Aktualności
Odszedł Profesor Piotr Poźniak
2016-11-23
23 listopada odszedł prof. dr hab. Piotr Poźniak –wybitny muzykolog, znawca muzyki dawnej, źródłoznawca i edytor.
Piotr Poźniak urodził się 26 sierpnia 1939 roku w Krakowie. W latach 1958-1963 odbył studia muzykologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, równocześnie studiując w krakowskiej PWSM (obecnie Akademia Muzyczna) na Wydziale I (Teoria-Kompozycja-Dyrygentura) i IV (Instruktorsko-Pedagogicznym). Uczył się gry na fortepianie, oboju, flecie, trąbce, skrzypcach oraz dyrygentury chóralnej.
W Polskim Wydawnictwie Muzycznym pracował w latach 1963-1973, początkowo na stanowisku korektora muzycznego, a następnie od 1965 roku jako redaktor zajmujący się publikacjami z zakresu muzyki dawnej. Od 1973 roku był redaktorem naukowym działu „Teoretycy i kompozytorzy XVI wieku” w Encyklopedii Muzycznej PWM.
Pracą naukową związany był z Instytutem Muzykologii UJ i Akademią Muzyczną w Krakowie, wykładał gościnnie m.in. na uniwersytetach w Bochum, Leuven, Rzymie. Był niezwykle wnikliwym naukowcem i kompetentnym edytorem wielu wydań muzyki dawnej. Niestrudzony badacz, do końca życia z pasją oddany pracy nad badaniem i udostępnianiem zapisów muzyki „odkrywanej” w archiwach.
Profesor Poźniak miał 77 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 29 listopada o godz. 12.20 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Fot. Andrzej Sitarz
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.