Aktualności
Cykl koncertów kameralnych w Płocku
2016-04-04
10 kwietnia w ramach cyklu pt. „Muzyką kawa słodzona” w płockim Domu Darmstadt zabrzmią utwory najwybitniejszych kompozytorów, m.in. Chopina, Brahmsa, Debussy’ego czy Piazzolli. Wykona je międzynarodowy duet: meksykański wiolonczelista Rolando Fernandez Lara oraz pianistka pochodzenia rosyjskiego – Daria Korotkova.
„Muzyką kawa słodzona” to prestiżowy cykl pięciu koncertów kameralnych muzyki polskiej i światowej w wykonaniu wybitnych artystów młodego pokolenia z różnych stron świata. Jego organizatorami są Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Urząd Miasta Płocka oraz Patrycja Grecka – płocka skrzypaczka związana z Konserwatorium w Maastricht, współpracująca z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Podczas pierwszego, lutowego koncertu publiczność, która wypełniła salę koncertową Domu Darmstadt wysłuchała recitalu skrzypka Piotra Jasiurkowskiego, któremu przy fortepianie towarzyszył Tobias Borsboom. Podczas koncertu wykonano m.in. utwory skrzypcowe Henryka Wieniawskiego.
W programie kwietniowego koncertu znalazły się utwory:
Enrique Granados, Intermezzo z opery „Goyescas” na wiolonczelę i fortepian
Johannes Brahms, II Sonata wiolonczelowa F-dur op. 99
Fryderyk Chopin, Largo z Sonaty g-moll op.65 na fortepian i wiolonczelę
Claude Debussy, Sonata d-moll na wiolonczelę i fortepian
Ernest Bloch, „Prayer” (from „Jewish Life No.1”) na wiolonczelę i fortepian
Astor Piazzolla, „Le Grand Tango” na wiolonczelę i fortepian
Rolando Fernandez Lara (ur. 1990 r.) naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 4 lat pod okiem ojca. Już w wieku 7 lat został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w San Miguel de Allende, gdzie również uczestniczył w masterclassach wielu wybitnych wiolonczelistów tj. Sadao Harada, David Finckel czy James Creitz. Jako solista z orkiestrą zadebiutował w wieku 10 lat. Podczas swojej muzycznej kariery wielokrotnie występował w Holandii, Czechach, Niemczech, na Litwie i w Meksyku. Rolando ukonczył studia pierwszego stopnia w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht w klasie Maestro Alexandra Petrascha. Obecnie stara się o tytuł mistrowski w Hochschule der Kunste Bern w klasie Maestro Antonio Menesesa.
Daria Korotkova (ur.1995 r.) - pochodząca z Rosji pianistka swoją muzyczną edukację rozpoczęła w wieku 3 lat. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. International Forum „Music Performance and Pedagogics”, Festival of Alexander Scriabin czy International Competition „Valiant forum”. Koncertowała w takich krajach jak Grecja, Włochy, Hiszpania, Finlandia czy USA.
Bilety w cenie 40 zł można kupić w Bileterii POKiS oraz na stronie.
Szczegóły znajdują się TUTAJ
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.