PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Muzyka polska podbija Azję

2018-10-12

 

Już po raz drugi Polskie Wydawnictwo Muzyczne reprezentuje Polskę podczas Music China – największych targów muzycznych w Azji, które właśnie odbywają się w Szanghaju.

 

 

 

100 tysięcy odwiedzających z ponad 80 krajów, wystawcy ze wszystkich kontynentów, prezentacje instrumentów, nowinek technicznych i sprzętu nagłośnieniowego oraz scenicznego, wreszcie sprzedaż publikacji nutowych i książkowych z każdego zakątka globu. Music China ze swoim rozmachem plasują się w czołówce targów muzycznych na świecie i są istotnym miejscem spotkań nie tylko z powodów biznesowych, ale nade wszystko kulturowych.


Dlatego już po raz drugi Polskie Wydawnictwo Muzyczne, jako rodzima instytucja kultury, która od blisko 75 lat prowadzi aktywność na całym świecie, uczestniczy w tym ważnym dla muzycznego środowiska wydarzeniu. Na specjalnie zaprojektowanym stoisku prezentowane są realizowane w ramach programu Dziedzictwo Muzyki Polskiej źródłowo-krytyczne wydania dzieł Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza. Dużym zainteresowaniem cieszy się polska muzyka XX i XXI wieku – tym razem PWM promuje twórczość klasyków współczesności – Witolda Lutosławskiego, Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego oraz kompozytorów aktualnie tworzących, m.in. Marcela Chyrzyńskiego, Mikołaja Góreckiego, Eugeniusza Knapika, Aleksandra Lasonia, Pawła Łukaszewskiego czy budzącej podziw również w Azji Agaty Zubel. Niezmiennie zachwyty wzbudzają publikacje pedagogiczne takich legend muzycznej edukacji jak Antoni Cofalik, Janina Garścia, Feliks Rybicki, Romuald Twardowski.

 

Punktem kulminacyjnym Music China było zawarcie umowy licencyjnej pomiędzy Polskim Wydawnictwem Muzycznym a Shanghai Music Publishing House. Na mocy podpisanego porozumienia w 2020 roku ukażą się na rynku chińskim Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina w formacie kieszonkowym oraz edycja Dzieł Fryderyka Chopina pod redakcją Ignacego Jana Paderewskiego.

 

– Relacje między naszymi oficynami mają kilkuletnią tradycję – powiedział podczas ceremonii podpisania umowy dr Daniel Cichy, dyrektor-redaktor naczelny PWM-u. – Tym bardziej się cieszę, że w tym szczególnym dla Polaków roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, możemy zacieśnić naszą współpracę i pokazać artystom w Chinach najlepsze na świecie wydania nutowe dzieł Fryderyka Chopina.

 

Istotnym elementem współpracy obu wydawców będzie komponent artystyczny i edukacyjny.
– Już jesienią 2019 roku zaproponujemy melomanom w Chinach koncerty z muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu wybitnych polskich i chińskich pianistów – zapowiedział Fei Weiyao, dyrektor-redaktor naczelny SMPH. – Ponadto zorganizujemy specjalne warsztaty i lekcje mistrzowskie dla studentów konserwatoriów chińskich, na których będziemy przedstawiać zalety polskich wydań utworów Chopina.

 

Zainteresowanie muzycznego środowiska muzyką polską wykracza jednak poza miłość do twórczości Fryderyka Chopina. Udział Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Music China, prowadzone rozmowy, a także nawiązywane i rozwijane kontakty z najważniejszymi partnerami na rynku azjatyckim już wkrótce przyniosą rezultaty w postaci zwiększonej obecności muzyki polskiej na Dalekim Wschodzie.

 

Na fotografii:
Fei Weiyao – dyrektor-redaktor naczelny Shanghai Music Publishing House
Dr Daniel Cichy – dyrektor-redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Najczęściej czytane:

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.