Aktualności
Rusza nowa strona internetowa „Ruchu Muzycznego”
2020-04-22
Ruch w sieci! Nawet nie ruszając się z domu można być blisko życia muzycznego. „Ruch Muzyczny”, najstarsze i najważniejsze polskie czasopismo poświęcone muzyce poważnej, w końcu jest dostępne w Internecie w całkowicie odnowionej wersji cyfrowej. Teraz czytelnika dzieli od „Ruchu Muzycznego” zaledwie jedno kliknięcie.
– Na stronie www.ruchmuzyczny.pl udostępniamy teksty z wydań papierowych i o wiele więcej aktualności, niepublikowane w wydaniu papierowym relacje z wydarzeń muzycznych oraz materiały wideo. Wkrótce pojawią się również podcasty oraz autorskie blogi redakcyjne. Każdy artykuł będzie można także skomentować. Zależy nam, aby obecność „Ruchu Muzycznego” w sieci była zachętą do przekazywania muzycznych doświadczeń i do konfrontacji punktów widzenia (słyszenia?!), aby na naszej stronie panował prawdziwy Ruch. To miejsce wymiany myśli, które Państwo, nasi Czytelnicy, będą współtworzyć. Nowe funkcje będziemy wprowadzać stopniowo – pracujemy nad tym, by forma wydania internetowego jak najlepiej służyła bogactwu zaplanowanych treści – mówi Piotr Matwiejczuk, redaktor naczelny „Ruchu Muzycznego”.
„Ruch Muzyczny” jest także dostępny w wersji elektronicznej. Na portalu virtualo.pl można kupić, w bardzo atrakcyjnych cenach, wszystkie numery dwutygodnika opublikowane w 2020 roku, oraz specjalny #0 z listopada 2019 roku.
RUCH MUZYCZNY 8/2020
Najnowszy numer „Ruchu Muzycznego” w sprzedaży od 23 kwietnia, a w nim między innymi: pożegnanie zmarłego 29 marca tego roku Krzysztofa Pendereckiego. Specjalnie dla „Ruchu Muzycznego” wielkiego kompozytora wspominają: Iwona Lindstedt, Teresa Malecka, Anne-Sophie Mutter, Joanna Wnuk-Nazarowa, Jadwiga Rappé, Antonii Wit, Antoni Libera, Daniel Cichy i Aleksander Laskowski. Ponadto w numerze gratka dla miłośników archiwaliów: wybór tekstów o Krzysztofie Pendereckim, publikowanych w „Ruchu Muzycznym” w latach 1960–2013. Wśród autorów: Zygmunt Mycielski, Bohdan Pociej, Tadeusz A. Zieliński, Ludwig Erhardt, Tadeusz Kaczyński, Andrzej Chłopecki, Krzysztof Droba, Regina Chłopicka, Janusz Ekiert, Olgierd Pisarenko, Ewa Schreiber, Krzysztof Kwiatkowski, Marcin Gmys. Atrakcją numeru są także niepublikowane dotąd fotografie Krzysztofa Pendereckiego autorstwa między innymi: Jacka Poremby, Bartka Barczyka, Olgi Majrowskiej i Marka Knapa. A że czas dla muzyki nadal jest trudny i niezwyczajny, to w numerze znalazły się relacje z działań muzycznych w internecie w czasie pandemii koronawirusa; przedsięwzięcia instytucjonalne i prywatne, polskie i światowe. Proponujemy również przegląd najważniejszych płyt z dziełami Krzysztofa Pendereckiego, oraz recenzję albumu z symfoniami Johannesa Brahmsa pod dyrekcją Jerzego Semkowa. #8 zamyka pierwsza część ilustrowanej zdjęciami archiwalnymi historii dyrygenta Hansa Swarowsky’ego autorstwa Olgierda Pisarenki.
Torba za prenumeratę! Teraz twój Ruch
Niepowtarzalny projekt, elegancki wygląd, edycja limitowana – wyjątkowa torba „Ruchu Muzycznego” trafi do każdego, kto wykupi prenumeratę dwutygodnika. Torba z białej bawełny, ozdobiona logo RM, ze specjalną wewnętrzną kieszonką na drobiazgi jest niezbędnym gadżetem każdego miłośnika muzyki. Promocja dostępna do wyczerpania zapasów.
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.