Aktualności
Adam Radzikowski dyrektorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
2016-03-01
19 lutego dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Konrad Szczebiot wręczył Adamowi Radzikowskiemu nominację na dyrektora Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, oficyny, która od 7 stycznia jest wpisana do Rejestru Instytucji Kultury.
Adam Radzikowski, ur. 1951 w Krakowie. W 1969 roku ukończył Państwowe Liceum Muzyczne i rozpoczął studia na Wydziale Wychowania Muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. W 1971 roku podjął równolegle studia na wydziale instrumentalnym w klasie fortepianu prof. Jana Hoffmana. W 1973 roku zdał egzamin dyplomowy, a w 1974 obronił pracę magisterską uzyskując tytuł magistra sztuki.
W 1974 roku Adam Radzikowski podjął pracę w krakowskiej PWST w charakterze wykładowcy umuzykalnienia. W latach 1975-1978 był członkiem zespołu kameralnego muzyki współczesnej przy krakowskiej PWSM. W latach 1980-1984 był zastępcą dyrektora Wydziału Kultury i Sztuki w Urzędzie Miasta Krakowa jako zastępca dyrektora wydziału Kultury i Sztuki, a w latach 1986-1990 pracował jako zastępca dyrektora ds. produkcji artystycznej w Teatrze Starym w Krakowie. Uczestniczył w pracach organizacyjno-założycielskich Krakowskiej Agencji Multimedialnej "KRAM" sp. z o.o., przez dwa lata pełniąc funkcję wiceprezesa zarządu. W tym czasie agencja ściśle współpracowała z krakowską rozgłośnią Polskiego Radia.
W latach 1995-2010 roku Adam Radzikowski pełnił funkcję prezesa Krakowskiej Fundacji Kultury. 1 listopada 1995 roku został powołany przez Ministra Kultury i Sztuki na zarządcę komisarycznego krakowskiego "Domu Książki" (do 1997). Sprawował funkcję dyrektora administracyjnego w Centrum Prasowo-Poligraficznym w Krakowie (1997-1999) oraz zasiadał w zarządzie Rady Nadzorczej Uzdrowiska "Świeradów-Czerniawa" sp. z o.o. (1999-2002). W latach 2003-2010 piastował funkcję przewodniczącego Rady Fundacji św. Cecylii, która reaktywowała i nadzoruje działalność Krakowskiego Konserwatorium Muzycznego im. Witolda Lutosławskiego. W latach 2006-2009 współpracował z Fundacją „PANTEON NARODOWY NA SKAŁCE”, a w latach 2009-2010 pełnił funkcję prezesa zarządu Spółki „Plantpress”.
W lutym 2008 roku Adam Radzikowski wszedł w skład Rady Nadzorczej PMW S.A. w Krakowie, pełniąc w niej funkcję wiceprzewodniczącego Rady do czerwca 2010 roku, tj. do momentu objęcia stanowiska prezesa zarządu PWM S.A. Od roku 2014 jest członkiem Rady Polskiej Izby Książki. Dnia 19 lutego 2016 otrzymał z rąk dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Konrada Szczebiota nominację na dyrektora Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
fot. Bartosz Siedlik
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.