PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Lato z polską muzyką

2015-07-14

W lipcu i sierpniu mają miejsce liczne koncerty i wydarzenia muzyczne, które pozwalają na spędzanie czasu wolnego z najlepszą polską muzyką.  

 

Wszystkie ciekawe koncerty i wydarzenia znajdują się w naszym kalendarium koncertowym, tutaj szczególnie chcieliśmy zwrócić uwagę na kilka cyklicznych spotkań i festiwali muzycznych, na których prezentowany jest dorobek artystyczny polskich twórców.

 

Do 18 lipca trwa Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, na którym usłyszeliśmy m.in. Ukiyo-e Marcela Chyrzyńskiego i Orawę Wojciecha Kilara. Na wielki koncert finałowy szykowane jest Te Deum Wojciecha Kilara.


Podczas festiwalu Muzyka Polska na Żuławach, który rozpoczyna się już 17 lipca, publiczność uraczona zostanie przepięknymi Czterema sonetami miłosnymi Tadeusza Bairda oraz jednym z największych „hitów” tego kompozytora, czyli suitą Colas Breugnon. Ponadto w programie festiwalu znalazła się Serenada na orkiestrę smyczkową Mieczysława Karłowicza, która zabrzmi również 29 sierpnia podczas festiwalu Wawel o zmierzchu w Krakowie.


Festiwal Energa Sopot Classic powstał w 2011 roku, stawiając sobie za cel zaproponowanie odbiorcom kultury wysokiej spotkania z trendami wykonawczymi Polski i Europy. W tym roku na koncercie 5 sierpnia publiczność będzie mogła wysłuchać utworu Przystępuję do Ciebie na mezzosopran i orkiestrę smyczkową Eugeniusza Knapika, który wykonają Urszula Krygier i Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Rodriga Tomilla.


Ci, którzy wybrali odpoczynek w Tatrach, będą mogli w dniach 25 lipca – 2 sierpnia skorzystać z oferty programowej festiwalu XXXVIII Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. Podczas koncertu finałowego zabrzmi wykonywane po raz pierwszy Trio concerto na klarnet, róg, fortepian i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego, a w ciągu festiwalowych dni będzie można posłuchać utworów Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej (Mater Dei), patrona festiwalu Karola Szymanowskiego (Harnasie w wersji na dwa fortepiany), Wojciecha Kilara (Orawa), Mieczysława Karłowicza (Serenada na orkiestrę smyczkową), Witolda Lutosławskiego (Pięć melodii ludowych i Uwertura smyczkowa) i Henryka Mikołaja Góreckiego (Trzy utwory w dawnym stylu).


W dniach 15-31 sierpnia odbywa się festiwal Muzyka w Starym Krakowie, na którym również obecna jest polska muzyka. 25 sierpnia Krakowskie Trio Stroikowe wykona utwory Witolda Lutosławskiego i Antoniego Szałowskiego, 30 sierpnia zaś Zespół Instrumentów Dętych wykona Cassazione per Natale Zbigniewa Bujarskiego.


Odbywający się w dniach 15-29 sierpnia festiwal Chopin i jego Europa pod hasłem „Przed wielkim Konkursem. Od Chopina do Skriabina” to muzyczne odliczanie do XVII Konkursu Chopinowskiego, który zacznie się 1 października. Na koncertach festiwalowych usłyszymy znakomitą polską muzykę XIX wieku. Oprócz dzieł patrona festiwalu Fryderyka Chopina (Koncert fortepianowy e-moll op. 11, Koncert fortepianowy f-moll op. 21 oraz utwory solowe) będą to utwory Henryka Wieniawskiego (II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22, Legenda op. 17, Polonez D-dur op. 4), Mieczysława Karłowicza (Symfonia e-moll "Odrodzenie" op. 7), Ignacego Jana Paderewskiego (Sonata skrzypcowa a-moll op. 13, Mazurek a-moll, Krakowiak fantastyczny, Koncert fortepianowy a-moll op. 17), Michała Kleofasa Ogińskiego (Polonez d-moll nr 10, Polonez c-moll nr 6, Polonez d-moll nr 16), Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego (Fantazja na tematy z opery „Don Giovanni” op. 59) i Karola Lipińskiego (Mazurek es-moll).

Najczęściej czytane:

Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej

Wybitna kompozytorka, pedagog, dyrygentka i polityk, dyrektorka instytucji kulturalnych, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki w tym roku obchodzi jubileusz 75-lat. Z tej okazji, wraz z Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego zapraszamy na galę urodzinową z udziałem solenizantki, która odbędzie się 28 maja w Katowicach.

Konkurs Recenzencki Filharmonii Śląskiej i PWM

Filharmonia Śląska we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza studentów studiów I i II stopnia kierunków Muzykologia oraz Kompozycja i Teoria Muzyki do udziału w Konkursie Recenzenckim.

Tae-Yon Kim zwyciężczynią 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Jedenaście dni konkursowych zmagań zakończyło się triumfem Koreanki Tae-Yon Kim. Decyzją jury w gronie laureatów znaleźli się także Polacy: Maria Leszczyńska, Antoni Wrona i Gustaw Bafeltowski. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” byli partnerami wydarzenia.

Książka pełna muzyki. Muzyczny hit na Dzień Dziecka

Słynny „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa uchwycony w zabawne wierszyki to najświeższa propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla małych melomanów. Do tego specjalnie przygotowana aplikacja mobilna oraz audiobook mistrzowsko czytany przez Piotra Fronczewskiego. Innymi słowy pakiet pełen wrażeń, którego nie można przegapić! Premiera już 23 maja br.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Już 10 i 11 maja 2024 roku odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. XI edycja DOFE jest wyjątkowa – wpisuje się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej!

IL TEMPO PASSA. Pierwsza monograficzna płyta Joanny Wnuk-Nazarowej

Czas płynie nieustannie, zmieniając wokół świat i jego pejzaż dźwiękowy. Tytuł IL TEMPO PASSA może być zarówno refleksją nad nietrwałością życia, świata i rzeczy, jak i wskazówką, by cieszyć się trwającą chwilą. Najnowszy album wydawnictwa ANAKLASIS przedstawia plon twórczości kameralnej i symfonicznej Joanny Wnuk-Nazarowej z ostatnich lat. Premiera 28 maja 2024 roku, w dniu 75. urodzin kompozytorki.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.