PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Śpiewaj z nami! MONIUSZKO dla wszystkich!

2019-10-17

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – koncert zamykający oficjalne obchody Roku Moniuszkowskiego w Krakowie! Ponad 400 niezwykle zaangażowanych wykonawców, niesztampowy scenariusz koncertu z projekcjami multimedialnymi i – przede wszystkim – atrakcyjny repertuar, na który złożą się najbardziej popularne utwory Stanisława Moniuszki to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Koncert odbędzie się 29 października o godz. 13:00 w ICE Kraków.

 

Koncert MONIUSZKO dla wszystkich! kierowany jest do młodych wykonawców i odbiorców, ukazując w nowym świetle i wyjątkowym wykonaniu znane i najbardziej popularne kompozycje Stanisława Moniuszki.

 

Wydarzenie skupi w największej sali koncertowej Krakowa solistów Opery Krakowskiej, ponad 400 członków chórów dziecięcych i młodzieżowych, którym towarzyszyć będzie orkiestra młodych muzyków Fresco Sonare pod dyrekcją Moniki Bachowskiej oraz 1500 słuchaczy, którym stwarzamy przestrzeń do wspólnego świętowania, odkrywania i cieszenia się najbardziej popularnymi utworami Stanisława Moniuszki. Gościnny udział w koncercie zapowiedziała także Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Czeka nas tego dnia moc atrakcji!

 

Zachęcamy uczniów małopolskich szkół do uczestniczenia w tym niecodziennym wydarzeniu. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Ze względów logistycznych musi jednak zostać potwierdzony u organizatora. Prosimy o rejestrowanie zorganizowanych grup pod adresem: paulina_richter@pwm.com.pl. Warunkiem uczestniczenia w koncercie jest informacja zwrotna z potwierdzeniem udziału grupy.

 

Wszystkich uczniów, którzy będą uczestniczyć w koncercie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym i przygotowania pracy (technika dowolna, format A4 lub A3) przedstawiającej Stanisława Moniuszkę. Prosimy o dostarczenie pracy do ICE Kraków przed koncertem, w godzinach 12:00-13:00. Jury powołane przez Organizatora wyłoni zwycięską pracę, której autor otrzyma nagrodę-niespodziankę. Będzie warto! Warunkiem udziału w konkursie jest zapoznanie się z REGULAMINEM oraz dostarczenie wraz z pracą oświadczenia dotyczącego danych osobowych (załącznik do REGULAMINU).

 

Chociaż koncert kierowany jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży, gorąco zachęcamy do uczestniczenia w nim wszystkich miłośników twórczości Stanisława Moniuszki. Bezpłatne wejściówki dla uczestników indywidualnych będą do odebrania na tydzień przed koncertem, od 22 października w punkcie InfoKraków w Pawilonie Wyspiańskiego (Plac Wszystkich Świętych 2).

 

ZAPRASZAMY!

 

 

kiedy: wtorek, 29.10.2019, godz. 13:00

gdzie: Centrum Kongresowe ICE Kraków (ul. M. Konopnickiej 17)

 

zgłoszenia i informacje: paulina_richter@pwm.com.pl

 

w programie: wybrane pieśni i arie Stanisława Moniuszki m.in. w aranżacji Romana I. Drozda na chór dziecięcy i orkiestrę smyczkową (wyd. PWM)

 

wykonawcy:

Chór ANGEL VOICE

Chór CANTUS Centrum Kultury i Sportu w Miechowie

Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej

Chór Dziecięcy Rabki-Zdroju

Chór FERMATA

Chór LOVE MUSIC

Chór Kameralny VIVACE OSM I st. im. I. J. Paderewskiego w Krakowie

Chór KANTATA

Chór KRÓLEWSKIE SŁOWIKI

Chór RAGGI DI SOLE z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzuchowej

Chór Dziecięcy JORDANOWSKI WIOLINKI

Chór CANTANTES ANGELICUS

Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach

Młodzieżowa Orkiestra Kameralna FRESCO SONARE

Monika Bachowska – dyrygent

 

z gościnnym udziałem solistów Opery Krakowskiej:

Monika Korybalska – mezzosopran

Jarosław Bielecki – baryton

Katarzyna Starzycka – fortepian

 

prowadzenie: Anna Sokołowska, Sławomir Rokita

 

organizatorzy:

Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Miasto Kraków

Krakowskie Biuro Festiwalowe

 

partner:

Opera Krakowska

Województwo Małopolskie

 

koordynacja i produkcja wydarzenia:

ART & SOUND producers

 

 

© PWM / rys. Mateusz Kołek

Najczęściej czytane:

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.