PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Promocja nowego wydania "Przewodnika operowego" Józefa Kańskiego

2014-05-14

17 maja w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się uroczysta promocja jedenastego wydania „Przewodnika operowego” autorstwa wybitnego krytyka muzycznego Józefa Kańskiego. W prezentacji weźmie udział autor, który podpisze swoje książki. 

Wydarzeniu towarzyszyć będą występy solistów Opery i Filharmonii Podlaskiej. W programie najsłynniejsze arie i pieśni:
G. Rossini „Włoszka w Algierze” aria Izabeli – Cruda sorte – Joanna Motulewicz (mezzosopran)
G. Fauré - Pieśń Après un rêve op.7 nr 1 – Joanna Motulewicz (mezzosopran)
G. Verdi „Traviata” – aria Germonta – Taras Kuzmych (baryton)
Ch. Gounod „Romeo i Julia” – Walc Julii " Ah!, Jevex vivre”– Anna Wolfinger (sopran)
G. Verdi „Don Carlos” – aria Rodriga „Per me giunto” – Krzysztof Caban (baryton)

Spotkanie z autorem poprowadzi Daniel Cichy – Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Sala Kameralna godz. 20:00. Wstęp wolny. Promocja jedenastego wydania publikacji stanowi główną imprezę zaplanowaną w ramach Nocy Muzeów.

„Pół wieku z górą upłynęło od daty ukazania się na rynku pierwszej edycji Przewodnika operowego — i oto oddajemy do rąk Czytelników znacznie tym razem poszerzone, nowe, jedenaste już z rzędu wydanie tej publikacji. Ogromna to satysfakcja i radość dla autora; niezmiernie bowiem rzadko zdarza się, aby książka nie będąca sensacyjnym powieściowym hitem ani też arcydziełem wyróżnionym nagrodą Nobla, przekroczyła okrągłą liczbę 10 wydań. Przyjmując zaś, że decyzja wydawcy o przygotowaniu kolejnej edycji Przewodnika jest odpowiedzią na niesłabnące zainteresowanie sporej rzeszy melomanów, od paru już lat daremnie poszukujących tej pozycji w księgarniach, świadczy to wymownie, iż także w naszym XXI wieku opera pozostaje żywa i nadal może liczyć na szeroki krąg wdzięcznych odbiorców. (...) Jedenaste wydanie Przewodnika operowego otrzymało nową szatę zewnętrzną, a ponadto przynosi — zgodnie z życzeniem wielu posiadaczy wydań poprzednich — pokaźny zestaw całkiem nowych haseł (okrągłe 30), przede wszystkim z dziedziny współczesnej twórczości polskiej, ale nie tylko. Skorygowałem ponadto, w oparciu o najświeższe ustalenia, niektóre informacje zawarte w wydaniach poprzednich, zwłaszcza dotyczy to dat polskich premier." [Józef Kański]


Józef Kański – muzykolog i krytyk muzyczny, urodzony w Warszawie w 1928 roku. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim filologię klasyczną w latach 1946-48 oraz muzykologię u Zofii Lissy i Józefa Chomińskiego w latach 1948-54. W Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie studiował teorię muzyki i kompozycję w latach 1949-51 (u Piotra Rytla i Jana Maklakiewicza) oraz grę na fortepianie (dyplom w 1955 roku u Józefa Śmidowicza). Od 1953 do 1979 roku prowadził w Polskim Radiu redakcję muzyki operowej, od 1955 roku był stałym recenzentem „Trybuny Ludu”, a od 1960 roku członkiem kolegium redakcyjnego „Ruchu Muzycznego”, w którym do dziś publikuje artykuły i recenzje. W latach 70. i 80. ubiegłego stulecia prowadził w warszawskiej Akademii Muzycznej seminaria z krytyki muzycznej oraz wykłady z historii teatru operowego. Jest członkiem Zarządu i Rady Naukowej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, laureatem wielu nagród w tym Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.


Przewodnik operowy Józefa Kańskiego to zbiór ponad 250 haseł poświęconych dziełom operowym. Hasła zawierają streszczenia librett, poprzedzone faktografią życia scenicznego danego dzieła oraz biogramem kompozytora, a także komentarz do każdej omawianej opery, łączący ciekawostki historyczne jej powstania z opisem warstwy muzycznej czy inscenizacji. Odnajdziemy w Przewodniku zarówno opery należące do żelaznego repertuaru światowego – dzieła Mozarta, Verdiego, Pucciniego, Glucka czy Rossiniego, ale i te rzadziej lub tylko lokalnie goszczące na scenach operowych (Delibes, Lortzing, Bruzdowicz). Obok obowiązkowego kanonu polskich dzieł Moniuszki, Kurpińskiego czy Szymanowskiego przeczytamy także o operach Twardowskiego, Różyckiego, Nowowiejskiego, Rytla. Odnajdziemy tu dzieła sprzed setek lat (Orfeusz Monteverdiego), jak i te współczesne (Qudsja Zaher Szymańskiego) – poszukiwanie ułatwią nam aneksy: chronologiczne zestawienie prapremier, wykaz ważniejszych postaci i alfabetyczny spis oper.
Wydanie jedenaste Przewodnika uzupełnione jest o 30 nowych haseł (m.in. Pasażerka Mieczysława Weinberga, Sen nocy letniej Benjamina Brittena, Pan Marimba Marty Ptaszyńskiej, Sprawa Makropulos i Z domu umarłych Leoša Janáčka, Prorok Giacoma Meyerbeera, Lulu Albana Berga, Madame Curie i Ariadna Elżbiety Sikory, Pułapka i Baltazar Zygmunta Krauzego, Kupiec wenecki Andrzeja Czajkowskiego), a dzięki zmienionej szacie zewnętrznej staje się jeszcze bardziej poręczne i wygodne w użyciu. 

Najczęściej czytane:

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz

Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz trzeci na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to owoc pasji do słowa, a także obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Festiwal świętuje jubileuszową X edycję, która nie mogła obyć się bez aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które już po raz trzeci stało się partnerem wydarzenia. Tym razem bohaterem działań Oficyny stanie się Ignacy Jan Paderewski – postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!

Drugie życie Draculi. Projekt Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” i Kuby Więcka dostępny również na LP

Muzyczne tematy z kultowego filmu Coppoli, w dekonstrukcji i reinterpretacji przewrotnego duetu, zabrzmią ponownie na żywo. Koncertowi towarzyszy premiera albumu THEMES OF DRACULA, wydanego przez ANAKLASIS na nowym nośniku.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.