czerwcu 2012 roku – studenci nie mają łatwego zadania. Brak im doświadczenia scenicznego, więc uczę ich wszystkiego od początku. Na próbach zauważyłem, że jest wśród nich wielu utalentowanych śpiewaków – przedpremierowe przygotowania - podsumowuje reżyser Laco Adamik.
Studenci wystąpią na scenie Opery Krakowskiej nie po raz pierwszy. W zeszłym roku przedstawili spektakl „Czarodziejski flet” W.A. Mozarta w inscenizacji i w reżyserii Moniki Rasiewicz. Tu także dyplom obronił Grzegorz Brajner, prowadząc spektakl „Mozart / Frankenstein” w reżyserii Roberta Drobniucha, a także Tadeusz Płatek, który dyrygował „Halką” S. Moniuszki. Swoje recitale dyplomowe zaprezentowali również Monika Korybalska (mezzosopran, dziś solistka Opery Krakowskiej) i Piotr Orzechowski (fortepian jazzowy).
fot. Ryszard Kornecki
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.