Aktualności
„Straszny dwór” Stanisława Moniuszki w Chicago
2017-10-03
28 i 29 października odbędą się w chicagowskim Copernicus Center (USA) przedstawienia „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki. Wystąpią soliści Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, połączone chóry TW-ON, Uniwersytetu im. Fryderyka Chopina w Warszawie i PaSO oraz Paderewski Symphony Orchestra pod dyr. Wojciecha Niewrzoła.
„Straszny dwór” jest błyskotliwą komedią charakterów, do której libretto napisał Jan Chęciński, na podstawie jednej z anegdot ze zbioru „Stare gawędy i obrazy” Kazimierza Wójcickiego.
Subtelne dozowanie nastrojów oraz świetnie skomponowane sceny zbiorowe potwierdzają mistrzowski kunszt Stanisława Moniuszki. Barwna instrumentacja dzieła, niezwykła inwencja melodyczna i urzekająca atmosfera polskości to niepodważalne walory opery. Elementy folkloru, liczne wątki patriotyczne oraz atmosfera szlacheckiego dworu sprawiają, że dziś utwór ten uznaje się za polską operę narodową.
Najczęściej czytane:
W związku z utrzymującym się brakiem możliwości organizowania wydarzeń z udziałem publiczności informujemy, że do TUTTI.pl można zgłaszać również wykonania w trybie on-line: nie będą one traktowane jako zawieszenie w Internecie, a jak regularny koncert. Dodatkowym bonusem od PWM jest możliwość utrzymania aktywnego linku do takiego koncertu do dwóch tygodni bez dodatkowych opłat.
W 2021 roku zwracamy uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. W styczniu, mówiąc o sonoryzmie, kierujemy się ku życiu i twórczości Witolda Szalonka.
Których utworów kompozytorów polskich będziemy słuchać w Nowym Roku najczęściej? Jaki klucz wyboru repertuaru będzie dominował w filharmoniach i zespołach polskich w roku 2021? Będzie to twórczość kobiet-kompozytorek (Grażyny Bacewicz, Elżbiety Sikory, Marty Ptaszyńskiej, Hanny Kulenty), utwory świętujących okrągłą rocznicę urodzin kompozytorów z rocznika 1971 (Pawła Mykietyna, Marcela Chyrzyńskiego, Macieja Zielińskiego, Mikołaja Piotra Góreckiego, czy może – ze względu na przypadającą w styczniu 100. rocznicę śmierci Władysława Żeleńskiego – utwory tego właśnie kompozytora?
Zbliżamy się do końca 2020 roku, a więc czas na małe podsumowanie! Przez ostatnie kilka miesięcy publikowaliśmy w naszym cyklu #zksięgarniPWM rekomendacje publikacji, które cieszyły się Waszym zainteresowaniem. Chcielibyśmy przypomnieć te, które wpisały się w grono naszych bestsellerów – czyli najlepiej sprzedających się w prawie minionym roku.
Na najpiękniejszy w roku czas, na tak wyczekiwane Święta Bożego Narodzenia, wypełnione zapachami wigilijnych potraw, blaskiem przystrojonych choinek i melodiami ukochanych kolęd, przygotowaliśmy dla Państwa niespodziankę. W aplikacji con.sol.la zamieściliśmy wybór najpiękniejszych kolęd w opracowaniu na zespół jazzowy. Serdecznie zachęcamy do kolędowania na jazzowo.
Rok 2020 był dla kultury czasem zmian i nieoczekiwanych wyzwań, które przyniosła nowa rzeczywistość. Kultura nie odeszła jednak w zapomnienie dzięki działalności artystów, instytucji i stowarzyszeń pragnących wykorzystywać nowe możliwości kontaktu z odbiorcami. Przez cały rok Polskie Wydawnictwo Muzyczne nie tylko kontynuowało zaplanowane działania wydawnicze, ale też docierało z polską muzyką do wszystkich spragnionych kultury, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi w projektach skierowanych do różnych odbiorców – i tych najmłodszych, i trochę starszych, muzyków profesjonalnych i aspirujących artystów, w Polsce i na świecie.
Szanowni Klienci,
Księgarnia Firmowa w Krakowie przy al. Krasińskiego 11 a będzie zamknięta w dniu 24.12.2020.
Muzyka może z powodzeniem istnieć w sieci i łączyć artystów z całego świata. Jednym z cyfrowych projektów, w które w 2020 roku zaangażowało się Polskie Wydawnictwo Muzyczne, jest Polska Wirtualna Orkiestra Dęta. Zapraszamy do udziału w trzeciej odsłonie projektu – tym razem wspólnie wykonanym utworem będzie Dzień jeden w roku Seweryna Krajewskiego i Krzysztofa Dzikowskiego.
Dotarliśmy do końca jubileuszowego dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego roku 2020. Był to rok dziwny, choć wymagający od nas wszystkich nie mniej pracy i wysiłku niż lata poprzednie. I chociaż nie tak wyobrażaliśmy sobie tegoroczny sezon artystyczny i koncertowy, to nie zwolniliśmy tempa i pracowaliśmy na pełnych obrotach, tworząc i drukując kolejne publikacje, a także pracując w ramach projektów. A w tych dużo się działo! W ostatnim, 12 rozdziale naszego tegorocznego kalendarza, opowiadamy właśnie o projektach realizowanych przez naszą oficynę!
Szanowni Klienci,
Informujemy, że wszystkie zamówienia, które przyjdą od Państwa do 22.12 zostaną zrealizowane do końca 2020 roku.
Nie możemy zagwarantować wysyłki zamówień, które do nas dotrą po 22.12. Zamówienia złożone po tym terminie będą zrealizowane po inwentaryzacji, czyli po 14.01.2021 r.