PWM

Szukaj
Zaawansowane

Aktualności

Prawykonanie opery „Ahat ilī. Siostra bogów” Aleksandra Nowaka

2018-09-12

Współpraca Aleksandra Nowaka z Olgą Tokarczuk zaowocowała powstaniem trzyaktowej opery „Ahat ilī. Siostra bogów”, której prawykonanie odbędzie się 16. września i będzie kulminacyjnym punktem krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum.

 

Olga Tokarczuk stworzyła libretto na bazie swojej książki „Anna In w grobowcach świata”. Świat bogów z ich potęgą, namiętnościami i wzajemnymi relacjami jest tłem dla opowieści Ninszubur – tytułowej siostry bogów. Widowisko pozwoli nam prześledzić przemianę bohaterki w świetle działań i decyzji bogów. Widzowie będą świadkami jej… klęski.

 

Jak wyjaśnia kompozytor: postaci ludzkie będą posługiwać się współczesnym językiem angielskim, natomiast postaci boskie i demoniczne będą śpiewać językach dawnych – akadyjskim, łacińskim, starogreckim, prasłowiańskim oraz azteckim. W warstwie muzycznej nie będzie oczywistego rozróżnienia między tymi dwoma światami, ale każda postać będzie nieco inaczej zilustrowana. Wykorzystałem elementy motywów przewodnich, ale nie do końca ściśle i konsekwentnie prowadzone. Niekoniecznie same postaci, ale raczej wątki tematyczne historii mają odpowiadające im motywy muzyczne.

 

Premiera opery „Ahat ilī. Siostra bogów” Aleksandra Nowaka odbędzie się 16 września 2018 w ICE Krakow. Spektakl zostanie powtórzony 17 września.

 

Wystąpią:

Urszula Kryger – Ninshubur

Joanna Freszel – Inanna

Ewa Biegas – Ereszkigal

Jan Jakub Monowid – Dumuzi

Łukasz Konieczny – Ojciec-Gramatyk / Kapłan

Bartłomiej Misiuda – Ojciec-Logik

Sebastian Szumski – Ojciec-Socjobiolog

Chór Polskiego Radia – Sędziowie / Demony / Ludzie

Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO

Marek Moś – dyrygent

 

Realizacja:

Aleksander Nowak – muzyka

Olga Tokarczuk – libretto

Pia Partum – reżyseria

Magdalena Maciejewska – scenografia

 

 

Więcej informacji o premierowym spektaklu znaleźć można na stronie Sacrum Profanum.

 

 

© PWM / fot. Bartek Barczyk

Najczęściej czytane:

Warszawska Jesień z „Audycją V” Andrzeja Krzanowskiego

Legendarna „Audycja V” Andrzeja Krzanowskiego zabrzmi 23 września podczas Festiwalu Warszawska Jesień. To wydarzenie, którego wagi nie da się przecenić!

Aleksander Nowak: „Do słów”. PRAWYKONANIE

21 września, podczas koncertu inauguracyjnego Warszawskiej Jesieni zostanie premierowo wykonana kompozycja Aleksandra Nowaka „Do słów”. Utwór powstał na zamówienie festiwalu. Dedykowany jest pamięci Andrzeja Chłopeckiego.

Warszawska Jesień 2018

Tegoroczna Warszawska Jesień startuje 21 września i trwać będzie do 29 września. Przed nami 9 dni wypełnionych muzyką, spotkaniami, wystawami i warsztatami. Wśród proponowanych utworów mnóstwo prawykonań i pierwszych polskich wykonań. Warto zarezerwować końcówkę miesiąca na ten festiwal!

Prawykonanie opery „Ahat ilī. Siostra bogów” Aleksandra Nowaka

Współpraca Aleksandra Nowaka z Olgą Tokarczuk zaowocowała powstaniem trzyaktowej opery „Ahat ilī. Siostra bogów”, której prawykonanie odbędzie się 16. września i będzie kulminacyjnym punktem krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum.

Zapraszamy na 15. Dzień Edukacji Muzycznej!

Dzień Edukacji Muzycznej to wydarzenie cykliczne o charakterze edukacyjnym i zasięgu ogólnopolskim, przeznaczone dla nauczycieli szkół muzycznych wszystkich stopni oraz dyrygentów chórów szkolnych. W tym roku DEM odbędzie się 19 października w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach przy ul. Ułańskiej 7b. Zapisy do 30 września! 

Sacrum Profanum z prawykonaniami utworów z katalogu PWM

Od 11 do17 września za sprawą festiwalu Sacrum Profanum trwać będzie w Krakowie święto nowej muzyki. Tegoroczna odsłona festiwalu koncentruje się wokół haseł NPDLGŁŚĆ / WLNŚĆ / EMNCPCJ / FNTZMT.

 

Z prawdziwą radością informujemy, że podczas festiwalu odbędą się prawykonania dwóch utworów, które znajdują się w katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: „The Declaration” Zygmunta Krauzego oraz „Ahat ilī. Siostra bogów” Aleksandra Nowaka.

Zygmunt Krauze. „The Declaration”. Prawykonanie.

Powszechną deklarację praw człowieka można uznać za pierwsze znaczące dokonanie ONZ w dziedzinie ochrony praw człowieka. Uchwalona została w 1948 roku.

 

Zygmunt Krauze – 70 lat od powstania dokumentu oraz 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości – odwołując się do zapisów Deklaracji podejmuje w swoim najnowszym utworze rozważania na temat kondycji współczesnych społeczeństw.

Komunikat

Z powodu awarii technicznej księgarnia muzyczna przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie oraz księgarnia internetowa będą nieczynne do końca września. Przepraszamy za niedogodności!

Alek Nowak wrześniowym kompozytorem miesiąca

Wrzesień dedykujemy twórczości Alka Nowaka.

Kompozytor od początku kariery wzbudza spore zainteresowanie środowiska muzycznego. Zachwyca lub budzi kontrowersje. Andrzej Chłopecki jednoznacznie wyraził swoje zdanie o stojącym u progu kariery kompozytorze: „Jest po prostu w Nowaku niezwyczajny pazur twórcy wybitnego”.*

Jesienny nabór w drugiej edycji TUTTI.pl

Ogłaszamy dodatkowy, jesienny nabór w drugiej edycji projektu TUTTI.pl. Do udziału zapraszamy szczególnie tych z Państwa, którym specyfika ich działalności uniemożliwiła start w naborze wiosennym.

 

Pula środków dostępnych w jesiennym rozdaniu wynosi 150 tysięcy złotych. Jest zatem o co walczyć!