PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Październikowe prawykonania

2014-09-24

Jesienią odbędzie się kilka światowych prawykonań utworów kompozytorów związanych z PWM: Pawła Łukaszewskiego, Mikołaja Góreckiego i Pawła Mykietyna.

 

10 października w Paryżu premierę będzie miał utwór Pawła Mykietyna „Hommage à Oskar Dawicki”. Utwór został zamówiony przez Radio France, a wykona go Radio France Philharmonic Orchestra. W 2012 roku Paweł Mykietyn został uhonorowany prestiżową nagrodą Prix France Musique Sacem za muzykę do filmu "Essential Killing". W ramach tej nagrody kompozytor został zobowiązany do napisania utworu, który prawykonają filharmonicy Radia France.


11 października będą miały miejsce aż 4 prawykonania:
- w Słubicach „Litania de Sanctis Martyribus” Pawła Łukaszewskiego (utwór powstał na zamówienie skrzypka Mariusza Monczaka i Musica Viva Association z Montrealu. Autorem Litanii do Męczenników Międzyrzeckich jest ks. Andrzej Czechowicz, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu (zm. 1969), który przyczynił się do reaktywowania kultu Pięciu Braci Męczenników w Międzyrzeczu ).
- we Wrocławiu „Laudate Dominum” Pawła Łukaszewskiego ( utwór powstał w 2009 roku i zostanie prawykonany na Światowych Dniach Muzyki we Wrocławiu).
- w Tychach „Arioso e furioso” Mikołaja Góreckiego ( utwór został napisany w 2014 roku na zamówienie prof., Aliny Gruszki, dyrektora artystycznego 15. Międzynarodowego Festiwalu "Śląska Jesień Gitarowa" i Konkursu im. Jana Edmunda Jurkowskiego w Tychach).
- w Bielsku-Białej „Gloria” Mikołaja Góreckiego. ( utwór został napisany w 2000 roku. Jego wykonawcami będą chór i orkiestra Filharmonii Śląskiej pod dyrekcja Mirosława Jacka Blaszczyka).


31 października zaś w Krakowie prawykonana zostanie wersja na orkiestrę symfoniczną utworu „Requiem” Pawła Łukaszewskiego (wersja kameralna zabrzmiała po raz pierwszy w Walii 24 sierpnia i spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i krytyki).
 

Najczęściej czytane:

Transmisje koncertów on-line w ramach TUTTI.pl

W związku z utrzymującym się brakiem możliwości organizowania wydarzeń z udziałem publiczności informujemy, że do TUTTI.pl można zgłaszać również wykonania w trybie on-line: nie będą one traktowane jako zawieszenie w Internecie, a jak regularny koncert. Dodatkowym bonusem od PWM jest możliwość utrzymania aktywnego linku do takiego koncertu do dwóch tygodni bez dodatkowych opłat.

Witold Szalonek styczniowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

W 2021 roku zwracamy uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. W styczniu, mówiąc o sonoryzmie, kierujemy się ku życiu i twórczości Witolda Szalonka. 
 

Grajmy TUTTI muzykę polską w Nowym Roku

Których utworów kompozytorów polskich będziemy słuchać w Nowym Roku najczęściej? Jaki klucz wyboru repertuaru będzie dominował w filharmoniach i zespołach polskich w roku 2021? Będzie to twórczość kobiet-kompozytorek (Grażyny Bacewicz, Elżbiety Sikory, Marty Ptaszyńskiej, Hanny Kulenty), utwory świętujących okrągłą rocznicę urodzin kompozytorów z rocznika 1971 (Pawła Mykietyna, Marcela Chyrzyńskiego, Macieja Zielińskiego, Mikołaja Piotra Góreckiego, czy może – ze względu na przypadającą w styczniu 100. rocznicę śmierci Władysława Żeleńskiego – utwory tego właśnie kompozytora?

#zksięgarniPWM. Bestsellery 2020

Zbliżamy się do końca 2020 roku, a więc czas na małe podsumowanie! Przez ostatnie kilka miesięcy publikowaliśmy w naszym cyklu #zksięgarniPWM rekomendacje publikacji, które cieszyły się Waszym zainteresowaniem. Chcielibyśmy przypomnieć te, które wpisały się w grono naszych bestsellerów – czyli najlepiej sprzedających się w prawie minionym roku. 

Świąteczna niespodzianka PWM

Na najpiękniejszy w roku czas, na tak wyczekiwane Święta Bożego Narodzenia, wypełnione zapachami wigilijnych potraw, blaskiem przystrojonych choinek i melodiami ukochanych kolęd, przygotowaliśmy dla Państwa niespodziankę. W aplikacji con.sol.la zamieściliśmy wybór najpiękniejszych kolęd w opracowaniu na zespół jazzowy. Serdecznie zachęcamy do kolędowania na jazzowo.

2020 w PWM: rok nowych możliwości i odkrytych potencjałów

Rok 2020 był dla kultury czasem zmian i nieoczekiwanych wyzwań, które przyniosła nowa rzeczywistość. Kultura nie odeszła jednak w zapomnienie dzięki działalności artystów, instytucji i stowarzyszeń pragnących wykorzystywać nowe możliwości kontaktu z odbiorcami. Przez cały rok Polskie Wydawnictwo Muzyczne nie tylko kontynuowało zaplanowane działania wydawnicze, ale też docierało z polską muzyką do wszystkich spragnionych kultury, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi w projektach skierowanych do różnych odbiorców – i tych najmłodszych, i trochę starszych, muzyków profesjonalnych i aspirujących artystów, w Polsce i na świecie. 
 

Funkcjonowanie Księgarni Firmowej w okresie świątecznym

Szanowni Klienci,
Księgarnia Firmowa w Krakowie przy al. Krasińskiego 11 a będzie zamknięta w dniu 24.12.2020.

Polska Wirutalna Orkiestra Dęta zagra po raz trzeci!

Muzyka może z powodzeniem istnieć w sieci i łączyć artystów z całego świata. Jednym z cyfrowych projektów, w które w 2020 roku zaangażowało się Polskie Wydawnictwo Muzyczne, jest Polska Wirtualna Orkiestra Dęta. Zapraszamy do udziału w trzeciej odsłonie projektu – tym razem wspólnie wykonanym utworem będzie Dzień jeden w roku Seweryna Krajewskiego i Krzysztofa Dzikowskiego.
 

Rozdział 12. Mamy pewien projekt…

Dotarliśmy do końca jubileuszowego dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego roku 2020. Był to rok dziwny, choć wymagający od nas wszystkich nie mniej pracy i wysiłku niż lata poprzednie. I chociaż nie tak wyobrażaliśmy sobie tegoroczny sezon artystyczny i koncertowy, to nie zwolniliśmy tempa i pracowaliśmy na pełnych obrotach, tworząc i drukując kolejne publikacje, a także pracując w ramach projektów. A w tych dużo się działo! W ostatnim, 12 rozdziale naszego tegorocznego kalendarza, opowiadamy właśnie o projektach realizowanych przez naszą oficynę!

Realizacja zamówień przez dział handlowy

Szanowni Klienci,
Informujemy, że wszystkie zamówienia, które przyjdą od Państwa do 22.12 zostaną zrealizowane do końca 2020 roku.
Nie możemy zagwarantować wysyłki zamówień, które do nas dotrą po 22.12. Zamówienia złożone po tym terminie będą zrealizowane po inwentaryzacji, czyli po 14.01.2021 r.