PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Cykl koncertów kameralnych w Płocku

2016-04-04

10 kwietnia w ramach cyklu pt. „Muzyką kawa słodzona” w płockim Domu Darmstadt zabrzmią utwory najwybitniejszych kompozytorów, m.in. Chopina, Brahmsa, Debussy’ego czy Piazzolli. Wykona je międzynarodowy duet: meksykański wiolonczelista Rolando Fernandez Lara oraz pianistka pochodzenia rosyjskiego – Daria Korotkova.
 

„Muzyką kawa słodzona” to prestiżowy cykl pięciu koncertów kameralnych muzyki polskiej i światowej w wykonaniu wybitnych artystów młodego pokolenia z różnych stron świata. Jego organizatorami są Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Urząd Miasta Płocka oraz Patrycja Grecka – płocka skrzypaczka związana z Konserwatorium w Maastricht, współpracująca z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Podczas pierwszego, lutowego koncertu publiczność, która wypełniła salę koncertową Domu Darmstadt wysłuchała recitalu skrzypka Piotra Jasiurkowskiego, któremu przy fortepianie towarzyszył Tobias Borsboom. Podczas koncertu wykonano m.in. utwory skrzypcowe Henryka Wieniawskiego.

W programie kwietniowego koncertu znalazły się utwory:
Enrique Granados, Intermezzo z opery „Goyescas” na wiolonczelę i fortepian
Johannes Brahms, II Sonata wiolonczelowa F-dur op. 99
Fryderyk Chopin, Largo z Sonaty g-moll op.65 na fortepian i wiolonczelę
Claude Debussy, Sonata d-moll na wiolonczelę i fortepian
Ernest Bloch, „Prayer” (from „Jewish Life No.1”) na wiolonczelę i fortepian
Astor Piazzolla, „Le Grand Tango” na wiolonczelę i fortepian

Rolando Fernandez Lara
(ur. 1990 r.) naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 4 lat pod okiem ojca. Już w wieku 7 lat został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w San Miguel de Allende, gdzie również uczestniczył w masterclassach wielu wybitnych wiolonczelistów tj. Sadao Harada, David Finckel czy James Creitz. Jako solista z orkiestrą zadebiutował w wieku 10 lat. Podczas swojej muzycznej kariery wielokrotnie występował w Holandii, Czechach, Niemczech, na Litwie i w Meksyku. Rolando ukonczył studia pierwszego stopnia w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht w klasie Maestro Alexandra Petrascha. Obecnie stara się o tytuł mistrowski w Hochschule der Kunste Bern w klasie Maestro Antonio Menesesa.

Daria Korotkova
(ur.1995 r.) - pochodząca z Rosji pianistka swoją muzyczną edukację rozpoczęła w wieku 3 lat. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. International Forum „Music Performance and Pedagogics”, Festival of Alexander Scriabin czy International Competition „Valiant forum”. Koncertowała w takich krajach jak Grecja, Włochy, Hiszpania, Finlandia czy USA.

Bilety w cenie 40 zł można kupić w Bileterii POKiS oraz na stronie.
Szczegóły znajdują się TUTAJ

Najczęściej czytane:

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.

Sięgnij po najpiękniejsze polskie kolędy

Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.

Instrument miesiąca: trąbkowe rekomendacje Sławomira Cichora

Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.

 

O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.

Oferta pracy

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.

Światowe premiery: polska muzyka współczesna w grudniu!

Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.

Jak zatrzymano dźwięki? O początkach polskiej fonografii

Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.

 

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.