PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Muzyka polska podbija Azję

2018-10-12

 

Już po raz drugi Polskie Wydawnictwo Muzyczne reprezentuje Polskę podczas Music China – największych targów muzycznych w Azji, które właśnie odbywają się w Szanghaju.

 

 

 

100 tysięcy odwiedzających z ponad 80 krajów, wystawcy ze wszystkich kontynentów, prezentacje instrumentów, nowinek technicznych i sprzętu nagłośnieniowego oraz scenicznego, wreszcie sprzedaż publikacji nutowych i książkowych z każdego zakątka globu. Music China ze swoim rozmachem plasują się w czołówce targów muzycznych na świecie i są istotnym miejscem spotkań nie tylko z powodów biznesowych, ale nade wszystko kulturowych.


Dlatego już po raz drugi Polskie Wydawnictwo Muzyczne, jako rodzima instytucja kultury, która od blisko 75 lat prowadzi aktywność na całym świecie, uczestniczy w tym ważnym dla muzycznego środowiska wydarzeniu. Na specjalnie zaprojektowanym stoisku prezentowane są realizowane w ramach programu Dziedzictwo Muzyki Polskiej źródłowo-krytyczne wydania dzieł Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza. Dużym zainteresowaniem cieszy się polska muzyka XX i XXI wieku – tym razem PWM promuje twórczość klasyków współczesności – Witolda Lutosławskiego, Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego oraz kompozytorów aktualnie tworzących, m.in. Marcela Chyrzyńskiego, Mikołaja Góreckiego, Eugeniusza Knapika, Aleksandra Lasonia, Pawła Łukaszewskiego czy budzącej podziw również w Azji Agaty Zubel. Niezmiennie zachwyty wzbudzają publikacje pedagogiczne takich legend muzycznej edukacji jak Antoni Cofalik, Janina Garścia, Feliks Rybicki, Romuald Twardowski.

 

Punktem kulminacyjnym Music China było zawarcie umowy licencyjnej pomiędzy Polskim Wydawnictwem Muzycznym a Shanghai Music Publishing House. Na mocy podpisanego porozumienia w 2020 roku ukażą się na rynku chińskim Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina w formacie kieszonkowym oraz edycja Dzieł Fryderyka Chopina pod redakcją Ignacego Jana Paderewskiego.

 

– Relacje między naszymi oficynami mają kilkuletnią tradycję – powiedział podczas ceremonii podpisania umowy dr Daniel Cichy, dyrektor-redaktor naczelny PWM-u. – Tym bardziej się cieszę, że w tym szczególnym dla Polaków roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, możemy zacieśnić naszą współpracę i pokazać artystom w Chinach najlepsze na świecie wydania nutowe dzieł Fryderyka Chopina.

 

Istotnym elementem współpracy obu wydawców będzie komponent artystyczny i edukacyjny.
– Już jesienią 2019 roku zaproponujemy melomanom w Chinach koncerty z muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu wybitnych polskich i chińskich pianistów – zapowiedział Fei Weiyao, dyrektor-redaktor naczelny SMPH. – Ponadto zorganizujemy specjalne warsztaty i lekcje mistrzowskie dla studentów konserwatoriów chińskich, na których będziemy przedstawiać zalety polskich wydań utworów Chopina.

 

Zainteresowanie muzycznego środowiska muzyką polską wykracza jednak poza miłość do twórczości Fryderyka Chopina. Udział Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Music China, prowadzone rozmowy, a także nawiązywane i rozwijane kontakty z najważniejszymi partnerami na rynku azjatyckim już wkrótce przyniosą rezultaty w postaci zwiększonej obecności muzyki polskiej na Dalekim Wschodzie.

 

Na fotografii:
Fei Weiyao – dyrektor-redaktor naczelny Shanghai Music Publishing House
Dr Daniel Cichy – dyrektor-redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.