PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

PWM partnerem 12. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

2019-05-15

Trzy, dwa, jeden… AKCJA! 12. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie rusza pełną parą. Przed nami niesamowite emocje, wzruszenia i występy światowej klasy gwiazd muzyki – nie tylko filmowej. Nie zabraknie również działań Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które w tym roku zostało partnerem tego święta muzyki. 

Już w najbliższy czwartek o godzinie 19.00 odbędzie się koncert Scoring4Polish Directors, na którym usłyszymy m.in. kultowe utwory Wojciecha Kilara z filmów: Hipnoza, Obce ciało czy Iluminacja.

 

W piątek zapraszamy na dyskusję panelową Pracować z Kilarem – o kulisach przyjaźni, współpracy i przywracaniu jego dzieł po latach z udziałem przedstawicielki PWM – pani Janiny Warzechy. Dyskusja dotyczyć będzie wspomnień z pracy z Wojciechem Kilarem – prelegenci podzielą się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami zza kulis – nie możemy się doczekać!

 

Sobota upłynie nam pod sztandarem najmłodszych. O godz. 10.00 spotkamy się w Centrum Kongresowym ICE Kraków na „Dzień Dobry FMF” – specjalnej edycji „Dzień Dobry ICE Kraków”. Razem z autorką serii Sonia w Krainie Sonostworów, Katarzyną Huzar-Czub, i animatorem-maestro Darkiem Janiczakiem będziemy bawić się z muzyką – powędrujemy do krainy Sonostworów, a razem z szalonym dyrygentem nagramy swój własny utwór za pomocą specjalnego rejestratora dźwięków!

 

W niedzielę, w trakcie FMF Gala: The Galmorous Show, kompozytor Craig Armstrong odbierze tegoroczną Nagrodę im. Wojciecha Kilara. Rada merytoryczna, w której zasiadał m.in. dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy, uhonorowała wybitnego kompozytora muzyki filmowej, twórcę ścieżek dźwiękowych do takich filmów, jak Moulin Rouge!, Wielki Gatsby, Romeo i Julia, czy Z dala od zgiełku. Gratulujemy!

 

W trakcie całego tegorocznego Festiwalu Muzyki Filmowej na stoisku Music Corner będziecie także mogli odszukać nasze publikacje – zarówno te przeznaczone dla najmłodszych: Uwerturki i Sonię w Krainie Sonostworów, jak i dla nieco starszych: nagradzane Sidła Grażyny Bacewicz, Romans, którego nie było Teresy Chylińkiej, wspomnienia Kazimierza Korda czy 100 lat z dziejów polskiej muzyki Danuty Gwizdalanki.

 

Zapraszamy w imieniu organizatorów i własnym!

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.