PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Październikowe prawykonania

2014-09-24

Jesienią odbędzie się kilka światowych prawykonań utworów kompozytorów związanych z PWM: Pawła Łukaszewskiego, Mikołaja Góreckiego i Pawła Mykietyna.

 

10 października w Paryżu premierę będzie miał utwór Pawła Mykietyna „Hommage à Oskar Dawicki”. Utwór został zamówiony przez Radio France, a wykona go Radio France Philharmonic Orchestra. W 2012 roku Paweł Mykietyn został uhonorowany prestiżową nagrodą Prix France Musique Sacem za muzykę do filmu "Essential Killing". W ramach tej nagrody kompozytor został zobowiązany do napisania utworu, który prawykonają filharmonicy Radia France.


11 października będą miały miejsce aż 4 prawykonania:
- w Słubicach „Litania de Sanctis Martyribus” Pawła Łukaszewskiego (utwór powstał na zamówienie skrzypka Mariusza Monczaka i Musica Viva Association z Montrealu. Autorem Litanii do Męczenników Międzyrzeckich jest ks. Andrzej Czechowicz, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu (zm. 1969), który przyczynił się do reaktywowania kultu Pięciu Braci Męczenników w Międzyrzeczu ).
- we Wrocławiu „Laudate Dominum” Pawła Łukaszewskiego ( utwór powstał w 2009 roku i zostanie prawykonany na Światowych Dniach Muzyki we Wrocławiu).
- w Tychach „Arioso e furioso” Mikołaja Góreckiego ( utwór został napisany w 2014 roku na zamówienie prof., Aliny Gruszki, dyrektora artystycznego 15. Międzynarodowego Festiwalu "Śląska Jesień Gitarowa" i Konkursu im. Jana Edmunda Jurkowskiego w Tychach).
- w Bielsku-Białej „Gloria” Mikołaja Góreckiego. ( utwór został napisany w 2000 roku. Jego wykonawcami będą chór i orkiestra Filharmonii Śląskiej pod dyrekcja Mirosława Jacka Blaszczyka).


31 października zaś w Krakowie prawykonana zostanie wersja na orkiestrę symfoniczną utworu „Requiem” Pawła Łukaszewskiego (wersja kameralna zabrzmiała po raz pierwszy w Walii 24 sierpnia i spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i krytyki).
 

Najczęściej czytane:

Kredki w dłoń! Maria Szymanowska

Cześć! Jak minął Wam Dzień Dziecka? Do wszystkich Waszych wczorajszych prezentów dodajemy bonus: nową kolorowankę. Dzisiaj proponujemy Wam obrazek z podobizną Marii Szymanowskiej. Zapraszamy do kolorowania – zróbcie to najpiękniej jak umiecie!

„Podróż przez dźwięki. Śladami Stanisława Moniuszki” - nowa publikacja PWM

„Podróż przez dźwięki” to opowieść biograficzna prezentująca twórczość i życie Stanisława Moniuszki w nieco inny sposób. Dla autorki - Magdaleny Dziadek - głównymi punktami interpretacyjnymi stały się przystanki kompozytora w czasie jego podróży – zarówno tej życiowej, jak i podróży poprzez dźwięki. Miejsca, w których się zatrzymywał stanowiły dla niego inspirację do tworzenia nowych dzieł. Odwołując się do liczących stron listów, notatników kompozytora, rycin czy afiszy, autorka snuje ciekawe opowieści i z wirtuozerską sprawnością splata wątki artystycznej twórczości Moniuszki z jego życiem osobistym.
 

Romuald Twardowski czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. Czerwiec stoi pod znakiem Romualda Twardowskiego.

BOX „100 na 100” nominowany do Wydarzenia Historycznego Roku 2019!

BOX „100 na 100”, będący częścią projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, to jedno z najszerzej dyskutowanych i najwyżej ocenianych dokonań muzycznych ostatnich lat. Nagrodzony aż dwoma Fryderykami – w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej oraz Album Roku Muzyka Symfoniczna – BOX walczy o tytuł Wydarzenia Historycznego Roku 2019 w kategorii „Edukacja i multimedia”.
 

Kredki w dłoń! Karol Kurpiński

Cześć! Dla najmłodszych (także duchem) mistrzów kredek i pędzli zamieszczamy dzisiaj kolejny portret do pokolorowania. Na artystyczne opracowanie czeka podobizna Karola Kurpińskiego.

#TUTTIwdomu – ostatni dzwonek na złożenie wniosku

Przypominamy, że do końca maja przyjmujemy wnioski do projektu #TUTTIwdomu – specjalnej edycji TUTTI.pl przygotowanej na czas ograniczonego dostępu do wydarzeń muzycznych na żywo. Projekt zakłada dofinansowanie w wysokości 70% należnej opłaty za zawieszenie w Internecie nagranych przez Państwa utworów kompozytorów polskich z katalogu PWM.

„Po Cichu. O muzyce i literaturze”. Daniel Cichy w najnowszym cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Czy o muzyce da się mówić na aż 444 sposoby? Jak pisać, by zainteresować nią dzieci – najbardziej wymagających odbiorców? Czy prawo autorskie jest dla każdego? Co oznacza tajemnicze słowo „rytmetyka”? I, last but not least, czy premiera płyty może być bardziej ekscytująca od prawykonania? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania o kulisy muzyki można poznać podczas najnowszego cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. „Po Cichu. O muzyce i literaturze” to pasmo wyjątkowych rozmów o czytaniu i słuchaniu, o muzyce i literaturze. Z czołowymi postaciami polskiej kultury rozmawia dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

Rusza Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020

Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Stowarzyszenie Warsaw Wind Music zapraszają do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020. To pierwsza edycja międzynarodowego konkursu dla kompozytorów, którego przedmiotem jest napisanie premierowej kompozycji przeznaczonej na koncertową orkiestrę dętą. 
 

Księgarnia firmowa PWM wznawia działalność stacjonarną

Po 9 tygodniach zamknięcia wznawia działalność księgarnia firmowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zachowując normy i stosując się do zaleceń sanitarnych oraz dbając o zdrowie i bezpieczeństwo klientów, PWM zaprasza do odwiedzania księgarni przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie, gdzie od 18 maja będzie można zakupić znane i cenione publikacje oraz zapoznać się z interesującymi nowościami. Dla pierwszych 50 klientów mamy niespodziankę, rabat 50% na publikacje PWM! 
 

Kredki w dłoń! Jan Stefani

Cześć! Pokolorowaliście już portret Stanisława Moniuszki? Dzisiaj mamy dla Was nowy obrazek, na którym jest inny kompozytor: Jan Stefani. Wydrukujcie grafikę i bawcie się w malarzy! Może zachęcicie rodziców by do Was dołączyli? Kolorowanie jest świetną zabawą!