PWM

Szukaj
Zaawansowane

Aktualności

Aleksander Nowak z „Paszportem Polityki”

2019-01-09

8 stycznia 2019 roku w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana po raz 26. wręczono jedną z najbardziej prestiżowych polskich nagród artystycznych „Paszporty Polityki”. W kategorii Muzyka Poważna nagrodę otrzymał kompozytor Aleksander Nowak „za niezależność twórczą i niezależne spojrzenie na świat”.

 

 

W swojej twórczości Aleksander Nowak łączy kompozytorski idiom z doświadczeniem codzienności. Dla artysty istotne jest „tu i teraz”. Najbardziej ceni sobie stosunek emocjonalny do słuchacza oraz intuicję w procesie twórczym.
 

Jego utwory są wykonywane na całym świecie, między innymi przez Alarm Will Sound, International Contemporary Ensemble, The London Sinfonietta, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej, orkiestrę miasta Tychy AUKSO, czy Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, a wśród solistów znaleźli się między innymi Urszula Kryger, Eugeniusz Knapik i Piotr Pławner.
 

Nagrania kompozycji Aleksandra Nowaka znalazły się na dwóch albumach monograficznych: Fiddler’s Green oraz 3x4+8, a także w albumach wybitnych młodych wykonawców, Agaty Szymczewskiej i TWOgether Duo.
 

Ubiegły rok możemy śmiało nazwać przełomowym dla tego kompozytora. W 2018 byliśmy świadkami aż trzech prawykonań utworów Aleksandra Nowaka.

 

Pierwsza, spektakularna premiera to ahat ilī. siostra bogów do libretta Olgi Tokarczuk, laureatki Man Booker International Prize oraz Paszportu Polityki w 1996 roku. Ponad dwuletnia współpraca artystów przyniosła efekt w postaci opery ahat ilī, której pierwsze wystawienie było kulminacyjnym punktem festiwalu Sacrum Profanum. Wykonanie dzieła zebrało znakomite recenzje. Dorota Szwarcman na blogu „Co w duszy gra” pisała: „Mamy nową wspaniałą operę. (…) dzieło, które usłyszeliśmy w Krakowie, jest dziełem dojrzałym, znakomicie skonstruowanym formalnie: wyłania się niemal z nicości, by później rozwinąć się w istne falowanie emocji.” (18.09.2018).

 

Zaledwie kilka dni po premierze ahat ilī. siostra bogów, podczas koncertu inauguracyjnego Warszawskiej Jesieni Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Johannesa Kalitzke wykonali po raz pierwszy kompozycję Do słów. Utwór dedykowany został pamięci Andrzeja Chłopeckiego. Z kolei początkiem października na nowym, ale mocno zarysowującym swą obecność w świecie muzycznym, tyskim festiwalu Auksodrone orkiestra AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia prawykonała utwór La, la, la na głos uwieczniony, amplifiokowany kwartet i orkiestrę smyczkową.

 

Komentując werdykt jury „Paszportów Polityki” Dyrektor – Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy mówił: „Jestem szczęśliwy, że twórca, któremu od początku profesjonalnej drogi artystycznej towarzyszy Polskie Wydawnictwo Muzyczne, kompozytor o wyjątkowej dźwiękowej wyobraźni, niezwykłej wrażliwości na słowo, doskonale wyczuwający puls operowej narracji, zdobył to prestiżowe wyróżnienie. Wierzę, że nie tylko opera ahat ilī, ale i inne dzieła Nowaka jeszcze mocniej zaznaczą się w koncertowym krajobrazie. A najbliższe plany kompozytora są imponujące!”.

 

Uchylamy rąbka tajemnicy: rejestracja prapremiery opery ahat ilī. siostra bogów już jesienią 2019 roku ukaże się na DVD!

 

We wcześniejszych edycjach, „Paszporty Polityki” otrzymali Agata Zubel (2004) oraz Paweł Mykietyn (1999). To ogromna radość, że kolejny kompozytor związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym został wyróżniony tą nagrodą.

 

 

© PWM / fot. Bartek Barczyk

Najczęściej czytane:

Odszedł prof. Mieczysław Tomaszewski

Odszedł prof. Mieczysław Tomaszewski – muzykolog i teoretyk muzyki, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz wieloletni Dyrektor-Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Agata Zubel kompozytorem-rezydentem paryskiego Ensemble 2e2m

Na zaproszenie Ensemble 2e2m, jednego z najbardziej prestiżowych francuskich zespołów wykonujących muzykę najnowszą, paryskim kompozytorem-rezydentem w roku 2019 jest „wulkaniczna postać polskiej sceny muzycznej”, Agata Zubel.

Zespół docenia i podkreśla wszechstronność artystki, która nie tylko komponuje, ale także występuje jako solistka na scenach całego świata.

Aleksander Nowak z „Paszportem Polityki”

8 stycznia 2019 roku w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana po raz 26. wręczono jedną z najbardziej prestiżowych polskich nagród artystycznych „Paszporty Polityki”. W kategorii Muzyka Poważna nagrodę otrzymał kompozytor Aleksander Nowak „za niezależność twórczą i niezależne spojrzenie na świat”.

Agata Zubel – styczniowa kompozytorka miesiąca

Agata Zubel jest postacią wyjątkową! To kompozytorka, która przebojem zdobyła sceny muzyczne świata i od lat na nich pozostaje. Kolejne dzieła Agaty Zubel potwierdzają rzadko spotykaną wrażliwość, połączoną z pomysłowością i pewnym operowaniem środkami muzycznymi.

Zamówienia kompozytorskie spływają do Agaty Zubel z całego świata, a jej utwory zdobywają laury nie tylko w rodzimej Polsce.

Przerwa inwentaryzacyjna w sklepie internetowym

Przerwa inwentaryzacyjna w sklepie internetowym PWM potrwa od 31.12.2018 do 11.01.2019 stycznia. 

Ruszyły zapisy na Box „100 na 100”

Prace nad limitowanym Box-em „100 na 100” dobiegają końca. Publikacja ukaże się na początku 2019 roku, ale w związku z Państwa ogromnym zainteresowaniem już teraz wprowadzamy system rezerwacji.

Góreccy – premiera nowej płyty

Dla wszystkich, którzy szukają wyjątkowego prezentu na świąteczny czas mamy dobrą wiadomość: nakładem Warner Classics ukazała się płyta z utworami Henryka Mikołaja oraz Mikołaja Góreckich!

Na krążku zarejestrowano utwory wykonane podczas koncertu, który odbył się w październiku 2016 roku. To był wyjątkowy koncert: Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka dokonała wówczas światowego prawykonania ostatniego z niewykonanych dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego, „Dwóch Postludiów Tristanowskich i Chorału”, dokończonych pośmiertnie przez jego syna, Mikołaja. Swoją premierę miał wówczas również utwór Mikołaja Góreckiego „Orfeusz i Eurydyka”. Program koncertu, a zarazem płyty, dopełniło "Małe requiem dla pewnej Polki" Henryka Mikołaja Góreckiego z udziałem córki Anny Góreckiej, jako solistki.

Komunikat

Podajemy godziny pracy księgarni firmowej i księgarni internetowej PWM w okresie świątecznym i noworocznym. 

Nagrania „100 na 100” już dostępne w serwisach streamingowych!

47 nowych nagrań wybitnych polskich artystów realizowanych na zamówienie PWM w ramach projektu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" jest już dostępnych w najważniejszych serwisach muzycznych, takich jak iTunes, Spotify czy Tidal. 

Alek Nowak z nominacją do Paszportu Polityki

TAK, TAK, TAK! Trzy tegoroczne prawykonania na trzech dużych festiwalach z trzema nowościami: „ahat ilī – siostra bogów” (Sacrum Profanum), „Do słów” (Warszawska Jesień) i „La, la, la” (Auksodrone) – Alek Nowak został zasłużenie nominowany do Paszportu Polityki w kategorii muzyka poważna.

 

Ogromnie cieszymy się z tej decyzji jury. Czekamy na finał!