Aktualności
Kilar - wystawa plenerowa Bartka Barczyka
2015-05-06
Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem oraz Willa Kmicic serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy plenerowej Bartka Barczyka pt. Kilar, który odbędzie się w najbliższą sobotę 9 maja 2015r., o godz. 18:00 w Willi Kmicic w Zakopanem.
Tego dnia spotkamy się z osobami, które dokumentowały postać Wojciecha Kilara. Autor fotografii, Bartek Barczyk, opowie o spotkaniu z Wojciechem Kilarem i przybliży atmosferę powstawania każdego zdjęcia. Od godziny 12:00 do 17:00 wielokrotnie prezentowany będzie godzinny film pt. "Wojciech Kilar. Credo" w reżyserii Violetty Rotter- Kozery i Zdzisława Sowińskiego.
Wernisaż uatrakcyjni koncert duetu gitarowego: Andrzeja Piotrowskiego oraz Michała Lazara.
Wystawę plenerową fotografii Bartka Barczyka pt. Kilar można obejrzeć od 30.04 - 30.09.2015 r. na parkanie Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczno - Rehabilitacyjnego w Zakopanem, na ulicy Oswalda Balzera 15.
Fotografie Bartka Barczyka tworzące wystawę zatytułowaną „Kilar”, będącą jednym z wydarzeń VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”, powstały w roku 2012, jako dowód zaufania i uznania kompozytora, dla osoby artysty. Jako jedyny fotograf, w przeciągu kilku ostatnich lat, został zaproszony przez Wojciecha Kilara na sesję zdjęć do jego prywatnego domu. Dla fotografa była to próba opowieści o ostatnich latach życia Mistrza. Celem nie były zdjęcia, raczej spotkanie z człowiekiem. Dlatego efektem pracy stało się uwidocznienie fragmentów myśli zamkniętych w odcieniach szarości.
*Bartek Barczyk- to utytułowany i nagradzany fotograf, przez 12 lat związany jako fotoreporter z Gazetą Wyborczą. Obecnie jest oficjalnym fotografem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Portretował m.in. takie osoby jak: Wojciech Kilar, Krzysztof Penederecki, Soyoung Yoon, Aleksander Liebreich, Agata Szymczewska czy prawnuczka Wagnera - Daphne Wagner.
Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Leszka Doruli Burmistrza Miasta Zakopane.
Najczęściej czytane:
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi rozpoczyna obchody 80-lecia Uczelni. Długą listę jubileuszowych uroczystości otworzą w poniedziałek 24 marca 2025 roku dwa wydarzenia: w południe – uroczyste posiedzenie Senatu Akademii oraz wieczorem – koncert z premierowym wykonaniem suity jazzowej „Sidła” według powieści kryminalnej Grażyny Bacewicz, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Eksploruje szeroki wachlarz stylów, nurtów i gatunków – od muzyki współczesnej, przez filmową, aż do rozrywkowej. Jego kompozycje współczesne zwracają uwagę inwencją formalną, przemyślaną dramaturgią, ekspresją oraz indywidualnym podejściem do postmodernizmu.
Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu już 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.
Przez dwa dni stolica Dolnego Śląska stała się centrum polskiego świata muzycznego. Jubileusz 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zorganizowany we współpracy z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu to 35 wydarzeń, 28 godzin koncertów, spotkań i warsztatów edukacyjnych. To także występy blisko 500 muzyków zrzeszonych w 8 formacjach artystycznych NFM oraz dzieła 35 kompozytorów związanych z Oficyną.
Muzykolodzy nazywają go potocznie „Kras 52” – od sygnatury, jaką nadano mu w Bibliotece Krasińskich. To najcenniejsze polskie źródło średniowiecznej muzyki polifonicznej, która kształtowała dźwiękowy krajobraz ówczesnego Krakowa oraz dworu pierwszych Jagiellonów. Teraz manuskrypt zyskuje nowe życie dzięki wydaniu wykonawczemu w opracowaniu Agnieszki Budzińskiej-Bennett i Marca Lewona. „Kodeks Krasińskich” ukaże się już 20 marca nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Moc muzyki to osiem arkuszy sporządzonych według autorskiej metody Michała Moca. Uczą, jak aktywnie słuchać muzyki, rozwijać muzyczną spostrzegawczość i wyobraźnię oraz zwiększać kompetencje w obszarze kształcenia słuchu.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na spotkanie autorskie wokół książki Granice niczego. Podczas 11 edycji Festiwalu Prawykonań, 15 marca 2025 o godzinie 13.00 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Krzysztof Knittel wraz z Michałem Mendykiem opowiedzą o pracy nad książką, o towarzyszących im inspiracjach, a także spróbują odnaleźć odpowiedź na pytanie: gdzie są granice niczego?
Dołącz do nas we wspólnym świętowaniu dzięki radiowej Dwójce! Zapraszamy do słuchania transmisji radiowej nadawanej na żywo prosto z jubileuszu osiemdziesięciolecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a także retransmisji koncertów jubileuszowych na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia.