PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Ks. Wojciech Kałamarz i Henryk Jan Botor rozpoczynają współpracę z PWM

2014-04-17

Wydaniem utworów „Slowiański Papież” i „Niepokalana Królowa” ks. Wojciecha Kałamarza oraz „Jezu, ozdobo Aniołów” i „Confido” Henryka Jana Botora zainaugurowana została współpraca tych uznanych kompozytorów muzyki chóralnej z naszym wydawnictwem. 

Wojciech Kazimierz Kałamarz, kompozytor i wykładowca specjalizujący się w muzyce kościelnej urodził się 24 listopada 1974 r. w Dębicy. Edukację muzyczną rozpoczętą w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Dębicy, kontynuował w Państwowym Liceum Muzycznym w Rzeszowie, gdzie uczył się w klasie klarnetu J. Cynarskiego. W latach 1997–2003 studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie dyrygenturę chóralną pod kierunkiem A. Korzeniowskiego oraz muzykę kościelną na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej i Edukacji Muzycznej. W zakresie kompozycji kształcił się zaś pod kierunkiem A. Zawadzkiej-Gołosz i M. Długosz. W 2009 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie historii.

Jest laureatem szeregu nagród uzyskanych na konkursach kompozytorskich, otrzymał m.in.: I nagrodę na IX Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. A. Didura w Sanoku, III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim z okazji XXX-lecia Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim ,,Muzyka Ogrodowa” w Krakowie.

Jego utwory były wykonywane m.in. na festiwalach: Festiwal Operowy im. A. Didura w Sanoku, Festiwal „Ave Maria” w Czeladzi, Dni Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej XV /XXII Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, XI Międzynarodowy Konkurs Chóralnej Muzyki Religijnej w Preveza w Grecji, XVIII Festiwal Muzyki Religijnej w Rumi, Festiwal Współczesnej Muzyki Organowej w Eastman School of Music – University of Rochester w Stanach Zjednoczonych. Jest także laureatem Nagrody im. ks. prof. Hieronima Feichta przyznawanej przez Związek Kompozytorów Polskich za pracę naukową w dziedzinie muzykologii (2010).

Od 2003 r. jest wykładowcą muzyki kościelnej w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy. W październiku 2007 r. podjął wykłady zlecone z historii muzyki na PAT, w r. 2010 został zatrudniony w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie. Prowadzi zajęcia z analizy dzieł muzyki religijnej, historii muzyki. Jest sekretarzem redakcji „Pro Musica Sacra” a od 2012 r. redaktorem naczelnym Śpiewnika kościelnego ks. Jana Siedleckiego.



Henryk Jan Botor urodził się w 1960 r. w Tychach. Naukę muzyki rozpoczął od prywatnych lekcji gry na fortepianie, kontynuował ją w szkołach muzycznych w rodzinnym mieście oraz w Bielsku-Białej. W Akademii Muzyczne w Krakowie studiował wychowanie muzyczne, kompozycję w klasie prof. M. Stachowskiego oraz grę na organach w klasie prof. M. Semeniuk-Podrazy. Warsztat doskonalił, ucząc się w 1988 r. w Holandii improwizacji pod okiem J. Jongepiera oraz w Letniej Akademii Organowej w Haarlemie pod kierunkiem H. Haselbocka i A. Bondemana.

Za swą twórczość był wielokrotnie nagradzany, otrzymał: I nagrodę na konkursie kompozytorskim ,,Vox Basilicae Calisiensis” w 1997 r., I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim w Mikołowie w 2002 r. oraz III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim ,,Muzyka Ogrodowa” w Krakowie w 2004 r.

W jego dorobku, obok chętnie wykonywanych utworów chóralnych, znajdują się także utwory symfoniczne, kameralne, fortepianowe, organowe oraz pieśni. Szczególnie interesuje go orkiestra symfoniczna z jej niewykorzystaną jeszcze kolorystyką przy konwencjonalnym użyciu instrumentów. Nie jest mu obca i muzyka filmowa – jego utwory wykorzystano w filmach dokumentalnych Jerzego Ridana pt. ”Imię moje Kinga” ,„Pielgrzymi” oraz „Moje miasto”. Henryk Jan Botor uczy obecnie improwizacji organowej oraz fortepianowej w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Najczęściej czytane:

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz

Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz trzeci na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to owoc pasji do słowa, a także obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Festiwal świętuje jubileuszową X edycję, która nie mogła obyć się bez aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które już po raz trzeci stało się partnerem wydarzenia. Tym razem bohaterem działań Oficyny stanie się Ignacy Jan Paderewski – postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!

Drugie życie Draculi. Projekt Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” i Kuby Więcka dostępny również na LP

Muzyczne tematy z kultowego filmu Coppoli, w dekonstrukcji i reinterpretacji przewrotnego duetu, zabrzmią ponownie na żywo. Koncertowi towarzyszy premiera albumu THEMES OF DRACULA, wydanego przez ANAKLASIS na nowym nośniku.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.