Aktualności
201. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki
2020-04-28
5 maja obchodzimy kolejną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Po hucznych obchodach dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora i całym roku 2019 wypełnionym atrakcjami moniuszkowskimi, Polskie Wydawnictwo Muzyczne w bieżącym roku przez cały maj świętuje 201. urodziny ojca polskiej opery narodowej.
Urodziny Stanisława Moniuszki świętujemy przez cały miesiąc! Już od 1 maja w każdy piątek na kanale FB PWM przypomnimy 5 odcinków cyklu „Nie tylko Straszny dwór” zrealizowanych w ramach serii Śpiewnik – nie tylko – domowy, którą przygotowaliśmy w ubiegłym roku dla uczczenia obchodów Roku Stanisława Moniuszki. W nagraniach o kompozytorze wypowiadają się światowej sławy artyści: Iwona Sobotka, Anna Marchwińska, Bogumiła Weretka-Bajdor, Tomasz Konieczny, Lech Napierała, Ryszard Minkiewicz i Łukasz Borowicz, którzy kreślą portret wielkiego muzyka i przybliżają jego, wciąż dziś aktualną, twórczość. Obiecujemy – ta seria będzie ciekawa nie tylko dla wokalistów!
Głównym punktem obchodów urodzin Stanisława Moniuszki będzie premiera wyjątkowego, trzypłytowego BOXu Moniuszko z najsłynniejszymi pieśniami, znanymi ariami i ansamblami oraz uwerturami do oper. Kolekcja, zasilająca serię HERITAGE wydawnictwa ANAKLASIS, zawiera nagrania archiwalne utworów Moniuszki. Najważniejsze nazwiska (Grzegorz Fitelberg, Jerzy Semkow, Walerian Bierdiajew) i najpiękniejsze głosy (Antonina Kawecka, Maria Kunińska-Opacka, Halina Słonicka, Andrzej Hiolski, Bernard Ładysz) w mistrzowskich wykonaniach słynnych pieśni i znanych numerów zostały starannie wyselekcjonowane ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. To pozycja obowiązkowa w fonotece nie tylko wielbicieli Moniuszki.
5 maja wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikuje wyjątkowy materiał: multimedialny raport podsumowujący działania w roku jubileuszowym Stanisława Moniuszki. Materiał będzie przewodnikiem po dostępnych materiałach o kompozytorze. To przysłowiowy ‘must have’ dla wielbicieli twórczości Stanisława Moniuszki.
Pamiętając o najmłodszych uruchamiamy w dniu urodzin kompozytora specjalne pasmo dla milusińskich: w ramach akcji „kredki w dłoń” publikujemy kolorowankę z podobizną Stanisława Moniuszki wraz z ciekawostkami o nim samym. W zabawny i przystępny sposób opowiadamy najmłodszym o Panu Stanisławie, zachęcając jednocześnie do twórczej aktywności.
W maju zapowiadamy także ukazanie się dwóch ważnych dla moniuszkomaniaków i moniuszkologów książek: Podróż przez dźwięki prof. Magdaleny Dziadek i Moniuszko. Kompendium pod redakcją prof. Ryszarda Daniela Golianka. Fragmenty tej pierwszej ukażą się na portalu ISSUU PWM, a przygotowywana rozmowa online dra Daniela Cichego z prof. Magdaleną Dziadek odkryje kulisy badań nad postacią i twórczością Stanisława Moniuszki.
Od 12 do 15 maja przeprowadzamy w księgarni PWM akcję rabatową, która obejmie publikacje poświęcone Stanisławowi Moniuszce: wybór utworów Najpiękniejszy Moniuszko oraz książkę dla dzieci Tatulczyk Moniuszko. Dodatkowo, przez cały maj, co wtorek, w ramach serii #zksięgarniPWM polecać będziemy na FB PWM wybrane publikacje z utworami Stanisława Moniuszki. Zapraszamy w progi księgarni PWM – oczywiście online!
Współdziałając z zaprzyjaźnionymi instytucjami kultury dzielimy się tym, co mamy najlepszego: na kanale VOD Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, partnera Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wielu działań podczas roku moniuszkowskiego, uruchomione zostaną Bajki Moniuszkowskie (cykl 12 animowanych filmów edukacyjnych o Stanisławie Moniuszko przeznaczony dla dzieci w wieku 7-10 lat) oraz Wieczorynki Moniuszkowskie (wybrane fragmenty książki Katarzyny Huzar-Czub Tatulczyk Moniuszko w interpretacji Tomasza Koniecznego). Udostępniamy także Scenie Narodowej serię tutoriali i nagrań pieśni: Śpiewnik – nie tylko – domowy.
Zachęcamy do regularnego śledzenia naszych wpisów na dostępnych kanałach PWM! Obiecujemy wiele atrakcji i niespodzianek!
Bądźcie z nami, życząc nam wszystkim kolejnych stuleci z muzyką Stanisława Moniuszki.
Najczęściej czytane:
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.