PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Prof. Jan Ekier w oczach swoich uczniów

2014-08-18

Zmarły 15 sierpnia prof. Jan Ekier był wybitnym znawcą twórczości Chopina, ale również nieprzeciętnym pedagogiem, spod którego skrzydeł wyszli wybitni artyści i muzykolodzy.

 

„Estetyka profesora Ekiera opierała się na antycznych wartościach, takich jak dobro, piękno, prawda, proporcja, symetria. Bardzo ubolewał nad wykonaniami, których podstawą była deformacja dostrzegalna w jakimkolwiek aspekcie interpretacji. Nie potrafił zgodzić się z nadmiernym eksponowaniem osobowości wykonawcy, a także z deformacją tekstu nutowego tylko po to, aby zagrać coś inaczej niż dotychczas” [wypowiedź prof. Bronisławy Kawalli w: A. Teichman, Jan Ekier, PWM, s. 450]


„Pamiętam Profesora jako człowieka bardzo wrażliwego, życzliwego dla świata, dla ludzi. Wszyscy czuliśmy i byliśmy przekonani, że możemy się zwrócić do niego z różnymi sprawami życiowymi. Nigdy nas nie zbywał, zawsze przejmował się i interesował nawet naszymi osobistymi problemami. (…) Nie pamiętam, aby profesor kiedykolwiek mnie zganił, nawet jeśli koncert nie był zbyt udany. Jego wrodzona dyplomacja, wysoka kultura osobista powodowała, że zawsze był niezwykle taktowny. Owszem, komentował wykonanie, udzielał wskazówek, ale nigdy nie powiedział niczego, co by spowodowało, że poczułbym się skarcony.” [wypowiedź Piotra Palecznego, w: A. Teichman, Jan Ekier, PWM, s. 433-434]


„Chyba wszyscy byli wdzięczni Ekierowi za to, że przypominał nieustannie młodym pianistom, iż źródło powodzenia i generalnie źródło działań człowieka powinno leżeć w naturalności. Naturalna pozycja, naturalne myślenie – to jest bardzo harmonijne i bliskie naturze człowieka, i zapewne dlatego stosunkowo łatwo było go realizować, a przede wszystkim zrozumieć.” [wypowiedź prof. Alicji Palety-Bugaj, w: A. Teichman, Jan Ekier, PWM, s. 438]


„Miałam świadomość, że pozostaję pod wpływem człowieka o wyjątkowej inteligencji. Ciekawość świata oraz otwarty umysł spowodowały, że z czasem Profesor dysponował naprawdę imponującą i rozległą wiedzą z różnych dziedzin, która emanowała na otoczenie, a więc również i na nas – studentów. Z pewnością sprzyjało to rozwojowi osobowości młodego muzyka i zachęcało do samodzielnych poszukiwań, a także do formułowania własnego zdania w sprawach artystycznych”. [wypowiedź prof. Anny Jastrzebskiej-Quinn, w: A. Teichman, Jan Ekier, PWM, s. 441]

Najczęściej czytane:

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.